Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do wolnorynkowych fanów #konfederacja, którzy jednocześnie odrzucają ich np. antyszczepionkowe bajdurzenia, czy twierdzenia Korwina, że konsensus naukowców ws. antropogenicznego globalnego ocieplenia to spisek. Skoro jesteście tacy pronaukowi - to czemu odrzucacie interwencjonizm państwa wbrew konsensusowi środowiska naukowego ekonomistów i badań empirycznych? Jeśli tylko na chłopski rozum negujecie wszelki socjalizm, to czym się różnicie od oszołomów denialistów i proepidemików?
Fakty są takie, że zaledwie 8% ekonomistów jest umiarkowanymi wolnorynkowcami, a mniej niż 3% mocnymi wolnorynkowcami. Typowy doktor ekonomii w American Economic Association ma umiarkowane poglądy lewicowe. źródło Najbardziej utalentowani, zdobywający nagrody Nobla ekonomiści mają poglądy lewicowe, np. Joseph Stiglitz czy Paul Krugman. Teraz i MFW odrzuca neoliberalizm, a coraz wyraźniejsze są głosy ekonomistów mówiące, że wolny rynek poszedł za daleko. A dane statystyczne pokazują, że największy dobrobyt jest tam, gdzie są wysokie podatki: w krajach Europy, a nie w republikach bananowych w Afryce gdzie podatki są najniższe. Dodatkowo, w samej Europie najlepiej radzą sobie wg szeregu wskaźników te lewackie państwa opiekuńcze jak Dania czy Szwecja. źródło Regulacje posiadania broni zmniejszają śmiertelność źródło, a 500+ przepołowiło ubóstwo wśród dzieci źródło. "Pronaukowi" wolnościowcy, co wy na to?
#libertarianizm #antykapitalizm #socjalizm #razem #ekonomia #nauka #korwin #liberalizm #lewica #polityka
  • 91
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Redystrubuować i bawić się w model skandynawski można w bogatych krajach, a w biednych pogorszyłoby to tylko ich stan.


@tallman: nieeprawda, bo Szwcja kiedy zaczynała swoje socjaldemokratyczne reformy zaczynała mając PKB dużo mniejsze niż teraz Polska. Zresztą tak samo jak i Finlandia i reszta krajów. I dlatego właśnie stały się krajami bogatymi.
  • Odpowiedz
@mikka22: odważna teza, szkoda, że nieprawdziwa. Szwecja przed swoimi reformami socjalnymi miała trzecie na świecie pkb per capita teraz jest na 18 miejscu na świecie i 7 w Europie.
  • Odpowiedz
Moim zdaniem niedobór lekarzy niektórych specjalności już jest odczuwalny. W takim przypadku czeka nas kryzys, albo UE zacznie rozwiązywać ten problem w całej wspólnocie wyrównując płace lekarzy albo biedne wschodnie kraje nadal będą kształcić lekarzy dla bogatego zachodu.

Innym sposobem będzie lojalka dla krytycznych dla działania państwa i społeczeństwa zawodów.

Problem z pielęgniarkami już jest.


@j3sion: no spoko da się to rozwiązać - obniżyć lekarzom na zachodzie płace xD
  • Odpowiedz
@PolskaPrawica:

Głosuję na Konfederację, ale nie chciałbym, żeby mieli większość w rządzie. Uważam, że Polsce potrzebne jest więcej wolnego rynku, a najlepszą i najszybszą drogą do tego jest wprowadzenie partii z poglądami wolnościowymi, której zapędy będą temperowane przez inną, większą partię. Mój głos na konfe bierze się z czystego pragmatyzmu.
  • Odpowiedz
Skoro jesteście tacy pronaukowi - to czemu odrzucacie interwencjonizm państwa wbrew konsensusowi środowiska naukowego ekonomistów i badań empirycznych? Jeśli tylko na chłopski rozum negujecie wszelki socjalizm, to czym się różnicie od oszołomów denialistów i proepidemików?


@PolskaPrawica: Twoja niewiedza jest porażająca. Socjalizm jest niemożliwością naukową, co już wiele lat temu udowodnił profesor de Soto w swojej pracy. Jak więc można dopuszczać socjalizm w imię nauki? To jakieś #!$%@?... nieporozumienie.

Fakty są takie, że zaledwie 8% ekonomistów jest umiarkowanymi wolnorynkowcami, a mniej niż 3% mocnymi wolnorynkowcami. Typowy doktor ekonomii w American Economic Association ma umiarkowane poglądy
  • Odpowiedz
@mikka22:

nieeprawda, bo Szwcja kiedy zaczynała swoje socjaldemokratyczne reformy zaczynała mając PKB dużo mniejsze niż teraz Polska.

Chętnie zobaczę twoje źródło danych ;)
  • Odpowiedz
@PolskaPrawica
1. Interwencjonizm napędza kolejny kryzys
2. Ekonomiści Szkoły Austriackiej cały czas mówią: nie idźcie tą drogą
3. Keynesisci i inni zwolennicy interwencjonizmu: ale policzylismy fraktale, nauka!
4. Kolejny krach przewidywany przez wolnorynkowcow
5. Cała
  • Odpowiedz
@tallman: ale to są dane z 1960 roku a Szwecja zaczynała w latach 1930- i wówczas borykała się z potwornym głodem i biedą. 1mln osób wyemigrowało wówczas do USA.
  • Odpowiedz