Wpis z mikrobloga

Myślicie że w perspektywie kilku lat jest szansa na spadek cen nieruchomości w dużych miastach o 10-20%? Obecnie wynajmuję i się zastanawiam czy kupować teraz czy czekać kilka lat aż bańka pęknie?


@Scaab: Zmiany cen mieszkań nie mają większego znaczenia w kontekście zakupu mieszkania na własne potrzeby.

To nie jest inwestycja, tylko realizacja potrzeb mieszkaniowych - tutaj liczy się znacznie więcej zmiennych niż 10% różnica w cenie.
@Scaab Ciężko stwierdzić ale np w Olsztynie miasto około 180tys+ ceny tak poszły w górę że #!$%@? 2 lata temu można było kupić mieszkanie za około 4k m obecnie 5700 i w górę zależy od lokalizacji.
@zcaalock: Ceny materiałów budowlanych to jedynie jeden z czynników determinujących ceny nieruchomości.

@Scaab: @mor3nko: Ponieważ jestem na etapie decydowania, czy wolę wynajmować czy kupować mieszkanie, dokonywałem drobnego researchu w ostatnim czasie. Wydaje mi się, że trzeba wziąć pod uwagę parę czynników:
- głód mieszkaniowy, czyli relację dostępnych mieszkań do ilości gospodarstw domowych
- relację popytu i podażu
- wysokość stóp procentowych, które z jednej strony wpływają na dostępność kredytu,
@Scaab: załóżmy, że wynajmujesz przez 5 lat mieszkanie za 1500zł miesięcznie. Daje to 90k. Jednocześnie zastanawiasz się nad zakupem mieszkania na własność, powiedzmy, za 500k. Czyli gdybyś od razu kupił, miałbyś spłacone w tym czasie już 18% mieszkania. Wątpię, żeby w ciągu 5 lat ceny spadły, a tym bardziej, żeby spadły o 18%, ale w sumie to specjalistom nie jestem, żeby nie było... ( ͡° ͜ʖ ͡°)