Wpis z mikrobloga

Dziwne, ale ostatnio mało co zasmuciło mnie równie mocno, jak nagonka na Bodnara. Rozumiem, że można go nie lubić. Rozumiem, że można postrzegać go jako osobę nadmiernie "ideologiczną". Rozumiem, że można się z nim nie zgadzać.

Ale to nie jest powód do tego, żeby obrzucać gnojem człowieka, który wykonuje swoją pracę. Jego zadaniem jest pilnowanie przestrzegania praw człowieka i obywatela. Zwłaszcza tam, gdzie ryzyko ich naruszenia jest największe-czyli właśnie w przypadku osób zatrzymanych, aresztowanych, oskarżonych czy skazanych. Do niego nie należy wymierzanie sprawiedliwości-od tego są sądy. Do niego należy zadbanie, aby ta sprawiedliwość była wymierzona w sposób cywilizowany i zgodny ze standardami. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, jak podejrzany o zabójstwo dziewczynki. Ciekawe co wtedy osoby plujące dziś na prawa człowieka będą o nich sądzić.

Smuci mnie to tym bardziej, że akurat obecny RPO jest bardzo aktywny i, moim zdaniem, wykonuje swoje zadania lepiej niż jego poprzedniczka czy chociażby były Rzecznik Praw Dziecka (obecnego przemilczę). Do mediów przebijają się tylko najbardziej sensacyjne przypadki, ale akurat RPO podejmuje działania dotyczące szeregu spraw, o których inne instytucje milczą-choćby osób ubezwłasnowolnionych, kwestii braku odpowiedniej opieki psychiatrycznej, praw seniorów czy frankowiczów.

Cała ta sytuacja napawa mnie poważnym pesymizmem co do stanu naszego państwa i społeczeństwa. Osoby na świecznikach uczą ludzi, że odpowiedzią na krytykę RPO może być pogarda i szczucie. Że debatę na argumenty można zastąpić kretyńską nawalanką. Że można mieć gdzieś elementarne standardy. O tym, że ludzie nie mają pojęcia o domniemaniu niewinności, nie odróżniają podejrzanego, oskarżonego i skazanego, nie mówiąc już o takich cudach jak due process of law, nawet nie warto wspominać.

Niby to oczywiste rzeczy, ale i tak smutne to wszystko...

#neuropa #4konserwy #prawo
Roxar123 - Dziwne, ale ostatnio mało co zasmuciło mnie równie mocno, jak nagonka na B...

źródło: comment_Yxfis91tKRw6ZDvrBK4RtgRAukq8YmXb.jpg

Pobierz
  • 90
@Roxar123: o Terliku już pisałem, powtórzę się:

mam wrażenie, że Terlikowski to taki katolicki ortodoks, ale pozbawiony hipokryzji. Jeśli religia zabrania zabijać i obrażać innych, to on nie zabije i stara się nie obrażać. Chyba w głębi serca chce być dobrym człowiekiem.


Smutne jest to, że część społeczeństwa prezentuje wschodnie podejście do życia. Policja ma być brutalna, rzecznik praw dziecka czy obywatela to niepotrzebni lewacy, podejrzany o popełnienie przestępstwa (nie
@MalyBiolog:
Fakt, Terlik jest intelektualnie uczciwy i reprezentuje swoje poglądy-nie te, które podobają się ludziom albo kolesiom od których można dostać frukta.

No niestety, wielu ludzi chciałoby mieć takiego Putina, który weźmie za mordę i zaprowadzi porządek. Nie widzą, ile syfu się z tym wiąże. Przecież tylko to, że jesteśmy w UE i PiS musi się z nią liczyć, stoi na drodze do zrobienia tu zwyczajnego zamordyzmu. Gdyby nie TSUE, już
@Roxar123: widać, że gdzieś z góry idzie spore ciśnienie na szybkie i spektakularne zamknięcie sprawy. Ciekawe co by się stało jakby w toku dowody przestały się kleić? Ile było procesów w Stanach w których powiesili wioskowego głupka bo się niby przyznał, lud domagał się krwi a po latach badanie DNA pokazało że to nie był ten?
Do wyroku typ powinien być traktowany jak potencjalnie niewinna osoba. Po uczciwym procesie - niech
@badtek:
Upadek debaty publicznej smuci mnie w ogólności, niemerytoryczne ataki na RPD i na każdą innę osobę również. Ale za słabo znam się na kwestiach, którymi RPD się zajmuje, żeby się ustosunkować.

Poza tym, to chyba jednak nie ta skala. Czy telewizja publiczna zrobiła o RPD taki rynsztokowy materiał, jak przed chwilą o RPO? Ponadto, sprawa, o której mówił Bodnar dotyczy naprawdę elementarnych standardów. Można się z nim nie zgodzić, ale
@Roxar123: Cała ta nagonka na pana Bodnara jest tym smutniejsza właśnie w Polsce, kraju, który naprawdę nie tak dawno doświadczał bardzo często niesprawiedliwości że strony władzy - wszyscy przecież wiemy i łatwo możemy się dowiedzieć, co się działo za czasów komuny. Straszna jest ta mentalność, że skoro władza jest "nasza" lub "naszych", to możemy robić dokładnie te samo zło, które czyniono nam.
@Roxar123 owszem społeczeństwo nie jest od karania ale według mnie kara więzienia to nie jest wystarczająco surowa kara. Według mnie jeżeli są dowody (z tym też różnie, chociażby przypadek komendy ale może te PRL w końcu odszedł) to powinna być kara śmierci, jeżeli ktoś premedytacją zabił kogoś innego powinno go to samo spotkać a nie przez resztę życia obywatele będą go utrzymywać.

Ludzie niebezpieczni powinni być eliminowanii bo może się wydarzyć jakąś
@lekkonieobecny:
Uważam tę wypowiedź za głupią i niepotrzebną. Tyle że i ona jest z reguły przedstawiana w formie wyciętej z kontekstu. Różni się czymś choćby od wypowiedzi Morawieckiego o "Jewish perpetrators"?

Holocaust jako holocaust przeprowadzili Niemcy. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Musimy pamiętać też, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holocaustu, w tym także, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski. Przecież ile było wyroków wydanych przez Armię
@Roxar123: Co sie dzis #!$%@? pieknie podsumowuje stan spoleczenstwa, tego #!$%@? polskiego bajora wypelnionego gownem. Nikt z tych prostakow polskich nie zrozumial, ze ten clzowiek wystapil wnich interesie, w onteresie kazdego z nas. Smutne, ale rozumnym wskazije sciezke: emigracje, any ten chlew zapadl sie jeszcze glebiej i mocniej i w koncu przestal #!$%@? normalnych ludzi.