Wpis z mikrobloga

Ale się #!$%@?łem co dzisiaj przeczytałem.
Niby nic nowego, ale się #!$%@?łem.
Trzymajcie się mocno.

(...) rząd uchwalił poszerzenie programu również o dopłaty na pierwsze dziecko. W ten sposób koszt 500+ będzie wynosił już nie 25, a 40 miliardów złotych, czyli prawie połowę tego, co wydajemy na służbę zdrowia!


Nie chciało mi się uwierzyć, ale sprawdziłem i rzeczywiście wydajemy na służbę zdrowia w Polsce lekko ponad 80 miliardów.
NA CAŁĄ SŁUŻBĘ ZDROWIA.

Zamiast 500+ można by było zwiększyć wydatki na służbę zdrowia o 50%!

Zwiększenie limitów o 50%, zwiększenie płac o 50%, zwiększenie/rozszerzenie refundacji na leki.
Może kupno karetek, może nowe oddziały, może doinwestowanie sorów.

Już jest tragedia. A skończy się tak, że tylko bogatych będzie stać na leczenie. Bedni do piachu, umierać będą w kolejkach lub z powodu braku kasy na leki/leczenie.

#500plus #sluzbazdrowia #lekarz #zdrowie #ekonomia #4konserwy #neuropa
  • 42
@Satanistic: Znaczy tak. Przy tym co obecnie oferuje medycyna to nie ma takiej gospodarki na świecie, która udźwignęłaby koszt koszyka pod tytułem ,,Każdemu i co najlepsze". Natomiast zbliżenie finansowania do rozsądnego 6,8% PKB postulowanego przez WHO zbliża adekwatność tego co ochrona zdrowia zapewnia do potrzeb społeczeństwa.

Zdrowie się kalkuluje - więcej ludzi utrzymuje się w stanie produktywnym, mniejsze wydatki rentowe itp.

Natomiast fakt, że nawet 6,8% nie zadziała jak magiczna różdżka.
@budyn: brak lekarzy jest dramatyczny, stawki bywają dwukrotnie wyższe niż dwa lata temu, a to nic nie zmienia, zamykają się przychodnie, oddziały szpitalbe.
Nabór ns specjalizacje jest śmieszny, w tym semestrze nie kształci się np. ani jeden tramsplsntolog.
@budyn: 500+ i każdy inny socjal wraca z powrotem do obiegu, co pozwala odzyskać cześć pieniędzy z podatków, pośrednich czy bezpośrednich, co pozwala zredukować koszty. Pomijam istotne kwestie jak przegrzanie koniunktury czy wysoka inflacja, czyli de facto spadek wartości pieniądza. Już dzis 500+ jest warte jakieś 450. Wydatki na służbę zdrowia również są inwestycja, bo zdrowsze społeczeństwo to same korzyści, ale to jest projekt zbyt długofalowy, żaden rząd nie będzie o
@budyn: albo obniżyć wiek emerytalny, obniżyć podatki itp., ale na tym nie skorzystałby główny elektorat partii rządzącej, a przecież liczy się żeby ich wybrali na kolejne wybory ¯\_(ツ)_/¯