Wpis z mikrobloga

Kolejny miesiąc nauki programowania - drugi. Czego się nauczyłam? Szybkość nauki była nieco słabsza niż w kwietniu, bo miałam mniej czasu. Mimo to, codziennie starałam się usiąść i chociażby przeczytać jeden malutki podrozdzialik w książce czy napisać jedną linijkę kodu (ta jedna linijka często przeradzała się w 2-3h siedzenia xD)
1. Nauczyłam się używać kolejnych komponentów w aplikacjach okienkowych typu suwaki, menu bary, tworzenie nowych okienek (chociaż i tak najbardziej zaznajomiona czuję się z labelami, text fieldami oraz buttonami - buttony to moja miłość :D);
2. Window listenery, Change listenery (odnośnie suwaków);
3. Napisałam "aplikację" kilkuokienkową (to wiele powiedziane :D), która oblicza procenty np. "O ile obniżono cenę..." "Jaka jest obecna cena" - tutaj bawiłam się z zaokrąglaniem, żeby wynik nie wychodził np. 8.12345774321%
4. Naumiałam się dodawać buttony ich nazwy i kolorki w pętli <3 (Jak będę kiedyś potrzebować 1000 buttonów to będę już umiała :> )
5. W związku z powyższym napisałam aplikację-tabliczkę mnożenia od 1 do 10, (w pionie i poziomie liczby 1-10 a pod nimi wyniki mnożenia poszczególnych liczb) - oczywiście w pętli! Potem dodałam funkcjonalność - w pole textowe wpisuje się 2 liczby od 1 do 10 i po kliknięciu "oblicz" podkreśla się na kolorowo wynik mnożenia na tabliczce mnożenia.
6. Ogarnęłam pierwszy "poważny" algorytm - wyszukiwanie binarne, i myślę że w czerwcu skupię się głównie na algorytmach, bo w maju uczyłam się przede wszystkim komponentów.
7. Tak jeszcze luźno związane z tematem - uczę się matmy i okazuje się, że przynajmniej na poziomie gimnazjum/liceum nie jest ona jakaś niezwykle trudna :|
8. Jak nad czymś siedzę milion godzin i nadal nie umiem, to zapisuję to sobie i zostawiam "na przyszłość", kiedy moje skille wzrosną :D
9. Często wyczuwam w moim mózgu tworzenie się nowych połączeń neuronowych kiedy odkryję jakąś eurekę. ()

#java #programowanie #naukaprogramowania #informatyka
  • 95
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: na twoim miejscu nie tracilbym czasu na jakieś labele buttony itd, najważniejsze będzie opanowanie algorytmów, pętli, class, zasiegu widocznosci, instancji obiektów, konstruktorów, dziedziczenia-to jest clue, no to tak jakbys nauke pracy w exelu zaczynala od zmiany fontow I kolorowania tabel, to jest bardzo nieefektywne podejscie czyli strata cennego czasu
  • Odpowiedz
tak, dokładnie zawołałam 9k osób, żeby się pochwalić xD Możesz mnie dodać na czarno.


@DzikaMrowka: ale czy ty nie rozumiesz że to tak nie działa? Jezu wielce oburzona bo ktoś śmiał uwagę zwrócić, typowa #logikarozowychpaskow

Czemu traktujecie wypok tak poważnie? To sobie przeskrolujesz i tyle. Jeden ruch paluszkiem Cię nie zbawi. Przestańcie traktować ten portal na serio XDDD


@konsumatumest: pokażesz mi swoje repo na Githubie? Czy różowe w każdym miejscu
  • Odpowiedz
@dejwis: dziekuje za feedback :D ale chyba jak ucze sie labeli i buttonow to jednoczesnie ucze sie tego co napisales wyzej co nie?

@keyg: oo, to poczytaj sobie kolegow wyzej xd to co ja umiem powinnam sie przeciez nauczyc w kilka dni max xdddd

@Czarzy: ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
  • Odpowiedz
@konsumatumest: pokażesz mi swoje repo na Githubie? Czy różowe w każdym miejscu muszą robić burdel? Nie dość że tagi gówno działają to jeszcze zaśmiecajcie je swoimi przygodami z życia, ja miałem dziś na obiad pomidorowom hehe


@Czarzy: nie rozumiem dlaczego mam Ci je pokazywać? :) nie napisałam nic w komentarzach, że mam coś wspólnego z programowaniem. po prostu nie rozumiem traktowania tego portalu na serio, bo są zaśmiecane tagi. ktoś
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: juz wgle pomijam fakt, ze zaczelas od javy, to nie jest najlepszy wybor, poniewaz java dziala na wirtualnej maszynie, sama optymalizuje pamiec, dlatego now zrozumiesz czemu np. now uzywa sie destruktorow
Zeby zrozumiec roznice tego co sie dzieje w zapleczu dzialania twojego kodu, latwiej nawet krotko popisac w zwyklym c++
  • Odpowiedz
@Czarzy: faktycznie, zapomniałem o drugim tagu naukaprogramowania, tak czy inaczej to chyba nie ten poziom kolego, żeby wyzywać się od bialorycerzy, przynajmniej tak mi się wydawało
  • Odpowiedz
@Czarzy: ale właśnie przeczytałem twoje bezkontekstowe pytanie o repo na githabie do koleżanki i wydaje mi się, że wolosz robić wokół siebie otoczke profesjonalnego programisty, bardziej niż rzeczową dyskusje
  • Odpowiedz
@konsumatumest: > "a bo różnica jest taka - napisała post różowa, a ostatnio na wykopie nie lubi się rózowych bo to p0lki i c00rvy i lecą tylko na chadów"

Chciałem bronić naszych mireczkow z programowania, że to wyższy poziom, ale sie wstrzymam
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: Ważna też jest przyjemność z dobrego ogarniania relatywnie prostych rzeczy. Mój plan zakładał szukanie pracy koło listopada, ciekawe jak to będzie wyglądało xd
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: no i pięknie. Dobrze, że coś robisz.
Każdy normalny człowiek, którego Twoje treści nie interesują, albo je zignoruje, albo doda Twój profil na #czarnolisto. Jeśli pisanie takich wpisów Ci pomaga w nauce, to nie przejmuj się złośliwymi komentarzami lokalnych przegrywów i pisz sobie dalej.
  • Odpowiedz