Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy!

Jestem pierwszy dzien na wakacjach w hiszpanii. Moja mama prowadzi firme. Dzis kolo poludnia dostala smsa z #play, ze wyrobiono duplikat jej karty sim. Momentalnie zablokowali tez jej karte sim, ktora miala w telefonie. Smsa przeczytala dopiero po poludniu bo wczesniej byla na plazy. Zadzwonila do swojej firmy (numer tel miala firmpwy) co sie tam dzieje i czemu ktos wyrobil sobie duplikat jej karty sim. W firmie zadzwonili do playa co i jak, a tam powiedzieli "ktos przyszedl po duplikat, to wydalismy". W miedzyczasie okazalo sie, ze ktos wyczyscil wszystkie konta firmowe (mama miala auyoryzacje przez sms) w #mbank . Wyczyscili tez mamy prywatne konta i pobrali kredyty na karty kredytowe. Pytanie do kogos zorientowanego w #prawo czy przestepstwo mozemy zglosic gdzies tu w hiszpanii czy czeka nas jak najszybszy powrot do polski? Szukam w internecie, ale jestem tak zdenerwowana, ze juz nie wiem co w google wpisywac.
Plusujcie dla zasiegu i z gory dzieki!

Ps konta i karty juz zablokowane, wiec takich rad nie potrzebuję!
  • 126
: zbieżność oczywiscie nie jest przypadkowa. To ewindentnie byl ktos z otoczenia lub ktos, kto mame obserwowal dluzszy czas.

@lubiegrzeski: Nikt nie musiał. Jak jesteście firmą to jeszcze łatwiej

Do aktywacji aplikacji mbanku wystarczy znać (PESEL i NAZWISKO PAŃEŃSKIE) oraz posiadać telefon (czytaj kopie SIM)


@sylwke3100: tu chodziło zbieżność wakacje-kradzież, a żeby się dowiedzieć o czyichś wakacjach to nie trzeba mieć peselu i nazwiska panieńskiego.
No, ale chcecie mi powiedziec, ze macie tak #!$%@? IVRa, ze nie potraficie ogarnac, ze moze w sytuacji gdy ktos chce zablokowac konto/karte,


@stormkiss: W dodatku po prostu wystarczy opcja z sub menu jeśli kogoś taki wniosek interesuje XD Mnie u agenta ubezpieczeniowego #!$%@?ła formułka na 30sek albo i więcej o RODO.
@Messix:

Ktos non stop atakuje ojca i nic z tym nie robicie? Obserwuje go nawet na tyle ze wie kiedy sprzedal auto, mogl zmienic sposob ataku i nic? WTF??


A co sądzisz, że można zrobić, poza zachowaniem ostrożności?
@ccc111: no niby tak ale kurde troche dziwne, prowadzisz sobie normanie firme, sprzedasz cos i #!$%@?, kasa z przestepstwa oddawaj. I jestes w dupe towar i hajs

Niby wiadomo ze powinnien oddac zlodziej ale wez go zlap i cos z niego sciagnij ehh
@Kleki_Petra: no nie wiem, moze zglosic na policje czy cos

No kurde jak ktos ciagle sledzi ojca ze wszystko o nim wie no to cos nie halo, wystarczy ze wyplaci wiekszy hajs na cos to zrobią rozbój czy cos
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Messix:

Obserwuje go nawet na tyle ze wie kiedy sprzedal auto


No to raczej nie było trudne, wystarczyło siąść na otomoto i popatrzeć na nowo dodane ogłoszenia. Skoro ojciec podał tam swój numer do kontaktu, to jaka filozofia wysłać mu smsa z oszustwem?

Maile przychodzą jako wiadomości wysłane do całej grupy odbiorców (co od razu wzbudza duże podejrzenia), bo i mail firmowy i numer firmowy są dostępne w internecie, tu nie
@Kleki_Petra: no dobra, na poczatku mozna bylo zrozumiec ze maile przychodza konkretnie do ojca. Zreszta nie moja sprawa, robta co chceta, ja a i nikt znajomy nie dostaje non stop jakichs (nawet na mail firmowy), to albo ojciec ma mega pecha albo cos jest na rzeczy
@wojciech_s mobilna autoryzacja i tak nie uchroni cię przed takim scenariuszem ataku. Po skopiowaniu karty sim, przestępca może zainstalować apke na swoim urządzeniu i na nim automatycznie wlaczy się mobilna autoryzacja (przestępca potrzebuje jeszcze tylko peselu i nazwiska panieńskie matki, ale przy założeniu że ktoś kopiuje kartę sim, to raczej dobrze przygotowuje cały proces kradzieży i to dla niego nie problem).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZespolmBanku: czy nie uważacie że Wasza aplikacja ma b.slabe zabezpieczenia? Wystarczy PESEL, nazwisko panieńskie Mamy + dostęp do odblokowane go telefonu na chwilę? Brzmi to jak ponury żart....