Wpis z mikrobloga

2 października 1939 roku.

Skapitulował Hel, ostatnia twierdza kampanii wrześniowej.

Rozpoczyna się ostatnia bitwa Wojny Obronnej - Bitwa pod Kockiem.

========================
Bitwa pod Serokomlą (Kockiem).
========================

Mapa 2 października.

Pierwszego października, około godziny 12. oddział 2 Pułku Ułanów, zajmujący pozycję na północ od Kocka, zaobserwował niemiecki patrol składający się z trzech samochodów pancernych, kierujący się w stronę Radzynia.

Kpr. Mierzejewski, celowniczy działka przeciwpancernego, oddał trzy strzały w stronę Niemców, ani razu nie chybiając. We wraku jednego ze zniszczonych pojazdów, przy zwłokach dowódcy zwiadu, kpt. Lomke, znaleziono teczkę z mapami, opisującymi dokładne położenie niemieckiej 13 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej. Kpt. Lomke wiózł je do Radzynia, gdzie znajdował się sztab oddziałów Armii Czerwonej. Z materiałów tych wynikało, że drogę SGO „Polesie” zagrodziła dywizja, która nie walczyła jeszcze w kampanii wrześniowej. Generał Kleeberg wiedział, że jego żołnierze są zmęczeni ciągłymi marszami, a zmotoryzowana dywizja niemiecka z łatwością może blokować jego manewry. Postanowił przyjąć bitwę i przebijać się dalej w stronę składnicy wojskowej w Stawach.

---

2 października niemiecka 13. dywizja piechoty zmotoryzowanej podjęła marsz w kierunku Serokomli i Kocka. Siłę SGO „Polesie” stanowiły w tym czasie: zgrupowania „Brześć”, „Kobryń”, „Drohiczyn Poleski”, „Łuniniec” marynarze Flotylli Pińskiej, szwadrony Suwalskiej i Podlaskiej Brygady Kawalerii i mniejsze jednostki, z których utworzono cztery mocne zgrupowania.

Dowódca 13 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, generał Otto, nie był początkowo pewien, jakie siły napotkał. Zgodnie z informacjami niemieckiego Sztabu Generalnego walki w Polsce były właściwie zakończone. Nie sądził, by siły polskie mogły być większe od jednej, osłabionej dywizji. Podjął więc decyzję o natychmiastowym, gwałtownym ataku na Kock i Serokomlę. Był pewien, że dysponując przewagą artylerii, wsparciem lotniczym i oddziałami pancernymi z łatwością oskrzydli i zniszczy przeciwnika.

Rankiem 2 października Niemcy rozpoczęli atak na Serokomlę, w której bronił się zaciekle oddział płk Kazimierza Plisowskiego. Natarcie zostało rozbite, a Polacy wzięli do niewoli około 100 jeńców. Potraktowano ich bardzo łagodnie, karmiąc i wreszcie wypuszczając na wolność.

Powodem tak łatwego tryumfu Polaków był zapewne brak rozpoznania oddziałów, znajdujących się w atakowanej miejscowości. Niemcy nie zaprzestali jednak starań o zdobycie Serokomli. Mimo iż nieprzyjacielowi kilkakrotnie udało się wedrzeć do miasteczka, ataki wciąż odpierano.

Również dwuetapowe natarcie na Dywizję Kawalerii „Zaza”, zostało przez Polaków odparte. W ciężkich walkach w Serokomli kawaleria SGO „Polesie” kilkakrotnie kontratakowała, wypierając Niemców z miasteczka. Jednocześnie cześć ułanów obeszła stanowiska nieprzyjaciela i uderzyła z rejonu Józefowa, przez bagienną dolinkę, na tyły Niemców. Przerażeni nagłym atakiem żołnierze Wermachtu rzucili się do ucieczki. Oddziały polskie wzięły ponad dwustu jeńców. Również atak na Kock został odparty – miasto płonęło, a obie strony poniosły ciężkie straty

Tego samego dnia, widząc niepowodzenia pod Kockiem i Serokomlą, generał Otto zorganizował atak na południe od Kocka, na znajdującą się tam 50 Dywizję Piechoty „Brzoza”, starając się oddzielić ją od reszty polskich oddziałów. W tym czasie 50. DP maszerowała w stronę Tyśmienicy. Wiedząc, że Polacy nie mają czołgów, rzucił do walki własne siły pancerne.

