Wpis z mikrobloga

#programowanie #java #javascript #angular #devops #devopsiarz
Koledzy sprawy devopsowe raczej u mnie słabo, a inżynierkę wypadałoby w końcu napisać.
Apkę piszę mega prostą (5 rok mi mija od zakończenia studiów i szkoda, żebym do obrony nie podszedł, a przez nadmiar pracy i lenistwo związane z edukacją szkolną /*rzeczami za które mi nie płacą*/ do teraz tego nie zrobiłem no i promotor chce żebym coś mega prostego #!$%@?ął i podszedł bo to formalność). Backend zrobię w Javie, front w Angularze. Apkę chciałbym gdzieś hostować żeby promotor miał wgląd jak to wygląda i tutaj mam pytanie do jakiegoś devopsa.

1. Mogę to gdzieś za darmola hostować? Może na Heroku?
2. Chciałbym wykorzysywatać CI
3. Dockera chciałbym też użyć żeby mieć o czym napisać w pracy, może użyję go do DB?

Czekam na wypowiedź eksperta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 10
@Dominias po pierwsze powodzenia!

1. Możesz, na 'demo' appki nawet się na darmowy AWS złapiesz - nic wybitnego ale starczy, bodajże 1CPU i 1GB RAM. Heroku też ok. Za VPS na OVH zapłacisz grosze (10PLN/msc za najtańszy); poszperaj w googlu.
2. Super. Każdy VCS to teraz - na gh masz actions, na bb masz pipelines, na gitlab masz CI - zwykle ~2k minut w darmowym planie; jest też circleci.
3. A użyj
1. Mogę to gdzieś za darmola hostować? Może na Heroku?
- heroku bardzo spoko i szybkie wdrożenia
2. Chciałbym wykorzysywatać CI
- CI gitlab prosty i działa
3. Dockera chciałbym też użyć żeby mieć o czym napisać w pracy, może użyję go do DB?
- docker cla db, to jest antypattern nie rób tego nigdy
docker'a uzyj do developmentu + możesz to potem wrzucić na heroku jako prod
https://devcenter.heroku.com/categories/deploying-with-docker