Wpis z mikrobloga

Ustawa o zrownaniu wieku emerytalnego kobiet (z 60 do 66 lat) i mezczyzn (66 lat) zostala przez kobiety zaskarzona do Sadu Najwyzszego z powodu... "dyskryminacji plciowej". Skoro wiek emerytalny wzrasta tylko dla kobiet, to wiadomym jest, ze mamy do czynienia z dyskryminacja, czyz nie?

https://www.ftadviser.com/pensions/2019/06/06/court-hears-of-age-and-sex-discrimination-in-state-pension/

#feminizm #uk #dyskryminacjamezczyzn #logikarozowychpaskow
  • 61
@piwniczak: @spidero: @chemik_kieszyk: @Thachi: Ale czytaliście artykuł?

Przyznam się, że nie dziwię się babkom (wiek to 61 i 62 lata).
Po pierwsze, pracowały one w zupełnie innych warunkach, gdzie kobiety były trakowane gorzej i faktycznie mężczyźni mieli lepsze warunki zatrudnienia. Po drugie, trochę inaczej jest, jak się ma te 30-40 lat i wie, że wiek emerytalny wzrośnie, a inaczej, jak się jest przekonanym, że w wieku 60 lat
@piwniczak: no ale sąd orzekł z rigczem przecież. Zaskarżyć każdy może.


@chemik_kieszyk: Sad owszem orzekl z rigiczem, ale dopiero po rocznej batalii sadowej.
Co nie zmienia faktu, ze organizacje feministyczne, typu WASPI (Women Against State Pension Inequality) w ogole potrafily zrownanie wieku emerytalnego argumentowac jako dyskryminacje.

“It’s incredible that this discrimination is taking place in what some call a feminist age.”
Po pierwsze, pracowały one w zupełnie innych warunkach, gdzie kobiety były trakowane gorzej i faktycznie mężczyźni mieli lepsze


@asique: Jakie to ma znaczenie? Owszem, kobiety wtedy traktowane byly gorzej, przede wszystkim poprzez nizsze place. Ale w UK obowiazuje emerytura "spoleczna" gdzie kazdy dostaje tyle samo panstwowej emerytury, bez wzgledu na to ile wczesniej zarabial i jakie placil wczesniej skladki.
jakies przyklady?


@spidero: "The men I worked with were seen as the breadwinners, and they got company cars, occupational pensions, private healthcare - none of which were available to us.

Proszę bardzo.
Nota bene, teraz naprawdę warunki są inne, aczkolwiek, gdy zaczynałam pracę (a zaczynałam 20 lat temu), to na porządku dziennym były pytania o plany rodzinne i od tego zależało zatrudnienie oraz pensja.
@Thachi: nie przesadzajmy, UK to nie Polska i akurat jest to kraj w ktorym kobiety przez caly XX wiek (a nawet wczesniej) pracowaly ciezko w fizycznych, dla nas "typowo meskich" zawodach, a jednoczesnie przez wiekszosc tego czasu mialy placone mniej niz mezczyzni (na zdjeciu ponizej gornicy wegla kamiennego z Wigan).

Aczkolwiek jeszcze raz - w UK wysokosc emerytury nie jest zalezna od wczesniejszych zarobkow lub wplacanych skladek.
piwniczak - @Thachi: nie przesadzajmy, UK to nie Polska i akurat jest to kraj w ktory...

źródło: comment_ak2E5vBeRy1BAR9R8B6LGxn3HSOnopff.jpg

Pobierz
Ale w UK obowiazuje emerytura "spoleczna" gdzie kazdy dostaje tyle samo panstwowej emerytury, bez wzgledu na to ile wczesniej zarabial i jakie placil wczesniej skladki.


@piwniczak: Jeśli nie ma znaczenia, ile wcześniej się zarabiało i jakie płaciło się składki, a kobiety pracowały mając obiecane, że w wieku 60 lat pójdą na emeryturę, to dziwisz się, że czują się oszukane?
"równy wiek emerytalny jest dyskryminujący dla kobiet" n


@piwniczak: rozumiem, że ta odpowiedź miała być do mnie.

Rozumiem jak najbardziej pobudki. Babka pracowała od 16 roku życia, i w momencie, gdy spodziewała się końca pracy i otrzymania emerytury, nagle ten okres zostaje wydłużony o kolejne 6 lat.
Nie do końca rozumiem podstawy oskarżenia o dyskryminację, raczej bym powiedziała, że to zmiana umowy w momencie, gdy to rząd powinien wywiązać się ze
Rozumiem jak najbardziej pobudki. Babka pracowała od 16 roku życia, i w momencie, gdy spodziewała się końca pracy i otrzymania emerytury, nagle ten okres zostaje wydłużony o kolejne 6 lat.


@asique: Jak Ty byś przeprowadziła proces przesuwania wieku, w którym można iść na emeryturę? Jakie widzisz rozwiązanie?