Pojazdy niemieckie trafiły jednak pod niezwykle celny ogień baterii artylerii kpt. Henryka Głowackiego; mimo wsparcia własnej artylerii, poniosły straty i zostały zmuszone do wycofania się. Gwałtowny kontratak dywizji „Brzoza” odrzucił Niemców i przywrócił jej łączność z pozostałymi oddziałami SGO „Polesie”.

2 października gen. Podhorski przedstawił plan przeciwnatarcia, który został zaaprobowany przez Kleeberga.

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [[1]](http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=kalendarium_kampania_wrzesniowa) [[2]](http://www.1939.pl/kampania-wrzesniowa/kalendarium.htm) [[3]](https://dobroni.pl/n/czestochowa-1939/10283) [[4]](http://zywiecinfo.pl/historia/item/1261-walki-pod-wegierska-gorka-1939) [[5]](http://www.wikipedia.pl/) [[6]](https://www.gdansk.pl/turystyka/westerplatte-1939-siedem-dni-obrony,a,5415) [[7]](https://fakty.interia.pl/prasa/odkrywca/news-dzien-w-ktorym-przestala-istniec-9-dywizja-piechoty,nId,2441117#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox) [[8]](tomaszstezala.pl/index.php/ostrowski/51-ii-wojna-swiatowa-kampania-wrzesniowa-1939-zwz-we-lwowie-zwz-ak-w-krakowiear) [[9]](http://www.warszawa.pl/) [[10]](http://twierdza.org/wydarzenia/twierdza-brzeska-w-historii/62-obrona-1939) [[11]](http://slowopolskie.org/natarcie-warte-pomnika-szara-polakow-na-niemieckie-pozycje-pod-sdow-wiszni/) [[12]](https://www.facebook.com/wrzesien1939)
takitamktos - 2 października 1939 roku.

Skapitulował Hel, ostatnia twierdza kampan...

źródło: comment_MOTRKz0StfACc6VqViCZvgjyLQcOX4vo.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem dlaczego ale a po miesiącu czytania, przeraża mnie ilu ludzi w tym czasie zgineło o których dziś nikt już nie pamięta. czuję, że chcę powiedzieć:
- Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a Światłość wiekuista niechaj im świeci.
  • Odpowiedz
@taki_tam_ktos: Ten kurier poranny był kontrolowany już wtedy przez Niemców? Ciekawi mnie kwestia, że według wiki ukazywał się do 39. Ogólne wychodzi na to, że w pierwszych dniach okupacji nic nie zapowiadało takiego terroru jeżeli chodzi o obecność Niemców na naszych ziemiach.
  • Odpowiedz
@taki_tam_ktos:

Jest rok 1939. Cała Polska została podbita przez Niemców... Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Polaków, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie dywizjom Wehrmachtu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
To ostatni wpis czy może masz zamiar kontynuować do 45 :D ?


@piotr-antyn: Ani to, ani to. Do 5 października trwa obrona, do 5 będę pisał ;).

A co do pierwszego pytania, to jestem zapalonym amatorem. Sporo zgłębiałem, głównie historię moich okolic i tworzę drzewo genealogiczne od jakichś 3 lat, to tak w skrócie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@piotr-antyn: Takie grzebanie po starych mapach by potem myszkować w terenie daje niesamowitą frajdę. Człowiek wówczas dopiero zdaje sobie sprawę czemu niektóre miejsca wyglądają jak wyglądają.

Również pozdrawiam ;).
  • Odpowiedz
@taki_tam_ktos: Dokładnie, dużo też robiłem takich działań lokalnie w pełni na legalu, z większych wyników mogę się pochwalić zlokalizowaniem obozu krzyżackiego, w XVw splądrowali oni okoliczne miasto. U babci w piwnicach sporej kamienicy która w latach 50 była więzieniem NKWD odnalazłem z kolegą mogiłę (ciało) zamordowanego więźnia politycznego, na dzień dzisiejszy jestem w kontakcie z IPN i będą prowadzone profesjonalne poszukiwania. Z drobnostek to przeważnie Niemieccy żołnierze, wszyscy ekshumowani a
  • Odpowiedz