Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy!

Jestem pierwszy dzien na wakacjach w hiszpanii. Moja mama prowadzi firme. Dzis kolo poludnia dostala smsa z #play, ze wyrobiono duplikat jej karty sim. Momentalnie zablokowali tez jej karte sim, ktora miala w telefonie. Smsa przeczytala dopiero po poludniu bo wczesniej byla na plazy. Zadzwonila do swojej firmy (numer tel miala firmpwy) co sie tam dzieje i czemu ktos wyrobil sobie duplikat jej karty sim. W firmie zadzwonili do playa co i jak, a tam powiedzieli "ktos przyszedl po duplikat, to wydalismy". W miedzyczasie okazalo sie, ze ktos wyczyscil wszystkie konta firmowe (mama miala auyoryzacje przez sms) w #mbank . Wyczyscili tez mamy prywatne konta i pobrali kredyty na karty kredytowe. Pytanie do kogos zorientowanego w #prawo czy przestepstwo mozemy zglosic gdzies tu w hiszpanii czy czeka nas jak najszybszy powrot do polski? Szukam w internecie, ale jestem tak zdenerwowana, ze juz nie wiem co w google wpisywac.
Plusujcie dla zasiegu i z gory dzieki!

Ps konta i karty juz zablokowane, wiec takich rad nie potrzebuję!
  • 126
@fstab I to by mogło uprawdopodobnić wersje że pracownik banku sprzedał informacje o zasobnym kliencie "do zrobienia". Samo pozyskanie duplikatu SIM figuranta nic nie da bo trzeba znać jego dane personalne oraz login do rachunku bo z haslem już sobie poradzą
@lubiegrzeski I sytuacja sie robi coraz bardziej klarowna. Jeżeli miesiąc wcześniej ktoś próbował sie zalogować na rachunek z błędnym hasłem a pracownicy placówki wiedzieli o planowanych wakacjach to jeszcze bardziej na myśl przychodzi opcja wyniesienia tych danych z banku. Nie wiem jak działają systemy informatyczne banków ale jeżeli logują w dzienniku kto i kiedy sprawdzał rachunek klienta w ostatnim okresie gdy klienta nie było w oddziale to można byłoby znaleźć kreta. Zleciłbym
@lubiegrzeski: W aplikacji #mbank miala jakby konta ze wszystkich spolek, swojej dg i swoje prywatne podpiete pod jedno login i haslo i wszystkimi miala zarzadzanie przez numer telefonu
No to, ze sie tak wyraze brzydko: #!$%@? GRATULACJE xD. Tylko nie wiem czy gratulowac szefowi, ze nie zalozyl innego numeru do autoryzacji przelewow na kontach czy matce, ze wszystko trzymala w jednym miejscu xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lubiegrzeski: hmmm ogólnie jakiś czas ten przelew idzie, jesli bank twojej mamy szybko zareaguje to albo powinno się udać zablokować przelew albo w porozumieniu z bankiem docelowym on zablokuje tymczasowo konto w celach weryfikacji. Rozmawialyscie o tym z przedstawicielami @ZespolmBanku?
@lubiegrzeski: Przykra sprawa. Pieniądze pewnie mama odzyska, choć prawdopodobnie dopiero po pozwie, gdyż banki niechętnie uznają takie reklamacje, w takim przypadku zasłaniając się winą u operatora (co trzeba podkreślić, nie będzie mieć dla sądu żadnego znaczenia - doszło do nieautoryzowanego przelewu który nie był wynikiem rażącej niedbałości).

Nieprawdopodobnie trzeba uważać na wszelkie próby oszustwa. Pomimo, że jestem z tym raczej dobrze zapoznany, bo śledzę niebezpiecznika regularnie, to może się trafić słabszy
@lubiegrzeski Masakra...
Pracownik firmy telekomunikacyjnej powinien trafić w pierwszej kolejności za kratki.

PS1. Nie wolno się chwalić publicznie, że się wyjeżdża na wakacje.
I nie wolno ustawiać w e-mailu autorespondera, bo często ludzie w automatycznej odpowiedzi informują ile będą na urlopie.

PS2. Dziwne to konta firmowe, bez wielo osobowej autoryzacji transakcji.
Jak się obraca dużymi pieniędzmi, to wieloosobowa autoryzacja jest bardzo ważna.
@Lukowski przede wszystkim autoryzacja przez SMS to głupota, gdyby nie to to #!$%@? by zrobili. Wystarczyłoby te urządzonko do generowania kodów, ale tak to jest jak się przedkłada wygodę na bezpieczeństwo.