Wpis z mikrobloga

#studbaza #politechnikarzeszowska #rzeszow #zalesie #polibuda

Witam Szanownych,

Chciałbym Wam przedstawić akcję jaka dzieje się na Politechnice Rzeszowskiej.

Dla rozgłosu można plusnąć.

Rozchodzi się o stypendium socjalne a konkretniej o kolejki do złożenia stypendium. Miałem to szczęście, że w pierwszym dniu terminu składania wniosków złożyłem wniosek bez stania w kolecje. Mija jutro 2-gi tydzień a od ponad tygodnia kolejki do złożenia są takie długie, że stoi się w nich po pare godzin a nawet można nie złożyć wniosku danego dnia. Rok temu wnioski składało się w budynku przeznaczonym do spraw stypendialnych i każdy wydział miał swoje okienko. W tym roku dany budynek teraz przechodzi remont i biuro stypendialne zostało przeniesione do budynku studium języków obcych. Dane biuro to jeden pokój, w którym jak byłem były 3 stanowiska do złożenia wniosków. Ponoć jest ok. 6k studentów ubiegających się o stypendium socjalne.

Sytuacja teraz wygląda tak, że ludzie przychodzą nawet o 4 nad ranem ustawic sie w kolejce aby złożyć papiery.

Na forum studenckim zaczeły powstawać z początku memy o tym aż studenci zaczeli nagrywać filmiki jak sytuacja wygląda.

Lokalne gazety opisały to wydarzenie jak wygląda składanie wniosków (link poniżej).
A nawet mówili o tym w Rmf.

https://rzeszow-news.pl/gigantyczne-kolejki-na-politechnice-rzeszowskiej-za-stypendiami-chory-kraj-chory-system/?fbclid=IwAR18uo_mcav2melxfMruqqJ_DYl1qdehB-PoTgBSv7hV8BdXVaEAp4WMJZM

Moje pytanie czy to jest normalne, że takie coś się dzieje?
Czy ktoś jest odpowiedzialny za tak złą organizację tego?

Czy w innych miastach też jest tak jest?

Poniżej wstawiam linki do nagrań, chodź nie wiem czy możliwe bedzie ich odtworzenie jeżeli nie jesteś członkiem grupy na fb (forum politechnika rzeszowska - studenci).

https://www.facebook.com/1607774446112994/posts/2447693132121117/

https://www.facebook.com/groups/300873169926732/permalink/3626527964027886/

W komentarzach zdjęcia i memy.
Pobierz
źródło: comment_GrrUKmj4DIigE7ODrKIbFc2shoBeO6sA.jpg
  • 280
@Lorenzo_von_Matterhorn: Serio tyle ludzi robiłoby na czarno? ( _) To na prawdę nie było kilka osób tylko praktycznie wszyscy. I po większości nie było widać jakiejś biedy, większość mieszkała w wynajętych mieszkaniach, a nie w akademikach, jeździli samochodami, itp.
Co wy w tych komentarzach #!$%@? że darmowy socjal. Socjal masz jak próg dochodowy w rodzinie jest poniżej kwoty X. Sam z tego socjalu korzystałem 10 lat temu i bardzo mi to pomogło. Jaka w tym wina 19-20 latka że rodzice nie zarabiają dużo ? Wy myślicie że się tam dostaje po 1500 zł ? Za moich czasów zależnie od ilości członków rodziny i dochodu było to około 400-500 zł miesięcznie. Fajnie
@supremee: o gurwa!
Proste rozwiązanie - nie przydzielać stypendiów i #!$%@?ć was biedaków. Do roboty, a nie stypendia socjalne. Jak na studia nie stać to kafelkarzem możesz zostać. #!$%@?ć was pierdzielonych lewusów.
To po co idziesz na studia skoro większość czasu będziesz spędzać w pracy po 8 h dziennie - kto cię w ogóle przyjmie na etat. Mówię tu o studentach dziennych, lub zaocznych w trybie dziennym. Nie mówię o osobach studiujących w weekendy. Jak chcesz w ogóle to pogodzić bo nie ogarniam.
większość mieszkała w wynajętych mieszkaniach


@Vadzior: to za zamieszkanie poza akademikiem jak masz socjal to też jest hajs xD
A generalnie tak to wygląda. Rolnicy, ludzie robiący na czarno bądź cwaniaczki, którzy sobie optymalizują firmę i nie mają dochodu.
@badsector: To po co idziesz na studia skoro większość czasu będziesz spędzać w pracy po 8 h dziennie - kto cię w ogóle przyjmie na etat. Mówię tu o studentach dziennych, lub zaocznych w trybie dziennym. Nie mówię o osobach studiujących w weekendy. Jak chcesz w ogóle to pogodzić bo nie ogarniam.
@SkrytyZolw: ale tutaj są widełki OD 0 DO 895,70 zł na głowę.

