Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
  • 2
@Wykoman zależy. Jak to Brytyjczycy - trochę sarkazmu, trochę szoku. W większości uznanie! Mieszkam tu 7 lat i żadne rasistowskie komentarze mnie nie dotknęły. Ja na każdym kroku podkreślam że jesyem z Polski, a oni mnie traktują jak równa sobie. To nie dżungla ;) dzięki!:)
  • Odpowiedz
prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń


@Euthymol: Jakie ograniczenia w korzystaniu z NHS czy otrzymaniu emerytury ma osoba bez paszportu?

niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich


Ale duża część tych stanowisk wymaga również żeby oboje rodziców miało brytyjskie paszporty, np. wspomniane przez Ciebie MI5 czy np. praca na niektórych stanowiskach w Bank of England i innych instytucjach.

zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę
  • Odpowiedz
@Euthymol: Komentarze cię nie dotknęły bo ich nie usłyszysz. Oni są mistrzami obłudy i udawania super miłych a za plecami jadą po obcych ile wlezie. Szczerze, już wolę nasze narzekanie gdzie przynajmniej nie ma tego udawania że wszystko jest zawsze zajebiście, good, alright podczas gdy każdy ma w dupie twoje problemy i nie chce o nich słyszeć
  • Odpowiedz