Wpis z mikrobloga

Mirki czy są tu osoby o podobnej sytuacji zarobkowej co ja i mogą mi powiedzieć czy oszczędzają i w jaki sposób bo mnie zaraz szlag trafi.
Krótko o mojej sytuacji - mieszkam w warszawie, mam 25 lat, singiel zarobki około 4600 - 5000 netto, w tym miesiącu więcej po wycofaniu PIT.

Moje stałe wydatki:
pokój - 1200
rata za elektronike - 300
bilet miesięczny - 110
ubrania, jakaś chemia - 600
imprezy, wyjścia - 700

To są z grubsza stałe wydatki więc wiadomo, że nie zostają mi miliony ale uważam, że mógłbym cokolwiek oszczędzić, ale jestem albo jakiś upośledzony albo wszystko tak podrożało, że nie da się. Dwa lata temu pracowałem za 2000 i udawało się odłożyc chociaż 100zł.( ͡° ʖ̯ ͡°)
Czy mogą wypowiedzieć się Mirki którzy są w podobnej sytuacji ile udaje się oszczędzać?

#zarobki #oszczedzanie #ekonomia #pracbaza
  • 74
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niewiemjakiwybrac: najprościej zrobić sobie listę wydatków stałych (osobno mieszkanie, media, internet, telefon, samochód, ubezpieczenia), a do tego rozliczać całość wydatków. Od przeszło dwóch lat robię w ten sposób i progres jest świetny. Ograniczyłem masę niepotrzebnych wydatków, nad wyjściami na miasto nie muszę się jakoś zastanawiać. Najwygodniej płacić kartą, wtedy wszystko masz w historii konta i łatwiej jest śledzić co zżera najwięcej pieniędzy.

pokój - 1200

rata za elektronike - 300

bilet miesięczny - 110

ubrania, jakaś chemia
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac: Przy zarobkach 3000 odkładam 1500, i kosztu życia mojego to 1300 czyli 200 zostaje mi do przewalenia i tak co miesiąc się dzieje życia cud :x ludzie z Twoimi problemami nie wiem jakim cudem jeszcze żyją
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac: Po prostu prowadzisz inny tryb życia, niż inni ludzie, to normalne. Dla każdego inaczej odbierane są potrzeby, wymagania, ustawiłeś sobie poprzeczkę w takim miejscu, że potrzebujesz na to tyle wydatków, jeśli będziesz szczęśliwy żyjąc inaczej to będziesz w stanie odkładać pieniądze.
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac
12k/miesiąc na 3/4 etatu. Sporo czasu więc mogę sobie robić jedzenie sam. Dużo kupuje i sprowadzam hurtowo sam. Np ocet winny czy olej z pestek winogron sprowadzam z Włoch razem z przyprawami i kupuje sobie to raz na 3-4 miesiące. Raz na jakiś czas pójdę na imprezę to groszowe sprawy w sumie - jak poszaleje to może 600zl na imprezę.
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac: Załóż sobie drugie konto bankowe bezkosztowe najlepiej w innym banku na które zaraz po wypłacie będziesz wpłacał ustaloną przez siebie kwotę np. 0.5- 1 tys zł. Niech one będą na czarną godzinę. Tą kartę schowaj i z tej karty nie korzystaj. Staraj się żyć z środków, które masz na swoim głównym koncie. Ja tak robię i się udaje coś oszczędzić, bo człowiek pamięta patrząc na konto codzienne, że ma
  • Odpowiedz