Wpis z mikrobloga

Średnie roczne temperatury dla Krakowa w latach 1966-2018

W nawiązaniu do tego wpisu, jako że wywiązała się pod nim zażarta dyskusja, a część osób zarzucała mi manipulację danymi (wyjaśnienia niżej), przedstawiam wykres średnich rocznych temperatur dla Krakowa w latach 1966-2018.

W odniesieniu do zarzutów:
- w niniejszym wykresie przedstawiam średnią temperaturę roczną obliczoną ze średnich dziennych, zarzucano mi bowiem, że prezentacja tylko liczby dni z temperaturą 30 stopni i więcej może nie obrazować tego co rzeczywiście zachodzi w klimacie (sugerowano nawet, że trend dla np. temperatur powyżej 25 stopni może być odwrotny xD),
- stacja pomiarowa zlokalizowana jest w Balicach, nie w samym mieście, więc postępująca urbanizacja Krakowa i wzrost jego liczby ludności nie ma wpływu na pomiary, jak dobrze zauważył @cumulus - wpływu na pomiary nie ma także miejska wyspa ciepła,
- pomiary w poprzednim wykresie zaczynały się od roku 1961, w tym zaś od 1966, nie ze względu na moje widzimisię, a ze względu na fakt, iż takie dane dostępne są na stronie źródłowej (ecad.eu),
- w poprzednim wykresie zastosowałem linię trendu wielomianową, zgodnie z sugestiami w tym jest to trend liniowy.

Jak widać na wykresie (linia trendu) średnia roczna temperatura w Krakowie wzrosła już o prawie 2 stopnie.

Ze względu na powyższe zarzuty i całą dyskusję, która toczyła się pod poprzednim wpisem pozwolę sobie zawołać plusujących i komentujących. Wybaczcie jeśli nie jesteście zainteresowani tym follow-up'em.

#ciekawostki #klimat #natura #globalneocieplenie #pogoda #krakow #infografika
Matt_888 - Średnie roczne temperatury dla Krakowa w latach 1966-2018

W nawiązaniu ...

źródło: comment_8Seax5mkwlfQ88ZGDLWSMyFwt62JIqYB.jpg

Pobierz
  • 129
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Aokx: oraz nie widzą sensu w dalszych restrykcyjnych regulacjach zarzucających przemysł, gdy w realiach gospodarki globalnej nie będą respektowane w dzikich krajach gdzie ten przemysł #!$%@?
  • Odpowiedz
Bo człowiek ma niewielki wpływ na klimat, mówiłem już.


@Aokx: No proszę a eksperci z Polskiej Akademii Nauk (i wszystkich innych liczących się ośrodków naukowych obserwujących klimat) twierdzą, że:
"Obecnie dysponujemy niepodważalnymi dowodami naukowymi na następujące zjawiska.

- Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem
  • Odpowiedz
w niniejszym wykresie przedstawiam średnią temperaturę roczną


@Matt_888: Średnia temperatura ma swoją wartość ale wydaje się, że liczba ekstremalnie ciepłych dni (np. >30C) jest znacznie ciekawsza. Globalne ocieplenie będzie właśnie powodować dużą liczbę ekstremalnych zjawisk.

Bardzo ciepłe dni są o wiele gorsze niż bardzo zimne dni. Znacznie prościej się ogrzać w zimie niż schłodzić latem. Dodatkowo ekstremalne gorąca sprzyjają suszy (zagrożenie dla plonów rolnych), gwałtownym huraganom/burzom (straty w infrastrukturze/rolnictwie).
  • Odpowiedz
Jeden wulkan wydziela więcej CO2 niż cala ludzkośc w histoirii


@Aokx: który? Jaka to liczba konkretnie? :) Bo wg moich danych:

The Mount Pinatubo eruption emitted 42 million tonnes of CO2 (Gerlach et al 1996). Compare this to human emissions in 1991: 23 billion tonnes of CO2 (CDIAC). The strongest eruption over the last half-century amounted to 0.2% of human CO2 emissions in that
  • Odpowiedz
Średnia temperatura ma swoją wartość ale wydaje się, że liczba ekstremalnie ciepłych dni (np. >30C) jest znacznie ciekawsza. Globalne ocieplenie będzie właśnie powodować dużą liczbę ekstremalnych zjawisk.


@kwanty: Dlatego własnie te ekstremalne dni prezentowałem w pierwszym wpisie :D
  • Odpowiedz
Jeden wulkan wydziela więcej CO2 niż cala ludzkośc w histoirii, mrówki wydzielają więcej CO2 niż my. I nie ma sensu dyskutować.


@Aokx: Doprawdy? Czyli twierdzisz, że naukowcy pisząc: "Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu." nie uwzględnili CO2 z wulkanów? Uważasz że zespół wykształconych ludzi z tytułami profesorów błędnie użyło wyrażenia "głównym czynnikiem" ???

Śpiesz się publikować swoje wynurzenia, masz szansę
  • Odpowiedz
oraz nie widzą sensu w dalszych restrykcyjnych regulacjach zarzucających przemysł, gdy w realiach gospodarki globalnej nie będą respektowane w dzikich krajach gdzie ten przemysł #!$%@?


@FrasierCrane: dzikie kraje to ułamek emisji CO2. Większość to USA, Chiny, EU - i tutaj jest jak najbardziej możliwość dogadania się. A #!$%@? poza te kraje skończy się wprowadzeniem ceł zaporowych i tyle będzie :)
  • Odpowiedz
@cumulus: Zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Zero Celsjusza samo narzuca się jako oczywisty początek układu, bo przecież układ metryczny i takie inne cywilizacyjne i historyczne zależności, ale wtedy nie będzie tak dramatycznie.
  • Odpowiedz