Wpis z mikrobloga

Dziwne, ale ostatnio mało co zasmuciło mnie równie mocno, jak nagonka na Bodnara. Rozumiem, że można go nie lubić. Rozumiem, że można postrzegać go jako osobę nadmiernie "ideologiczną". Rozumiem, że można się z nim nie zgadzać.

Ale to nie jest powód do tego, żeby obrzucać gnojem człowieka, który wykonuje swoją pracę. Jego zadaniem jest pilnowanie przestrzegania praw człowieka i obywatela. Zwłaszcza tam, gdzie ryzyko ich naruszenia jest największe-czyli właśnie w przypadku osób zatrzymanych, aresztowanych, oskarżonych czy skazanych. Do niego nie należy wymierzanie sprawiedliwości-od tego są sądy. Do niego należy zadbanie, aby ta sprawiedliwość była wymierzona w sposób cywilizowany i zgodny ze standardami. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, jak podejrzany o zabójstwo dziewczynki. Ciekawe co wtedy osoby plujące dziś na prawa człowieka będą o nich sądzić.

Smuci mnie to tym bardziej, że akurat obecny RPO jest bardzo aktywny i, moim zdaniem, wykonuje swoje zadania lepiej niż jego poprzedniczka czy chociażby były Rzecznik Praw Dziecka (obecnego przemilczę). Do mediów przebijają się tylko najbardziej sensacyjne przypadki, ale akurat RPO podejmuje działania dotyczące szeregu spraw, o których inne instytucje milczą-choćby osób ubezwłasnowolnionych, kwestii braku odpowiedniej opieki psychiatrycznej, praw seniorów czy frankowiczów.

Cała ta sytuacja napawa mnie poważnym pesymizmem co do stanu naszego państwa i społeczeństwa. Osoby na świecznikach uczą ludzi, że odpowiedzią na krytykę RPO może być pogarda i szczucie. Że debatę na argumenty można zastąpić kretyńską nawalanką. Że można mieć gdzieś elementarne standardy. O tym, że ludzie nie mają pojęcia o domniemaniu niewinności, nie odróżniają podejrzanego, oskarżonego i skazanego, nie mówiąc już o takich cudach jak due process of law, nawet nie warto wspominać.

Niby to oczywiste rzeczy, ale i tak smutne to wszystko...

#neuropa #4konserwy #prawo
Roxar123 - Dziwne, ale ostatnio mało co zasmuciło mnie równie mocno, jak nagonka na B...

źródło: comment_Yxfis91tKRw6ZDvrBK4RtgRAukq8YmXb.jpg

Pobierz
  • 90
  • Odpowiedz
@Roxar123: A w jaki sposób taka forma zatrzymania może wpłynąć na rzetelność samego procesu? Zauważ, że ta sprawa jest bardzo medialna i policjanci musieli ważyć każdy krok podczas zbierania materiału dowodowego. Do tej sprawy zatrzymano chyba kilkanaście osób wg waszych kryteriów w sposób "normalny". Podkreślam, że Policjanci mieli wyjątkowo mocny materiał dowodowy podczas zatrzymania skoro zdecydowali się na takie środki i taką realizację. Zauważ, że film z zatrzymania pojawił się
  • Odpowiedz
@Roxar123 Jakbyś pracował w polskim więzieniu to byś zrozumiał jak bardzo RPO przegina z niektórymi kwestiami, a osoby tymczasowo aresztowane lub pozbawione wolności mają wakacje niczym w Ciechocinku. Jak ktoś kiedyś powie, że jakiś przestępca "zgnije w pierdlu" to jedynie z lenistwa i grania cały dzień w gry na konsoli ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@Roxar123: jakoś nie protestował gdy morderca budynia został pobity.
Wszystkich podejrzanych o morderstwo wyprowadza się na kajdankach i tak jak się ich zastało. Nie daje się ubrań aby nie zatarli potencjalnych śladów. Nie pozwala się nawet umyć aby nie zatrzeć ewentualnych śladów.
Kajdanki aby nic sobie nie zrobili.
  • Odpowiedz
@boyepripasy:

Jakbyś pracował w polskim więzieniu to byś zrozumiał jak bardzo RPO przegina z niektórymi kwestiami

Rozumiem o co chodzi. Też nie zazdroszczę pracownikom Służby Więziennej, którzy muszą "zmieścić się" między zapewnieniem z jednej strony porządku, z drugiej bezpieczeństwa dla wszystkich.

Ale poza tym, sam miałem do czynienia choćby z osobami gwałconymi w zakładach karnych i nie uważam, żeby była to sfera, którą można
  • Odpowiedz
@Roxar123

Też nie zazdroszczę pracownikom Służby Więziennej, którzy muszą "zmieścić się" między zapewnieniem z jednej strony porządku, z drugiej bezpieczeństwa dla wszystkich.


