Wpis z mikrobloga

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest DRAMATYCZNA - janusze wykupują wszystkie mieszkania w dużych miastach. Nieruchomości z dobra podstawowego stały się elementem spekulacyjnym - ich ceny rosną w nieskończoność a młodych ludzi którzy potrzebują gdzieś mieszkać nie stać na własne 4 kąty. Ceny mieszkań w Krakowie, Warszawie Wrocławiu i Trójmieście tak poszybowały, że aby kupić mieszkanie dla rodziny(80m2) trzeba być milionerem.

Towarzystwo MDW proponuje następujące zmiany:

1. Zakaz flippowania- po zakupie nieruchomości można ją sprzedać dopiero za 3 lata
2. Wprowadzenie podatku katastralnego (0% dla pierwszej, 2% dla drugiej,10% dla trzeciej posiadanej nieruchomosci, 20% dla czwartej i co 5 procent wiecej dla kolejnych)- ma to na celu utemperowanie kasty januszy rentierów posiadających kilkanaście mieszkań na wynajem
3. Zakaz najmu krótkoterminowego dla turystów - powinni oni mieszkać w hotelach które zostały stworzone do tego celu
4. Podwyższenie stóp procentowych po poziomu gwarantującego zysk z lokal lepszy niż inflacja - nie może być tak że janusz woli kupić mieszkanie zamiast trzymać pieniądze na lokacie
5. Zakaz hurtowego kupna mieszkań od deweloperów - jedna osoba/firma będzie mogła kupić max 1 mieszkanie w danej inwestycji

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #mieszkania #kupnomieszkania #bekazpodludzi #ekonomia #gospodarka #takaprawda #bekazpodludzi #bekazpisu #neuropa #4konserwy #natropieflipperow #deweloperka
Pobierz S.....b - Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest DRAMATYCZNA - janusze wykupują...
źródło: comment_1581244313Mm9Difvam1LipQ5xiJOxJc.jpg
  • 19
4. Podwyższenie stóp procentowych po poziomu gwarantującego zysk z lokal lepszy niż inflacja - nie może być tak że janusz woli kupić mieszkanie zamiast trzymać pieniądze na lokacie


@Scaab: XD

o ile reszta postulatów jest w jakiś sposób materiałem do dyskusji to ten jest po prostu absurdalnie głupi - podniesienie stóp procentowych tak żeby dały zarabiać rentierom tak jak mieszkania (8%?) oznacza podniesienie też kosztów kredytów, co zmniejszy konsumpcje, inwestycje i
@Scaab i w każdym kraju Europy jest to samo. Przymierzalem się do kupna mieszkania za 150kk e. Po dwóch latach już muszę dac 200kk e. Niestety się wstrzymam, nie dam tyle kasy za klitke do remontu.
o ile reszta postulatów jest w jakiś sposób materiałem do dyskusji to ten jest po prostu absurdalnie głupi - podniesienie stóp procentowych tak żeby dały zarabiać rentierom tak jak mieszkania (8%?) oznacza podniesienie też kosztów kredytów, co zmniejszy konsumpcje, inwestycje i ograniczy dostępność kredytów mieszkaniowych i będzie miało gigantyczne skutki dla gospodarki


@RageKageDwa: niby tak, ale analitycy wskazują że niskie stopy procentowe zwiększające podatek inflacyjny oraz zwiększające podaż pieniądza są przyczyną
@megawatt: tego nie kwestionuje, że niskie stopy nakręcają rynek nieruchomości - ale niskie stopy mają też inne skutki, nie można nabawić się widzenia tunelowego, że niskie stopy = bańka na rynku nieruchomości :)
woli kupić mieszkanie zamiast trzymać pieniądze na lokacie


@Scaab: też bym wolała, bo na lokacie "zarabiam" 0,5%, ale nie stać mnie na mieszkanie
@kt13: - Idea bank 3% lokata happy pro 3 mies
- obligacje skarbowe 2,7% / 1,5%+inflacja do 10 lat
- lokata happy ideabank 3,8% do 20k 3 mies
- lokata mobilna santander z bonusem 4mies do 20k efektywne 8%
Faktycznie nie ma, internet Ci odlaczyli?
@affairz pierwsza tylko dla nowych klientów , tylko na 3 miesiace więc nie da się jej odnowic na takich samych warunkach Lokata mobilna santader- 2,5%, na 4 miesiące oferta tylko jednorazowa, trzeba posiadać konto w santanderze Czyli co 3-4 miesiące mam zakładać lokatę i konto w innym banku, bo nie mogę mieć sensownej lokaty w jednym. Faktycznie świetne rozwiązanie, ale dzięki za info z lokaty happy nawet skorzystam... jednorazowo
@kt13: wierz mi, że żonglując hajsem (aktywnie otwierając i zamykając konta), mając hajsu do limitu BFG (czyli do 400k) można SPOKOJNIE mieć długofalowo średnie oprocentowanie brutto (minus 19% belki) w przedziale 2,5-3% w zależności od okresu i promocji, jaką się ustrzeli. a jak się jest leniem to najprościej wrzucić na obligacje 10-letnie 2,7% pierwszy rok, 1,5% nad inflację kolejne - zwłaszcza, że inflacja zapowiada się wysoka. ryzyko jeszcze mniejsze niż lokata