Wpis z mikrobloga

#studbaza #politechnikarzeszowska #rzeszow #zalesie #polibuda

Witam Szanownych,

Chciałbym Wam przedstawić akcję jaka dzieje się na Politechnice Rzeszowskiej.

Dla rozgłosu można plusnąć.

Rozchodzi się o stypendium socjalne a konkretniej o kolejki do złożenia stypendium. Miałem to szczęście, że w pierwszym dniu terminu składania wniosków złożyłem wniosek bez stania w kolecje. Mija jutro 2-gi tydzień a od ponad tygodnia kolejki do złożenia są takie długie, że stoi się w nich po pare godzin a nawet można nie złożyć wniosku danego dnia. Rok temu wnioski składało się w budynku przeznaczonym do spraw stypendialnych i każdy wydział miał swoje okienko. W tym roku dany budynek teraz przechodzi remont i biuro stypendialne zostało przeniesione do budynku studium języków obcych. Dane biuro to jeden pokój, w którym jak byłem były 3 stanowiska do złożenia wniosków. Ponoć jest ok. 6k studentów ubiegających się o stypendium socjalne.

Sytuacja teraz wygląda tak, że ludzie przychodzą nawet o 4 nad ranem ustawic sie w kolejce aby złożyć papiery.

Na forum studenckim zaczeły powstawać z początku memy o tym aż studenci zaczeli nagrywać filmiki jak sytuacja wygląda.

Lokalne gazety opisały to wydarzenie jak wygląda składanie wniosków (link poniżej).
A nawet mówili o tym w Rmf.

https://rzeszow-news.pl/gigantyczne-kolejki-na-politechnice-rzeszowskiej-za-stypendiami-chory-kraj-chory-system/?fbclid=IwAR18uo_mcav2melxfMruqqJ_DYl1qdehB-PoTgBSv7hV8BdXVaEAp4WMJZM

Moje pytanie czy to jest normalne, że takie coś się dzieje?
Czy ktoś jest odpowiedzialny za tak złą organizację tego?

Czy w innych miastach też jest tak jest?

Poniżej wstawiam linki do nagrań, chodź nie wiem czy możliwe bedzie ich odtworzenie jeżeli nie jesteś członkiem grupy na fb (forum politechnika rzeszowska - studenci).

https://www.facebook.com/1607774446112994/posts/2447693132121117/

https://www.facebook.com/groups/300873169926732/permalink/3626527964027886/

W komentarzach zdjęcia i memy.
źródło: comment_GrrUKmj4DIigE7ODrKIbFc2shoBeO6sA.jpg
  • 280
Słyszałem, że na PG w Gdańsku było podobnie. U mnie na uniwersytecie morskim w Gdyni na jednym z wydziałów też jest padaka. Najbardziej uwielbiam to, że co roku muszę przynosić akt zgonu ojca ( ͡° ͜ʖ ͡°), a dlaczego? Ponieważ nie chcę im się zaglądać do archiwum, jestem ciekaw jaki mają tam burdel. Śmiech na sali. Nie bez powodu mówią na to uniwersytet magi (wcześniej akademika magi). Tfu
powiedział Seba po zawodówce


@Fashio: Seba po zawodówce ustawi się lepiej niż większość tych studentów. Sam dzisiaj żałuję, że zmarnowałem tyle czasu.
W Łodzi można było zrobić grilla i upiec kiełbaski zanim złożyło się podanie, dla osób mieszkających w akademikach to spoko ale jak ktoś dojeżdżał do Łodzi to wielkie XD zawsze wbyło
@supremee: skandal to jest że 6tys cwaniaków ściemnia w oświadczeniach i wnioskach, bo podstawa do uzyskania takiego stypendium w 99% wniosków jest oświadczenie o samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, czytaj zupełnym odcięciu się od pomocy rodziny. Wiadomo jak jest. U siebie na roku miałem takie gwiazdki co wpadały ja wydział 5-6 letnim BMW na solidnym dopasie, a i tak brały 600zl socjalu miesięcznie
Sytuacja teraz wygląda tak, że ludzie przychodzą nawet o 4 nad ranem ustawic sie w kolejce aby złożyć papiery.


@supremee: niech stoją skoro nie chce im się ruszyć do pracy. Niepełno sprawni są czy jaki #!$%@??
wow, nie spodziewałem się, że aż tyle osób chce socjal. Dziwi mnie to trochę, bo wciąż jesteśmy w sytuacji, gdzie branża produkcyjna wsysa każdego kto liznął excela, język obcy i np.CADa widział na oczy.


@CatHater: Stypendia socjalne dostają ustawieni rodzice bogatych starych, którzy robią wałki na podatkach i wykazują stratę lub dochód 0 zł. I przychodzi potem taka wypindrzona niunia z tipsami i chce najwyższe dodatki do wszystkiego xDDD Co więcej:
@supremee: Tak z ciekawości. O co chodzi z tymi stypendiami? Studiowałem parę lat temu i 95% osób stało w takich kolejkach zawsze. Ja nigdy z tego nie korzystałem. To każdy mógł dostać? Bo, na to wygląda. A mi mówili znajomi, że tylko jak jakiś dochód w domu nie może przekraczać powiedzmy 500zł MIESIĘCZNIE na osobę. Więc dalej się nie interesowałem. Prawda to? Bo ciężko uwierzyć. że tyle osób ma taką sytuacje
@supremee: no i prawidłowo.
W ogóle co to za patologia, że wniosków jest ponad 6 tysięcy- póki co to szacunek, bo nie wszyscy złożyli a studentów 14k.
Prawie połowa będzie dostawać stypendium socjalne...
Przede wszystkim uwaga, płacą czesne. Jakby studia były płatne w takim samym stopniu co w USA to okazało by się że większości tych naciągaczy studia nie są nagle do niczego potrzebne i nie opłaca się.


@JJOkocza: a w Polsce na studiach się zarabia. Ponad 6k wniosków, gdy studentów na polibudzie rzeszowskiej jest 14k.
@supremee: U mnie stypendium socjalne przyznawali UWAGA tylko i wyłącznie jeśli zarabiałeś nie mniej niż 920 i nie więcej niż 960zł (jakoś tak) na miesiąc. W ogóle warunki przyznania były powalone i niemal nie do spełnienia.
U mnie stypendium socjalne przyznawali UWAGA tylko i wyłącznie jeśli zarabiałeś nie mniej niż 920 i nie więcej niż 960zł (jakoś tak) na miesiąc. W ogóle warunki przyznania były powalone i niemal nie do spełnienia.


@SkrytyZolw: bzdura. Przestudiowałem kilka uczelni i to są takie schodki, im mniejszy przychód na głowę tym większy hajs. Dla rolników przelicza się hektary.
Szczerze, to nic nadzwyczajnego. Po prostu kolejka ludzi, którzy odkładają to na ostatnią chwilę albo nie mają wszystkich wymaganych dokumentów i później albo krzyczą, że tylko z jednym papierkiem i się pchają a sam przód. Na UMCS była jedna magister od rosyjskiego która prosiła często na konsultacje studentów z zaległościami i też było tak, że stawali o 5 rano w kolejce, a konsultacje były od 11 do 12.30 i przyjmowała 2 osoby.