Wpis z mikrobloga

Mam problem z programem Speedfan. Chce podkręcić trochę wiatraki lecz wykładam sie już na początku. Po wejściu w Configure --> Advanced i wybraniu płyty głównej powinienem mieć tam mnóstwo opcji do zaznaczenia a nie mam nic, widać to na obrazku poniżej. O co chodzi? W każdym poradniku, dosłownie każdym ludzie mają pełno opcji a tutaj brak. Co jest?
#informatyka
#komputery
#pcmasterrace
Dice - Mam problem z programem Speedfan. Chce podkręcić trochę wiatraki lecz wykładam...

źródło: comment_B1gwepaPwlSfob6GAjwzS01NOH7dfxHJ.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@keton22: Jakiś szybki poradnik jak to działa? Rozkminiłem samemu dopiero to, że zaznaczyłem sześć wiatraków w menu --> settings --> fan speed ale jak teraz to kontrolować?
  • Odpowiedz
@Dice: ustawiasz w settings motherboard / temperatures -> configuration nazwy kanałów temp. w motherboard / fans -> configuration nazwy fanów. Dalej w Mainboard -> fan control ustalasz sobie zasady kontroli wiatraków. Najprościej software controled -> -> curve i rysujesz krzywą.

Jest też opcja multichannel gdzie możesz podpiąć wiele kanałów (np GPU+CPU) i szybsza krzywa w danym momencie rządzi.
  • Odpowiedz
@keton22: Nic z tego nie kminie, bardzo byłbym wdzięczny jak byś opisał to prościej jak komuś kto pierwszy raz ma z takim czymś do czynienia. Nie mam nawet settings motherboard nigdzie, ale to chyba dlatego, że mam darmową wersje programu
  • Odpowiedz
@keton22: Rozkminiłem sam ( ͡ ͜ʖ ͡)
Nie wiem jak ale nagle jak wchodzę w Main Board mam Fan Control i paskiem przesuwam jak mają wiatraki działać, tylko tego potrzebowałem a nie żadne rysowanie krzywych bo tego bym nie ogarnął
  • Odpowiedz
@keton22: Mam za to kolejny problem xD mam 6 wiatraków a działają tylko cztery, inne jak ruszam suwakiem nie reagują i mają ciągle 0 RPM, jest to SYSFAN oraz AUXFAN3 - co jest?
  • Odpowiedz
mam 6 wiatraków a działają tylko cztery


@Dice: musisz ogarnąć mapowanie w motherboard / fans -> configuration w settingsach. U mnie na płycie jest 5 wiatraków a Argus widzi 6, musiałem 1 skasować. Spowodowane jest to tym że chip od monitoringu który jest na płycie jest uniwersalny i nie wszystkie swoje możliwości musi mieć wykorzystane. Podobnie z kanałami temperatury. Najwygodniej wziąć program albo manual od płyty głównej i zrobić na tej podstawie mapowanie. Pamiętaj że po nastawieniu wartości obrotów musisz kliknąć apply.

Jeżeli uważasz że masz buga pisz na support - gość jest ogarnięty i szybko
keton22 - > mam 6 wiatraków a działają tylko cztery

@Dice: musisz ogarnąć mapowani...

źródło: comment_dwCcyph7Nr0uNIDhOQ2bruJn82wi6Ehk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Dice: dla jasności mój setup nie jest standardowy - na screenach obroty wiatraków zależą od temperatury wody w chłodnicy ("Water temp" w ostatniej kolumnie ustawień). Mógłby to być każdy inny kanał temperatury (typowo temperatura CPU) albo miks kilku kanałów (CPU+GPU).

Jak chcesz wymusić manualne obroty to zamień w pierwszej kolumnie "Software Controlled" na "Manual".

Pamiętaj też że wiatraki mają minimalną prędkość poniżej której nie chcą działać (typowo 30-50%) i prędkość
  • Odpowiedz