Wpis z mikrobloga

Jeżeli handlujecie perfumami/kosmetykami na allegro albo ogólnie uprawiacie okazjonalny/drobny handel przez ten portal to podzielę się z wami mailem który otrzymałem od: marek.sipko@onet.pl

Ów "życzliwy" Pan namierzył moje konto na allegro z wystawionymi perfumami i zaczął mi dawać dobre "rady". Podejrzewam, że to konkurencja albo jakiś złośliwy donosiciel do Urzędu Skarbowego, który dodatkowo nie zna obecnie obowiązujących przepisów:

Witam,
Sprzedają Państwo regularnie ponad 20 różnych nowych perfum i kosmetyków bez wystawiania paragonów/dowodu zakupu, bez żadnej działalności gospodarczej, bez opłacania obowiązkowych składek ZUS, czerpią Państwo z tego regularne korzyści majątkowe, na Państwa miejscu póki nikt jeszcze nie zrobił donosu i nie skontrolował, bym się bardzo zastanowił nad tym czy warto ryzykować aby zarobić parę groszy a jeśli urząd skarbowy (specjalna komórka odpowiedzialna za handel internetowy z siedzibą we Wrocławiu) namierzy Państwa a stanie się tak prędzej czy później bo jest to bardzo proste a w internecie jak i na allegro nic nie ginie (potrafią wyciągnąć wszystkie transakcje sprzed 5 lat wstecz) to zapłacą Państwo 80% od obrotu jaki został zrobiony za ukryte, nie ujawnione dochody + ewentualny VAT i zaległe składki ZUS. Dodatkowo uprzedzam, że inni sprzedający którzy posiadają zarejestrowaną działalność i którym psują Państwo rynek cenami na pewno nie będą tracić czasu na sporządzenie odpowiedniego i skutecznego zgłoszenia do najbliższego US a niektórzy mają dobre kontakty, ponieważ regularnie to robią z dobrym skutkiem dla oby strony. Także proszę się zastanowić czy warto..Dziwne, że allegro nie ostrzega przed tego typu możliwymi problemami, ja rozumiem jak ktoś wystawia 1-2 sztuk raz na rok ale ponad 20? Gadka o kolekcjonowaniu nowych perfum i kosmetyków nie przejdzie, zapewniam.
Pozdrawiam

Po przeczytaniu byłem odrobinę skonfudowany, bo wydawało mi się że znam przepisy, ale postanowiłem odrobić jeszcze raz na szybko lekcje z DG, przekopałem internet w poszukiwaniu odpowiednich ustaw i oczywiście w myśl obowiązujących przepisów nigdy nie przekroczyłem miesięcznych przychodów przekracających 50% minimalnej krajowej (obecnie 1050zł) miesięcznie (powyżej tej kwoty potrzebna jest już działalność gospodarcza). Także ja osobiście mogę spać spokojnie w przypadku kontroli (wystarczy jedynie monitorować swoją ogólną miesięczną sprzedaż), ale jak sami widzicie donosiciele do US i konkurencja nie śpią ;)

Na moją odpowiedź, otrzymałem takiego maila, także facet nie odpuszcza:

Witam,
5-6szt sprzedanych perfum to już jest przekroczona kwota o której Pan pisze czyli 1050zł ale jak Pan uważa. Proszę dobrze policzyć, to co sprzedane po za allegro też się liczy. Bez problemu US ma dostęp nawet do prywatnych kont, czy to pobrania czy wpłata na konto, dla nich to statystyki i premie za każdą ukaraną osobę.
Pozdrawiam

#perfumy
#allegro
#kosmetyki
#dzialalnoscgospodarcza
#urzadskarbowy
  • 31
@SpasticInk: Ach to w takiej sytuacji jeśli jesteś w stanie to udowodnić to tutaj nie ma mowy o działalności gospodarczej i konieczności kasy fiskalnej. Gdybyś kupował i odsprzedawał to tak ale tu mowa o używkach kupionych wcześniej na swój użytek. (jedynie kwestia tego, czy wiarygodne jest 70 perfum na swój użytek jeśli np. udzielasz się na forach i jesteś swoistym "maniakiem" to jak najbardziej).
@dr_love: @pinkquartz: @dradziak

zapytałem wprost adresata czy to jego konta:
https://allegro.pl/uzytkownik/26996899
https://allegro.pl/uzytkownik/16130893
a na perfuforum doszukałem się trzeciego:
https://allegro.pl/uzytkownik/45483876

i odpowiedź jaką otrzymałem rozwiała wątpliwości. Facet zawodowo "straszy" i donosi na kolegów i pasjonatów.

Tak, w wolnej chwili zajmuję się zgłaszaniem do US osób które prowadzą tak zwaną szarą strefę. Jako firma muszę płacić podatki, Zusy, księgowość a inni nieuczciwi sprzedawcy nie, także takie zgłoszenie załatwia sprawę januszy biznesu raz
@dr_love: heh, jest to bardzo przykre, ponieważ kupowałem już o tego człowieka i to nie raz. Gość to zawodowy handlarz i do tego lubi kosić konkurencję. Na perfuforum doszukałem się też informacji że handlował podrobionymi Tomami Fordami które skupował na OLX i dalej odsprzedawał na allegro. Najgorsze jest że taki oszust uważa się za szeryfa i strażnika przepisów podatkowych. Dramat i chlew obsrany gównem ( ͡° ʖ̯ ͡°
@SpasticInk @dr_love
Zwykły frustrat i nic więcej.
Co to jest z tekst, że w wolnej chwili zgłasza do US ludzi...tylko ludzie, którym w życiu się nie powodzi tak mogą napisać i przenoszą swoją frustrację życiową na innych.
Nie mam słów...¯_(ツ)_/¯
@dr_love: no co Ty, nie mam żadnych podstaw aby się czegokolwiek obawiać :) Dodatkowo przeczytałem że w przypadku niezasadnionego donosu można dochodzić swoich praw na drodze cywilnej o zniesławienie i że w ogóle skuteczność donosów (czyli to że US faktycznie uruchomi postępowanie) jest na poziomie 2-5% i tylko przy grubszych sprawach, a typu że ktoś odsprzedał 3-4 flakony perfum na allegro miesięcznie. Pierdołami się nie zajmują ( ͡° ͜ʖ
@dr_love: nie chcę kręcić niepotrzebnej gównoburzy i zniżać się do jego poziomu z donosami, aby później nie mieć nieprzyjemności i niepotrzebnych stresów. Pewnie jak by skuteczniej donosił to już dawno by mu ktoś w odwecie kolejne konto zbanował (jedno już wisi zawieszone). Ja mu grzecznie odpisałem że w moim przypadku działalność nie jest potrzebna, dałem dla bezpieczeństwa jego konta na czarną listę kupujących i więcej nic też u niego nie kupię.