Wpis z mikrobloga

@antkowa: Choć u osób starszych, niedołężnych i mylących pedały, automat to taka sobie opcja. Pomyłka w manualu - przypalenie sprzęgła, lub zadławienie auta. Pomyłka w automacie - niekontrolowana szarża po pieszych i wszystkim innym w okolicy.
  • Odpowiedz
@JakTamCoTam: auto mojego niebieskiego, ale dzisiaj rano awaryjna sytuacja i no musiałam wsiąść i pojechać ( ͡° ͜ʖ ͡°) jaka wygodaaaaa... Nic nie rwie, nie gaśnie, nie rzuca, przyspiesza, redukuje... Bajka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@antkowa Bardzo się cieszę! Automat chodzi tak, że ledwo zmianę biegów wyczujesz. Komfort lvl100, a jak mój stary meganką w manualu jeździ to głowa tylko przód tył lata przy zmianie biegów. Wujas szofer, ale też jest ten efekt tylko sporo mniejszy. Sam mam i też nie zamienie już :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@GaiusBaltar: moja mama miała pod 60lat jak pierwszy raz weszła do auta z automatem, nigdy nie była mistrzem kierownicy a ogarnęła po pięciu minutach jazdy.po za tym jak masz się pomylić żeby zabić pieszych? Gaz i hamulec są w tych samych miejscach. Nacisnąć gaz przez przypadek?
  • Odpowiedz
@BajerOp: Dokładnie tak. Jest całe mnóstwo tego typu akcji. Osoba myli sobie pedały, i wciska gaz mocniej licząc, że w ten sposób zahamuje.

- https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,92-latek-staranowal-autem-pieszych-policja-mogl-pomylic-gaz-z-hamulcem,247045.html

- https://kurierlubelski.pl/wypadek-na-targowisku-w-tarnogrodzie-87latek-pomylil-hamulec-z-gazem-i-wjechal-w-ludzi/ar/13561215

Wynik 30-sekundowego googlowania.

W manualu hamując naciskasz też sprzęgło, więc jeśli pomyli się prawa noga, to po prostu rozkręcisz obroty, ale auto będzie stać/toczyć się wolno.
  • Odpowiedz
@BajerOp: Każde zdarzenie drogowe to odosobniony przypadek, bo jednak nie masz kolizji pod domem codziennie.

Jedynie zauważam, że automat generuje większe ryzyko takich przypadków, bo łatwiej o pomyłkę, szczególnie w wypadku osób starszych.

[edit]: czytałem kiedyś całkiem niezły artykuł o psychologii tej pomyłki, ale szukam i szukam, i znaleźć nie mogę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@antkowa: Nie mam nic przeciwko automatom ale sam preferuje manuale. Zmiana biegów w manualu jest dla mnie przyjemnością i daje większą kontrolę nad pojazdem - tak daje większą kontrolę nawet jak masz łopatki
  • Odpowiedz
@antkowa: a ja powiem że jak przejedziesz się elektrykiem albo jakaś dobrą hybryda to już nie będziesz chciał spaliny , c- klasse plug And Play, albo chociaż najsłabsza Tesla , jak te diabły potanieją to kupuję ( ale zasięg minimum 500km musi mieć) i świadomość że kupię solary czy inne wiatraki i będę ladował prawie za friko aż mnie podnieca ( mam taką mentalność Szkota :D)mogą mi #!$%@?. Akcyzę na prąd
  • Odpowiedz