Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do wolnorynkowych fanów #konfederacja, którzy jednocześnie odrzucają ich np. antyszczepionkowe bajdurzenia, czy twierdzenia Korwina, że konsensus naukowców ws. antropogenicznego globalnego ocieplenia to spisek. Skoro jesteście tacy pronaukowi - to czemu odrzucacie interwencjonizm państwa wbrew konsensusowi środowiska naukowego ekonomistów i badań empirycznych? Jeśli tylko na chłopski rozum negujecie wszelki socjalizm, to czym się różnicie od oszołomów denialistów i proepidemików?
Fakty są takie, że zaledwie 8% ekonomistów jest umiarkowanymi wolnorynkowcami, a mniej niż 3% mocnymi wolnorynkowcami. Typowy doktor ekonomii w American Economic Association ma umiarkowane poglądy lewicowe. źródło Najbardziej utalentowani, zdobywający nagrody Nobla ekonomiści mają poglądy lewicowe, np. Joseph Stiglitz czy Paul Krugman. Teraz i MFW odrzuca neoliberalizm, a coraz wyraźniejsze są głosy ekonomistów mówiące, że wolny rynek poszedł za daleko. A dane statystyczne pokazują, że największy dobrobyt jest tam, gdzie są wysokie podatki: w krajach Europy, a nie w republikach bananowych w Afryce gdzie podatki są najniższe. Dodatkowo, w samej Europie najlepiej radzą sobie wg szeregu wskaźników te lewackie państwa opiekuńcze jak Dania czy Szwecja. źródło Regulacje posiadania broni zmniejszają śmiertelność źródło, a 500+ przepołowiło ubóstwo wśród dzieci źródło. "Pronaukowi" wolnościowcy, co wy na to?
#libertarianizm #antykapitalizm #socjalizm #razem #ekonomia #nauka #korwin #liberalizm #lewica #polityka
  • 91
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dobrobyt to pochodna wielu lat dziesiątek korzystnych warunków, a nie stawek podatkowych.


@Xizor: też mam taką hipotezę, podatki nie tworzą bogactwa, dlatego też rozmawianie o tym w tym kontekście jest bez sensu.

To kwestia przyjęcia pewnego modelu, bo wyższe podatki dają inne rzeczy, jak np. bezpieczeństwo (szerokorozumiane) i pańśtwo wyręcza obywateli w myśleniu o pewnych sprawach, ale ograniczają potencjał wybicia się jednoski. Gdzie w przypadku biednego kraju może być istotnym
  • Odpowiedz
a może zamiast się bawić w myślicieli to skupmy się na tym co ma zapewnić nam KASĘ?!

KASA jest ważna, a zabawa w wolny rynek jej nie da, u nas trzeba wziąć przykłady z bogatych państw, ich systemy, prawo, rozwiązania i je tutaj skopiować

skończcie pieprzyć o tych paróweczkach do ciężkiej cholery!
  • Odpowiedz
@LowcaG: > Myślę, że spór o dobrowolność szczepień i poziom zaczepionych jest bardziej skomplikowany.

Ja zawsze powtarzam, że najważniejsze jest uświadamianie społeczeństwa. Wniosek jaki wyciągnąłem z przemyśleń jest taki, że przymus szczepień jest niepotrzebny - przy wyedukowanym społeczeństwie nie zmienia nic (większość Europy, np. UK - dobrowolne, 95% wyszczepienia), a w przypadku tych mniej świadomych, dostarcza silnego argumentu dla ruchów antyszczepionkowych (przywołana Ukraina).
  • Odpowiedz
@PolskaPrawica: Ja w ogóle odrzucam ideę prawdy konsensualnej (jako charakterystycznej dla cywilizacji żydowskiej, a sprzecznej z cywilizacją łacińską) więc Twoje argumenty o ilości naukowców coś popierających są zupełnie bez sensu.
W kwestiach ekonomicznych uznaję teorie sprawdzone empirycznie. Komunizm upadł, socjalizm się nie sprawdza. Prawdziwa jest np krzywa Laffera (można powiedzieć prawicowa) ale też i prawo Okuna (można powiedziec lewicowe)
  • Odpowiedz
Ja zawsze powtarzam, że najważniejsze jest uświadamianie społeczeństwa.


