Wpis z mikrobloga

Jest sens robic kurs operator/programista CNC, gdy nie ma sie zadnych podstaw ani doswiadczenia? Czy może zacząć od samego operatora? Chcialbym zrobić kurs i zaczac pracę w #niemcy, ale w ogloszeniach widze, ze tam szukaja konkretnie frezerów/tokarzy/programistów, i bardzo rzadko jest odpowiednik naszego "operatora cnc" jako "cnc maschinebediner". Na początku myslałem, że zrobię sam kurs na operatora, ale teraz już sam nie wiem
#cnc #pytaniedoeksperta #emigracja #pracbaza
Naturmensch - Jest sens robic kurs operator/programista CNC, gdy nie ma sie zadnych p...

źródło: comment_2EYFSmk9gC5Io4WeGwUsqR0iQ6V89rVh.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Kevin_sam_w_piwnicy: pomagalem kiedyś w warsztacie ślusarskim u znajomego co robi płoty i bramy, ale w takich zupełnie najprostszych rzeczach, typu cięcie rur/płaskowników i wiercenie otworów pod śruby, szlifowanie itd, ogólnie nigdy nie bylem typem majsterkowicza i nie uczylem się niczego w tym kierunku, skonczylem licbazę, zacząłem gównostudia ale nie skończylem, piwniczylem pare lat a od 2 lat pracowalem w januscheksach, a teraz mam taka sytuacje, że musze szukac innej roboty i
  • Odpowiedz
@Naturmensch: poszukaj w PL do przyuczenia. Jak zobaczysz że ogarniasz to wtedy rób kurs ale zwróć uwagę żeby dawali certyfikat tuv i wtedy atakuj zachód.

Jeśli chodzi o robotę do przyuczenia to masz 2 opcje:
1.
Firma z produkcja masowa - najłatwiej znalezc pracę bez doświadczenia, ale mało się nauczysz bo w takich firmach najczęściej procesy są zautomatyzowane. Poznasz podstawy rysunku technicznego, narzędzia, pomiary, wprowadzanie korekt, ogólnie podstawy. Głównym zadaniem będzie
  • Odpowiedz
@makamele: @HWD-5: dzięki za rady Mirki, jednak nie będę robił tego kursu, bo i tak nie miałbym szans na pracę od razu w Niemczech i musialbym w Polsce gdzieś się zatrudnić i zdobywać doświadczenie dopiero

Poznasz podstawy rysunku technicznego, narzędzia, pomiary, wprowadzanie korekt, ogólnie podstawy.

Myślałem, że tego nauczę się na kursie

Głównym zadaniem będzie wciskanie zielonego guzika i układanie gotowych części na palecie

i że to będę robil w
  • Odpowiedz
@Naturmensch generalnie chyba w żadnej branży nie znajdziesz zagranica pracy specjalistycznej tylko po kursie. Sam kurs spawacza/CNC/mechanika/florysty nie zrobi z ciebie fachowca którego przyjmą z pocalowaniem ręki w Niemczech czy w Norwegii. Radził bym Ci obrać jakaś drogę, zatrudnić się w Polsce, nabrać doświadczenia i wtedy szukać pracy u Sąsiada;)
  • Odpowiedz
@Naturmensch w Niemczech programowanie ma się w szkole, a na guzikowych biorą najczęściej przez firmy pośredniczące (oczywiście za marną stawkę).
Jeżeli nie masz szkoły i nie pracowałeś w tym zawodzie to raczej marne szanse na znalezienie czegoś w tym zawodzie w DE.
  • Odpowiedz
@chaberr: z tego co widzę nie ma praktycznie ofert na guzikowych do przyuczenia, tylko szukają do konkretnych stanowisk z wieksza wiedz a nowi ludzie wchodza raczej po ausbildu g, albo z doswiadczeniem zdobytym juz wczesniej np. w Polsce, zgadza sie to?
  • Odpowiedz
@Naturmensch Prawda...
Duże i bogate firmy, które mają etaty na guzikowych także nie zatrudniają osób z ulicy, tylko po szkole (trzeba mieć ausbildung) i pracują tam zazwyczaj ich uczniowie lub pracownicy z firm pośredniczących. Coś takiego jak kursy CNC w Niemczech praktycznie nie istnieją.

Mało tego to te lepsze firmy, nieraz nawet nie rekrutują osób, które pracowały w dziesięciu innych firmach lub przyjechały z Polski.

Sam zmieniłem firmę i tak mi mówił
  • Odpowiedz