Wpis z mikrobloga

@inzynier_robert: Mogę ci dać znać jak wygląda najstarszy drewniany dom w Europie. Dom stał w szwajcarskiej miejscowości Schwyz, a jego pierwsza faza budowlana to 1176, zaś druga, z której pochodziła największa część starych belek to lata 60-70 XIII wieku. Dom był nieprzerwanie zamieszkały do lat 80 XX wieku! Tak wyglądał w swojej pierwotnej lokalizacji zanim rozebrano go w 2001 roku:
https://www.srf.ch/static/cms/images/640w/575045.jpg

Tak wygląda obecnie po przeniesieniu w 2014 roku w inne
@ciemnienie Ale on ma rację, głowy smoków z kościoła w Borgund to XVIII w. Snycerka np przy portalach się zachowała, co nie zmienia faktu że należy podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu do średniowiecznych zabytków i uważnie patrzeć czy to nie aby późniejsze doróbki. Tak jesli chodzi o bryłe, jak i detale i malowidła. W tym przypadku też, kiedy dodano apsydę? W XV w.?
@ciemnienie: Myślę, że nie tyle nie wymyślono co całkiem możliwe, że coś tam dołożono, może coś odtworzono na podstawie jakiejś ikonografii itp. To było powszechne w ogóle w architekturze zabytkowej w wieku XIX i pierwszych latach wieku XX, zaś później takie rzeczy zaczęto wraz z wcześniejsza całością chronić już jako świadectwo epoki i sposobu podejścia do wieków wcześniejszych. Skandynawii te trendy nie ominęły. Nie mówię, że takiej snycerki tam nie było,
łatwo to ustalić metodą C14 ewentualnie dendrochronologią. W każdym razie kościoły klepkowe mogły mieć "fikuśne" zdobienia, nie były to szopy zbite z dech.


@ciemnienie Z załozenia nie były zbite z dech. Natomiast to zdjęcie, które dałem wyżej wraz z tym ich jedynym unesco, pozwala mi na zastanowienie się czy ta bryła i zdobienia to nie historyczne discopolo. W jakim stopniu podrasowali nie wiem (mniej czy bardziej niż sukiennice w Krakowie), ale podrasowali
@kult_cwaniaka: jw, łatwo ustalić co jest autentyczne a co jest dokładką metodą naukową, z pewnością są takie opracowania. Weź także pod uwagę, że materiał, z którego zostały zbudowane te kościoły jest niezwykle trwały, zwłaszcza w połączeniu ze specyficznym klimatem.
@Halbr:

to co oglądamy to nie jest bryła z XII w., na szybko można przeczytać że np apsyda została dodana w XV w.

Niezwykle rzadko zdarza się, aby budowle przetrwały do
@ciemnienie Technicznie rzecz ujmując, jeśli liczymy że coś jest bardzo stare, a nie jest to to umniejsza jego wartość w naszych oczach. Ale ta może być nadal bardzo duża.

Natomiast w tym przypadku nikt nie mówi, żeby to palić i gardzić. Sam chętnie bym zwiedził kiedyś. Ale teraz jedynie postuluję, by ostrożnie podchodzić z wyobrażeniami i wnioskami dot. starych budowli. Szczególnie, gdy się napotyka na sytuacje, w której np matka mówi dzieciom,