Wpis z mikrobloga

Kolejny miesiąc nauki programowania - drugi. Czego się nauczyłam? Szybkość nauki była nieco słabsza niż w kwietniu, bo miałam mniej czasu. Mimo to, codziennie starałam się usiąść i chociażby przeczytać jeden malutki podrozdzialik w książce czy napisać jedną linijkę kodu (ta jedna linijka często przeradzała się w 2-3h siedzenia xD)
1. Nauczyłam się używać kolejnych komponentów w aplikacjach okienkowych typu suwaki, menu bary, tworzenie nowych okienek (chociaż i tak najbardziej zaznajomiona czuję się z labelami, text fieldami oraz buttonami - buttony to moja miłość :D);
2. Window listenery, Change listenery (odnośnie suwaków);
3. Napisałam "aplikację" kilkuokienkową (to wiele powiedziane :D), która oblicza procenty np. "O ile obniżono cenę..." "Jaka jest obecna cena" - tutaj bawiłam się z zaokrąglaniem, żeby wynik nie wychodził np. 8.12345774321%
4. Naumiałam się dodawać buttony ich nazwy i kolorki w pętli <3 (Jak będę kiedyś potrzebować 1000 buttonów to będę już umiała :> )
5. W związku z powyższym napisałam aplikację-tabliczkę mnożenia od 1 do 10, (w pionie i poziomie liczby 1-10 a pod nimi wyniki mnożenia poszczególnych liczb) - oczywiście w pętli! Potem dodałam funkcjonalność - w pole textowe wpisuje się 2 liczby od 1 do 10 i po kliknięciu "oblicz" podkreśla się na kolorowo wynik mnożenia na tabliczce mnożenia.
6. Ogarnęłam pierwszy "poważny" algorytm - wyszukiwanie binarne, i myślę że w czerwcu skupię się głównie na algorytmach, bo w maju uczyłam się przede wszystkim komponentów.
7. Tak jeszcze luźno związane z tematem - uczę się matmy i okazuje się, że przynajmniej na poziomie gimnazjum/liceum nie jest ona jakaś niezwykle trudna :|
8. Jak nad czymś siedzę milion godzin i nadal nie umiem, to zapisuję to sobie i zostawiam "na przyszłość", kiedy moje skille wzrosną :D
9. Często wyczuwam w moim mózgu tworzenie się nowych połączeń neuronowych kiedy odkryję jakąś eurekę. ()

#java #programowanie #naukaprogramowania #informatyka
  • 95
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: gdybyście takimi wpisami nie zaśmiecali tagu to byłoby fajnie, w sensie, fajnie że się uczysz, ale takie pudelkowe osobiste wpisy które w życie innych niewiele wnoszą tylko przeszkadzają przekopywać się przez i tak zwalony wykopowy system tagów.

Wołasz 5k osób bo się drugi miesiąc uczysz zmieniać kontrolki w javie.
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: sam teraz nie programuje ale za dzieciaka sie bawilem. Na 2 miesiace nauki to dosc slaby progres. To co opisalas to powinno sie robic po 2-3 dniu po 2-3 godziny kazdy.
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: Nie martw sie z kazdymi ograniczeniami da sie cos osiagnac w kazdej dziedzinie. Tylko trzeba miec swiadomosc, ze to moze nie byc najbardziej optymalby wybor i w dziedzinie, do ktorej ma sie predyspozycje w tym czasie osiagneloby sie duzo wiecej.
  • Odpowiedz
@zpord zależy co robisz, ale nie, nie trzeba w większości przypadków wbrew temu co się #!$%@?

@DzikaMrowka to jest "progres" na poziomie paru dni, a nie miesięcy. A swing lub javafx to praktycznie martwe technologie i szkoda na nie czasu
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: typowy wykop - takie rzeczy robi się po 2 dniach a nie miesiącach. jezu, to nie są zawody w wyciąganiu #!$%@? z wody. rób po swojemu, ma Ci to sprawiać przyjemność. nie bierz udziału w wyścigu szczurów.
  • Odpowiedz
@DzikaMrowka: @konsumatumest: kilkoma tagami zawołała 9000 osób by się pochwalić progresem, nie mam nic do ludzi uczących się ale niech zrobi autorski tag żebym mógł dodać na czarno a nie czytać kolejną historie przebranżawiającej się Andżeliki czy Aśki. Błagam #!$%@?
  • Odpowiedz
@Czarzy: @Drew: wyluzujcie, przecież to nie forum programowanie.net tag jest w temacie i to jest poprawne według regulaminu, jak na tagu poraz k krotny pada pytanie który język najwięcej płaci bo sebek chce zacząć kodzic to nikt się nie pluje
  • Odpowiedz