Tutaj bardziej chodzi o to, że pan osadzony musi mieć a funkcjonariusze i państwo muszą im dać bo inaczej skarga do RPO i Strasburga i kogo się da. Służbę Więzienną sprowadza się do roli lokaja i w dużej mierze przyczynia się do tego właśnie RPO. Ludzie są oburzeni bo
  • Odpowiedz
Roxar123: Piękny przykład z Komendą. Ale nie odpowiedziałeś mi jak ma się do do przebiegu samego procesu. Bardzo często jest tak, że po zatrzymaniu ktoś się przyznaje a potem odwołuje swoje zeznania przed sądem podczas procesu. To jest normalne i takie jest prawo okarżonego by przed sądem jeszcze raz być przesłuchanym i podać swoją wersję zdarzeń. Sposób i forma zatrzymania nie wpływa na przebieg procesu. Komenda owszem był niesłusznie skazany ale niestety
  • Odpowiedz
@erniol:

Ale pamiętaj, że jednym z elementów ich szkolenia jest również minimalizowanie ryzyka

Nie wiem w jaki sposób minimalizowano ryzyko transmitując niemal na żywo zatrzymanie w telewizji, przesł#!$%@?ąc go półnagiego na komendzie, gdzie było multum funkcjonariuszy czy robiąc mu zdjęcia i wrzucając na fejsa.

Ja zacytuje stanowisko Policji, która tłumaczy dlaczego podjęła takie środki a
  • Odpowiedz
@Roxar123: szkoda, że pan niedorzecznik pilnuje praw człowieka tylko wybranych, szczególnie tych, których popieranie uderza w partię rządząca, tych, którzy są medialni. Do tego ma syna bandytę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale dla kodomitów jest umęczon pod ponckim piłatem, leje z tego
  • Odpowiedz
@Bezglutenu: xD pewnie #!$%@?, każdy kto się nie zgadza z linią partii, to płatny karzeł reakcji xD ale was poustawiali, jak w zegarku xD nazwij go jeszcze "ruskim", "lewackim" i zdrajcą narodu, to wygram w bingo
  • Odpowiedz
szkoda, że pan niedorzecznik pilnuje praw człowieka tylko wybranych, szczególnie tych, których popieranie uderza w partię rządząca, tych, którzy są medialni.

@kejterr: No rzeczywiście, nic tak nie uderza politycznie w partię rządzącą, jak postawienie się w roli obrońcy praw podejrzanego o zamordowanie dziecka. Sondaże szaleją, Naczelnik płacze, Tusk i Schetyna już zacierają ręce na zwycięstwo w jesiennych wyborach i telegrafem ślą oficjalne podziękowania dla RPO.

@erniol: Kolega @Roxar123 w zasadzie wyczerpał temat, ja tylko tytułem drobnego uzupełnienia dodam, że:
a) Oświadczenie mówi wiele na temat zatrzymania podejrzanego, ale zręcznie prześlizguje się po temacie przesłuchania. A tam środki niezbędne do zachowania bezpieczeństwa nie są tożsame z tymi niezbędnymi podczas ujęcia. A jak dowiadujemy się z oświadczenia RPO, czego rzecznik Ciarka nie zakwestionował, CAŁE przesłuchanie odbyło się w kajdankach zespolonych. Czy było to niezbędne? Przypominam, że ETPCz uznał (Wyrok z 16 czerwca 2016, sygnatura 446/10), że nadużywanie stosowania kajdanek zespolonych, "wpływające na zdolność koncentracji takiej osoby w zakresie dotyczącej jej odpowiedzialności karnej, co koliduje z zasadą domniemania niewinności", stanowi naruszenie art. 3 EKPCz, tj. zakazu tortur.
b) Dowiadujemy się, wedle informacji podanych przez prokuratora, że Jakub A. nie chciał adwokata, o czym mówił również w czasie posiedzenia aresztowego.. Mam szczerą nadzieję, że owo oświadczenie zostało przez Jakuba A. wydane przed rozpoczęciem przesłuchania, inaczej bowiem, jako głosi art. 4 ust.
  • Odpowiedz
@NiemieckiArbiter: Nagonka na Bodnara jest podsycana przez PiS, na wypoku właśnie bardzo mocno się produkowały trolle zanim ta sprawa poszła nieco szerzej. Podobnie było z konstytucją. Czyżby właśnie po to żeby przykryć wyrok w sprawie Stachowiaka? W końcu ta sprawa była głośna.
Natomiast reakcje ludzi, a nie trolli na to co zrobił Bodnar tylko mnie utwierdza w przekonaniu, że decentralizacja tego kraju, to dobry pomysł. Niech rosyjsko-zamordystyczna część tego społeczeństwa
  • Odpowiedz