Wpis z mikrobloga

Kolejny miesiąc nauki programowania - drugi. Czego się nauczyłam? Szybkość nauki była nieco słabsza niż w kwietniu, bo miałam mniej czasu. Mimo to, codziennie starałam się usiąść i chociażby przeczytać jeden malutki podrozdzialik w książce czy napisać jedną linijkę kodu (ta jedna linijka często przeradzała się w 2-3h siedzenia xD)
1. Nauczyłam się używać kolejnych komponentów w aplikacjach okienkowych typu suwaki, menu bary, tworzenie nowych okienek (chociaż i tak najbardziej zaznajomiona czuję się z labelami, text fieldami oraz buttonami - buttony to moja miłość :D);
2. Window listenery, Change listenery (odnośnie suwaków);
3. Napisałam "aplikację" kilkuokienkową (to wiele powiedziane :D), która oblicza procenty np. "O ile obniżono cenę..." "Jaka jest obecna cena" - tutaj bawiłam się z zaokrąglaniem, żeby wynik nie wychodził np. 8.12345774321%
4. Naumiałam się dodawać buttony ich nazwy i kolorki w pętli <3 (Jak będę kiedyś potrzebować 1000 buttonów to będę już umiała :> )
5. W związku z powyższym napisałam aplikację-tabliczkę mnożenia od 1 do 10, (w pionie i poziomie liczby 1-10 a pod nimi wyniki mnożenia poszczególnych liczb) - oczywiście w pętli! Potem dodałam funkcjonalność - w pole textowe wpisuje się 2 liczby od 1 do 10 i po kliknięciu "oblicz" podkreśla się na kolorowo wynik mnożenia na tabliczce mnożenia.
6. Ogarnęłam pierwszy "poważny" algorytm - wyszukiwanie binarne, i myślę że w czerwcu skupię się głównie na algorytmach, bo w maju uczyłam się przede wszystkim komponentów.
7. Tak jeszcze luźno związane z tematem - uczę się matmy i okazuje się, że przynajmniej na poziomie gimnazjum/liceum nie jest ona jakaś niezwykle trudna :|
8. Jak nad czymś siedzę milion godzin i nadal nie umiem, to zapisuję to sobie i zostawiam "na przyszłość", kiedy moje skille wzrosną :D
9. Często wyczuwam w moim mózgu tworzenie się nowych połączeń neuronowych kiedy odkryję jakąś eurekę. ()

#java #programowanie #naukaprogramowania #informatyka
  • 95
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: przeleciałem pobieżnie, zaznajomię się z Twoją twórczoscią później dokładniej
Pytanie : mam prawie 30 lat - jest sens zaczynać się uczyć programować czy jestem stracony? Nie mam praktycznie żadnej wiedzy informatycznej jednakowoż mam całkiem niezły łeb i sporo iq i po teście i wstepnrj rozmowie dostałem propozycje zatrudnienia z hasłem "nauczymy Cie od podstaw"
Nie wiem czy sie w to pakować
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LadniePieknie: sporo IQ xd oczywiście są rzeźni y co piszą piękne algorytmy silniki do gier, ale większość tak naprawdę to nudne koszenie, po paru latach robisz w kółko to samo

spróbuj napisać coś banalnego, najprostszy kalkulator w jakimkolwiek języku to się dowiesz czy dasz radę i czy się podoba (bez googlowania jak napisać kalkulator, tylko np jak wyświetlić liczbę itd) no i angielski trzeba znać a pewno i googlowac po
  • Odpowiedz
sam teraz nie programuje ale za dzieciaka sie bawilem. Na 2 miesiace nauki to dosc slaby progres. To co opisalas to powinno sie robic po 2-3 dniu po 2-3 godziny kazdy.


@r4do5: ja programuje od niecalych 20 lat. Daj dziewczynie spokoj, nie masz tu wystarczajacego kontekstu, z ktorego daloby sie sensownie wnioskowac o "tempie nauki".

Poza tym, to nie jest wyscig. Czlowiek robi cos dla przyjemnosci, nie masz pojecia o
  • Odpowiedz