@wAr1948: Myślę, że to jest kluczowe, wtedy nie pojawiały by się nurty parafrazując "że szczepionki to nasienie diabła i chcą nas dzięki nim eksterminować, a co najmniej nie działają"

przy wyedukowanym społeczeństwie nie zmienia nic


@wAr1948: a przy nie wyedukowanym dostatecznie? Jesteśmy dostatecznie wyedukowani?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@PolskaPrawica: Znów to p---------e kucy o kiedyś wypracowanym w Skandynawii dobrobycie, dzięki któremu mogą sobie teraz rozdawać. Tak, to rozdawanie chyba nie ma końca, bo lewica rządzi tam łącznie kilkadziesiąt lat, a partie prawicowe nie kontestują lewackiego modelu gospodarczego.
  • Odpowiedz
Prawdziwa jest np krzywa Laffera (można powiedzieć prawicowa)


@PC86: hm... z czystej ciekawości a co w niej prawicowego? dla mnie jest neutralna i na dodatek błędnie interpretowana, ale to inna historia.
  • Odpowiedz
Ja w ogóle odrzucam ideę prawdy konsensualnej (jako charakterystycznej dla cywilizacji żydowskiej, a sprzecznej z cywilizacją łacińską) więc Twoje argumenty o ilości naukowców coś popierających są zupełnie bez sensu.

@PC86: czyli niezależnie, co wszyscy eksperci uważają za wiek Ziemi, dla ciebie nie ma to żadnego znaczenia? Jeśli wszyscy inteligentni ludzie specjalizujący się w danym temacie coś uważają, to prawdopodobieństwo tego, że mają rację jest takie samo, jak zdanie na ten temat menela spod budki z piwem?

Komunizm upadł
  • Odpowiedz
hm... z czystej ciekawości a co w niej prawicowego?


@LowcaG: No jej konsekwencje są raczej prawicowe. Przemawia przeciwko nadmiernym opodatkowaniu dochodów, jako czymś nie tylko szkodliwym ale i bezsensownym. W świetle krzywej Laffera zupełnie inaczej wygląda np podatek progresywny charakterystyczny dla postulatów lewicy.
  • Odpowiedz
Polska jest biedna bo ma miliony ekspertów od naszego dobrobytu i moralności, taka prawda

wszystko się da zrobić obiektywnie i spójnie, a jest skąd kopiować
  • Odpowiedz
No jej konsekwencje są raczej prawicowe.


@PC86: Nie widzę takiej zależności, mówi o przychodach państwa vs wysokość podatków nic więcej. i Jedynie dwie wartości są pewne jeśli chodzi o oś X i Y. Nikt nie wie gdzie jest maksimum, gdzieś badania (mam nadzieję, bo nie weryfikowałem źródeł) że szczyt był znacznie powyżej 50%.

Więc ktoś z lewej strony mógłby powiedzieć, że krzywa Laffera jest lewicowa (tez nie jest oczywiście bo mówi o czymś
  • Odpowiedz
a może zamiast się bawić w myślicieli to skupmy się na tym co ma zapewnić nam KASĘ?!


@jacieniemog28: juz Ci pisalem ostatnio, ze kase zapewni Ci praca. W tych czasach nawet sprzedajac glupie zloto z gierek na allegro mozna miesiecznie zarobic na luzie 3-5k netto, a co dopiero w jakiejs normlanej pracy przy minimum nauki z darmowych zrodel. Nawet Ci co zbieraja elektryczne hulajnogi do ladowania potrafia z tego wyciagnac
  • Odpowiedz
@LowcaG: Sam Arthur Laffer to wolnorynkowiec i zwolennik prawicowej myśli gospodarczej. Warto zauważyć, że ostatnio jego wykład był zakłócany przez aktywistów lewicowych (był wykop o tym).
  • Odpowiedz
Kraje Europy Zachodniej, gdzie są wysokie podatki, są najbogatsze na świecie. Więc się chyba ten socjalizm sprawdza.

@PolskaPrawica:
Wg PKB w parytecie siły nabywczej per capita mamy (dolary międzynarodowe, 2018)
1 Katar 130 475 - ropa
2 Makau 116 808 - wolność hazardu niespotykaną na skalę Chin
3 Luksemburg 106 705 - raj podatkowy wewnątrz UE,
  • Odpowiedz
@PolskaPrawica: Nie mogę się też zgodzić z tezą odnośnie regulacji broni. Przedstawione źródło mówi o śmiertelności z broni palnej (i to tylko wśród dzieci). To jest oczywiste, że w stanach z dużym dostępem do broni taki wskaźnik będzie wyższy. Nie oznacza to jednak, że ogólny wskaźnik morderstw uległby zmianie - badania raczej wskazują na brak korelacji między prawem do posiadania broni a ilością zabójstw. W krajach z dostępem do broni,
  • Odpowiedz
Sam Arthur Laffer to wolnorynkowiec i zwolennik prawicowej myśli gospodarczej.


@wAr1948: Jasne, nie mam z tym problemu (sam jestem raczej bliżej wolnorynkowcom niż 100% socjalistom, ale wystarczająco od nich daleko, aby czuć się którymś z nich :) ). jednak to niczego nie zmienia w interpretacji tej koncepcji (bo to tylko pewien koncept, który jak wspominałem ma pewne 2 wartości i tylko tyle).

Warto zauważyć, że ostatnio jego wykład był zakłócany przez aktywistów lewicowych (był wykop o
  • Odpowiedz