U mnie stypendium socjalne przyznawali UWAGA tylko i wyłącznie jeśli zarabiałeś nie mniej niż 920 i nie więcej niż 960zł (jakoś tak) na miesiąc. W ogóle warunki przyznania były powalone i niemal nie do spełnienia.


@SkrytyZolw: dlatego ten cytat to kłamstwo.
Olać Was i te Wasze stypendia, 90% nie powinno tam w ogóle być.Kolejny dowód, że uczą ludzi już tylko brać i brać. Rozumiem, że stypendium socjalne powinno być, podejrzewam, że nie raz uratowało nie jedną osobę/rodzinę.
Takie kolejki... powiem krótko: rzygać się chce, że to ma być polska inteligencja , ludzie, którzy za 10-15 lat będą rządzić tym krajem, ale po studiach bardzo mocno ich kopnie życie w zadek.
Ile razy czy
@Lorenzo_von_Matterhorn: Synu, pójdziesz na studia i przekonasz się, że wiele rzeczy może być zapisanych, a i tak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością ( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie, nie jest kłamstwem. Kiedy starałam się o stypendium, mniej więcej taki był przedział zarobków jakie mogłeś otrzymywać, nie wiem o czym mówisz z tym na głowę. Brana pod uwagę była wartość pensji na umowie o pracę.
Brana pod uwagę była wartość pensji na umowie o pracę.


@SkrytyZolw: jeżu jest regulamin, przeczytaj go xD
Generalnie widać, że kłamiesz. Pewnie rodzicom wcisnęłaś taki kit, że studiowałas a realnie to wszyscy wiemy co robiłaś xD
@Lorenzo_von_Matterhorn: Ja nie wiem, no powiedz? Zdobyłam tytuł lekarza? No tak, to wszyscy wiedzą. Po co miałam wciskać kit jak sama się utrzymywałam?

Pójdź na studia, to zrozumiesz o czym mówię. Oczywiście, że jest regulamin, a do niego jest jeszcze jeden regulamin, a do niego są jeszcze adnotacje, a do adnotacji są jeszcze poprawki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak dorośniesz dziecko to się mocno zderzysz ze światem,
@olgierd_banasz:

Na początku zmodyfikowałbym stypendia. Myślę, że to nie jest normalne. Nie powinno być stypendiów socjalnych, tylko naukowe.


Ja bym na początek to zmodyfikował na zasadzie, że socjalne masz tylko na pierwszym roku (kiedy np. przyjeżdżasz z wioski i bez wsparcia nie mógłbyś sobie pozwolić na studiowanie), ale potem to już tylko naukowe. Jeżeli przez rok nie osiągasz efektów "wiedzowych", ani nie znalazłeś pracy to widocznie studia nie są dla ciebie.
@supremee: Jest kilka czynników przyczyniających się do tej sytuacji:
1. Niejasna ustawa - 90% ludzi składających te wnioski stoi w kolejce więcej niż raz, bo jest tyle załączników i kruczków do ustawy, że ciężko ją zrozumieć i przez to trzeba donieść dokumenty - to sztucznie przedłuża kolejkę. Samo przyjęcie wniosku długo trwa, bo sprawy np. rodzinne potrafią być bardzo zagmatwane. USOS nie rozwiąże sprawy, bo jakby to puścić przez USOS, to
Jest pełno zawodów, które nie wymagają wykształcenia i są dobrze płatne np. branża remontowa, specjaliści od obsługi maszyn budowlanych.


@Tytanowy_Lucjan: dokładnie.
A imho powinno być tak, że jeśli przyjeżdżasz ze wsi do miasta na studia i nie są to studia rolnicze to tracisz prawo do dziedziczenia ziemi.
Albo rybki albo pipki.
O qrła, my biedne studenty, co to będzie. Za darmoszkę (przepraszam, za flotę ludzi którzy pracują) sobie na studia chodzimy i kasa na wodżitsu by się przydała! Niech nam dadzą! Tak dadzą wszystko! Bo my qrła biedne studenty.

Do pracy nieroby! Jak nie chcesz pracować to zapracuj wysoką średnią. Banda darmozjadów "bo mnie się należy". Kop w dupę się należy.
@supremee: nie ogarniam,
Dla mnie już sam fakt że 6k studentów ubiega się (czyli rozumiem że przynajmniej w jakimś stopniu spełnia warunki) na stypendium socjalne nie jest normalny. Masakra, a sama organizacja jak widać też porażka