Wpis z mikrobloga

Poniedziałek zaczynamy ze starożytnym Rzymem i jego ekonomicznym upadkiem.

Największe i najpotężniejsze państwo epoki starożytnej istniało prawie dziesięć wieków. By wyobrazić sobie, jak długi jest to okres czasu możemy pomyśleć o Polsce tysiąc lat temu. Bolesław Chrobry był wtedy królem, a nasz kraj zaczął się tak naprawdę dopiero formować. Dla nas, obecnie żyjących, tak długi okres jest w zasadzie niewyobrażalny. A jednak, Imperium Rzymskie upadło w 476 roku, po latach wewnętrznych walk oraz niezliczonych mniejszych i większych wojnach z barbarzyńskimi najeźdźcami. Pytanie, co w największym stopniu wpłynęło na ten upadek nurtuje ludzi od wieków. Niniejsze krótkie opracowanie przedstawia jak nieodpowiednia polityka gospodarcza stosowana przez administrację Cesarstwa mogła być jednym z kluczowych przyczyn, które doprowadziły do upadku Rzymu.

Link do znaleziska - Ekonomiczny upadek Cesarstwa Rzymskiego

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#wojsko #ekonomia #gospodarka #starozytnyrzym #antycznyrzym #rzym #pieniadze #starozytnosc
Pobierz
źródło: comment_TwtXURLnTDalcIpeGX45s23SScfy6r03.jpg
  • 49
Imperium Rzymskie upadło w 476 roku


Bzdura. Imperium Rzymskie w ciągłości państwowej, która nigdy nie została przerwana (o 1204 można się spierać) trwało do 1453 r. Ew. do 1471 (upadek Monemwasji).

Funfact. Ludość tych terenów określała się jako Rzymianie do XIX wieku. Jak Helleni wkroczyli na Dodenkanez, to dzieci odpowiedziały, że obce wojsko wkroczyło. Angielski reporter skonfundowany, ich dopytywał. One stwierdziły iż to helleńskie wojsko, a oni są Romejami (z gr. Rhomaioi
https://www.wykop.pl/wpis/39409837/poniedzialek-zaczynamy-ze-starozytnym-rzymem-i-jeg/#comment-138707801

Uzupełniając mój wpis, bo zapomniałem zrobić przypisu do mojej (dość odważnej - Rzymianie w XIX w.) tezy, a już nie mogę edytować.

*

. Peter Charanis, born on the island of Lemnos in 1908 and later became a professor of Byzantine history at Rutgers University, recounts that when the island was taken from the Ottomans by Greece in 1912, Greek soldiers were sent to each village and stationed themselves in the