Wpis z mikrobloga

Dziwne, ale ostatnio mało co zasmuciło mnie równie mocno, jak nagonka na Bodnara. Rozumiem, że można go nie lubić. Rozumiem, że można postrzegać go jako osobę nadmiernie "ideologiczną". Rozumiem, że można się z nim nie zgadzać.

Ale to nie jest powód do tego, żeby obrzucać gnojem człowieka, który wykonuje swoją pracę. Jego zadaniem jest pilnowanie przestrzegania praw człowieka i obywatela. Zwłaszcza tam, gdzie ryzyko ich naruszenia jest największe-czyli właśnie w przypadku osób zatrzymanych, aresztowanych, oskarżonych czy skazanych. Do niego nie należy wymierzanie sprawiedliwości-od tego są sądy. Do niego należy zadbanie, aby ta sprawiedliwość była wymierzona w sposób cywilizowany i zgodny ze standardami. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, jak podejrzany o zabójstwo dziewczynki. Ciekawe co wtedy osoby plujące dziś na prawa człowieka będą o nich sądzić.

Smuci mnie to tym bardziej, że akurat obecny RPO jest bardzo aktywny i, moim zdaniem, wykonuje swoje zadania lepiej niż jego poprzedniczka czy chociażby były Rzecznik Praw Dziecka (obecnego przemilczę). Do mediów przebijają się tylko najbardziej sensacyjne przypadki, ale akurat RPO podejmuje działania dotyczące szeregu spraw, o których inne instytucje milczą-choćby osób ubezwłasnowolnionych, kwestii braku odpowiedniej opieki psychiatrycznej, praw seniorów czy frankowiczów.

Cała ta sytuacja napawa mnie poważnym pesymizmem co do stanu naszego państwa i społeczeństwa. Osoby na świecznikach uczą ludzi, że odpowiedzią na krytykę RPO może być pogarda i szczucie. Że debatę na argumenty można zastąpić kretyńską nawalanką. Że można mieć gdzieś elementarne standardy. O tym, że ludzie nie mają pojęcia o domniemaniu niewinności, nie odróżniają podejrzanego, oskarżonego i skazanego, nie mówiąc już o takich cudach jak due process of law, nawet nie warto wspominać.

Niby to oczywiste rzeczy, ale i tak smutne to wszystko...

#neuropa #4konserwy #prawo
Pobierz Roxar123 - Dziwne, ale ostatnio mało co zasmuciło mnie równie mocno, jak nagonka na B...
źródło: comment_Yxfis91tKRw6ZDvrBK4RtgRAukq8YmXb.jpg
  • 90
Sory ale zadanie 34 czy iluś tam ciosów nożem 10 latce odebrało mu wszelkie prawa ludzie i obywatelskie. NIE #!$%@? NIE MOZNA TAKIEJ OSOBY TRAKTOWAĆ JAKO NORMALNEGO CZLOWIEKA


Normalny czlowiek nie zadaje 34 ciosów 10 latce !

Rozumiem ze mieli do niego przyjść z kwiatami?


@Mintaa: ale wiesz, że w momencie gdy po niego przychodzili był jedynie podejrzanym i nie mieli pewności, że to on, a opierali się jedynie na zeznaniach
Bodnar to dobry RPO? Czyś ty oczadział? Szpurkową to kto zatrudnił? Zwyczajny polityczny działacz na wylocie który sobie szumem wokół siebie załatwić kolejną intratną posadkę. Gardzę nim.
@Roxar123: Chyba inaczej niż Terlikowski rozumiem termin "godność". Bo co jak co, ale akurat godność ten człowiek odebrał sobie sam. I tak powinno się go traktować: jako człowieka bez żadnej godności.

Z resztą, uważam, że w Polsce problem godności jest jednym z najbardziej marginalizowanych, a tym samym, jednym z najbardziej społecznie dolegliwych. Obecnie można tu popełnić niemal każde draństwo, a wciąż nie tracić godności. Efekt jest taki, że jakiś człowiek zostaje
Napisałem mniej-więcej to samo na YT. Zostałem obrzucony takim gównem, że szok. W Polsce ludzie w większości to idioci, niestety... Narzekają, że nie ma dobrych polityków, a jak się takowy pojawi i wykonuje swoją pracę to go zwyzywają.
I jak w tym kraju ma być normalnie, szkoda gadać.
Bodnar się odzywa, jak mu akurat wygodnie. Dlaczego nie interweniował w sprawie tego kolesia, który zasztyletował Adamowicza? Przecież koleś nie stawiał oporu, a rzucili go na glebę, skuli kajdankami i, co oburzające, został pobity po zatrzymaniu (w internecie pojawiły się jego zdjęcia).