Wpis z mikrobloga

Średnie roczne temperatury dla Krakowa w latach 1966-2018

W nawiązaniu do tego wpisu, jako że wywiązała się pod nim zażarta dyskusja, a część osób zarzucała mi manipulację danymi (wyjaśnienia niżej), przedstawiam wykres średnich rocznych temperatur dla Krakowa w latach 1966-2018.

W odniesieniu do zarzutów:
- w niniejszym wykresie przedstawiam średnią temperaturę roczną obliczoną ze średnich dziennych, zarzucano mi bowiem, że prezentacja tylko liczby dni z temperaturą 30 stopni i więcej może nie obrazować tego co rzeczywiście zachodzi w klimacie (sugerowano nawet, że trend dla np. temperatur powyżej 25 stopni może być odwrotny xD),
- stacja pomiarowa zlokalizowana jest w Balicach, nie w samym mieście, więc postępująca urbanizacja Krakowa i wzrost jego liczby ludności nie ma wpływu na pomiary, jak dobrze zauważył @cumulus - wpływu na pomiary nie ma także miejska wyspa ciepła,
- pomiary w poprzednim wykresie zaczynały się od roku 1961, w tym zaś od 1966, nie ze względu na moje widzimisię, a ze względu na fakt, iż takie dane dostępne są na stronie źródłowej (ecad.eu),
- w poprzednim wykresie zastosowałem linię trendu wielomianową, zgodnie z sugestiami w tym jest to trend liniowy.

Jak widać na wykresie (linia trendu) średnia roczna temperatura w Krakowie wzrosła już o prawie 2 stopnie.

Ze względu na powyższe zarzuty i całą dyskusję, która toczyła się pod poprzednim wpisem pozwolę sobie zawołać plusujących i komentujących. Wybaczcie jeśli nie jesteście zainteresowani tym follow-up'em.

#ciekawostki #klimat #natura #globalneocieplenie #pogoda #krakow #infografika
Pobierz Matt_888 - Średnie roczne temperatury dla Krakowa w latach 1966-2018

W nawiązaniu ...
źródło: comment_8Seax5mkwlfQ88ZGDLWSMyFwt62JIqYB.jpg
  • 129
Korwiniści, kulturalnie przypominam wierzą że istnieje globalne ocieplenie ale nie w to że powoduje je człowiek.


@Aokx: to się zmieniło niedawno, wcześniej wierzyli, że nie istnieje :) Swoją drogą to dalej ułomność podobna do płaskoziemców, bo nauka wyjaśnia mechanizm i pokazuj korelację niezależnie od innych czynników (np. aktywność słoneczna i cykle zlodowaceń). Panuje konsensus wśród specjalistów, ale Korwin wie lepiej :)