Wpis z mikrobloga

Najbardziej męska nacja jaka istniała:

George Catlin (1796-1872) - amerykański malarz i podróżnik.

List z 1841 na temat Indian Wielkich Równin

"Kilka z plemion Indian zamieszkujących regiony górnej Missouri, i te o których wspominałem w poprzednim liście to bez wątpienia ludzie o najwspanialszym wyglądzie, najlepiej wyposażeni i najpiękniej ubrani na całym kontynencie.
Żyją w kraju pełnym bizonów i dzikich koni, które zapewniają im doskonałe i lekkie życie. Czyste powietrze gwarantuje im dobre zdrowie i długie życie. Są najbardziej niezależną, wolną i najszczęśliwszą rasą Indian z którą miałem do czynienia.
Piękno tych ludzi jest nie do opisania. Czaru i wdzięku ich zabaw i radosnych tańców nie może przewyższać nic na świecie w tej kategorii.
Podczas moich podróży po kraju Indian potwierdziłem moje wcześniejsze przypuszczenia - Plemiona które żyją w pełni w zgodzie z naturą, mające jak najmniej wspólnego z naszą cywilizacją, są nieskalani, eleganccy w swym ubiorze i manierach i potrafią cieszyć się życiem do granic perfekcji."

fb.com/frapujace

#gruparatowaniapoziomu
Pobierz homesick_alien - Najbardziej męska nacja jaka istniała:

George Catlin (1796-1872) ...
źródło: comment_jgSzsjSZByHw9qO14hWgrKfBKQBJirJZ.jpg
  • 29
Żyją w kraju pełnym bizonów i dzikich koni, które zapewniają im doskonałe i lekkie życie.


@homesick_alien: Być może rzeczywiście w okolicach 1841 roku żyło im się nieźle. Korzystali ze zdobyczy techniki białego człowieka i jeszcze mieli gdzie. Chwilę później już ich nie było, a wcześniej żyli w epoce kamienia łupanego i wszędzie chodzili na piechotę bo nie mieli koni. Nie wiem czy tak fajnie im było.
@homesick_alien: kiedyś, gdy byłem młodszy, zastanawiałem się, dlaczego biali ludzie wjechali do Ameryki Północnej jak do siebie. Dlaczego nie było tam żadnej państwowości i administracji wytworzonej przez Indian. Dlaczego pozwolili się wybić i nie stawiali żadnego oporu.
Ten cytat wyjaśnia wszystko:

- Plemiona które żyją w pełni w zgodzie z naturą, mające jak najmniej wspólnego z naszą cywilizacją, są nieskalani, eleganccy w swym ubiorze i manierach i potrafią cieszyć się życiem
@mayek: Polecam poczytac sobie o Cahokia (zalaczam obrazek pogladowy) - najwieksze miasto indianskie w rejonie Missisipi, okolo 10 000 - 20 000 ludzi (liczba, ktora np. Krakow osiagnal dopiero w XVIII wieku).

https://arstechnica.com/science/2016/12/theres-a-1000-year-old-lost-city-beneath-the-st-louis-suburbs/

Poczytaj sobie o wyginieciu koni w Ameryce,
poczytaj sobie o sposobie przeprowadzania walk przez indian polnocnoamerykanskich (generalnie nie walczono na smierc i zycie, a dotkniecie specjalnym kijem w walce eliminowalo przeciwnika, ktory ze wstydem odchodzil),
poczytaj sobie o
Pobierz m.....a - @mayek: Polecam poczytac sobie o Cahokia (zalaczam obrazek pogladowy) - naj...
źródło: comment_kc9QB9brXyj3RiXvoH7JlvsnaMODTXPj.jpg
liczba, ktora np. Krakow osiagnal dopiero w XVIII wieku


@marcus1a: Twoje rewelacje są łatwe do podważenia:
Kraków w 1530 roku miał 30000 mieszkańców. Później ta liczba malała (choćby ze względu na epidemie chorób), ale nie prawdą jest co piszesz.

Konie w Ameryce Pn wyginęły znacznie przed pojawieniem się tam człowieka, więc nie rozumiem czemu mi każesz "poczytać". Indianie nie dysponowali końmi. I tyle.

Skalpowania nie "nauczyli ich Francuzi i Anglicy" ale