Wpis z mikrobloga

Rozum jest największym wrogiem wiary; nigdy nie przychodzi w sukurs sprawom duchowym, ale - częściej niż nie - walczy ze Słowem Bożym, traktując z lekceważeniem wszystko, co emanuje z Boga.


Wiara musi zadeptać wszystek rozum, rozsądek i zdolność pojmowania, a cokolwiek widzi, musi usunąć i pragnąć tylko Słowa Bożego


Marcin Luter (niem. Martin Luther, ur. 10 listopada 1483 r. w Eisleben, zm. 18 lutego 1546 r. tamże) – niemiecki reformator religijny, teolog i inicjator reformacji, mnich augustiański, doktor teologii, współtwórca luteranizmu. Autor 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów, w których odrzucał możliwość kupienia łaski Bożej.
#cytaty #chrzescijanstwo #bekazkatoli #ateizm #religia #luteranizm
Pobierz
źródło: comment_Ndi05No2RpZLdjnagxNTTaxyvjGjGxPe.jpg
  • 33
@spalam__sie: Rozumiem to podejście i niechęć do fanatyków którzy uważają że mają 100% racji. Ja nie twierdzę że wiem na pewno że bogowie nie istnieją, a jedynie że nie istnieją (póki co) dobre argumenty na istnienie. TRoche jak z homeopatią - nie badań potwierdzających skuteczność a więc nie ma sensu się tym "leczyć". I wiara homeopatów w ich magiczne leki nic tu nie zmienia.
@robert5502 ja znalazlem, AMA ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Dla mnie Bóg jest panem przypadku i w tych przypadkach go znalazłem. Co wcale nie znaczy że stałem się jakimś fanatykiem, chcącym kogokolwiek nawracać, czy tym bardziej przekonywać do jego istnienia lub nieistnienia.
Dowodów nie ma i nigdy nie będzie. Nie wszystko można rozłożyć na czynniki pierwsze, zmierzyć i zważyć. Są takie rzeczy jak imponderabilia, wymykające się poznaniu i właśnie
@visez: Chrześcijanie twierdzą, że Jezus jest bogiem. Muzułmanie twierdzą, że Jezus jest tylko człowiekiem jak Mahomet. Co najmniej jeden z tych poglądów jest błędny. W przypadku porównań między hinduizmem a religiami abrahamowymi pojawiają się np zupełnie różne mity powstania świata a więc znów co najmniej jedną z tych mitologii jest nieprawdziwa. Żeby pogodzić religie świata trzeba by wyrzucić 99% doktryn (albo uznać za metaforę) i zostawić wydmuszki. Tylko wtedy Wisznu i
@visez: no i ten 1% który pozostaje to: "możliwe, że istnieje jakiś bóg ale nie ma na to żadnych dowodów". A przekonanie do jakiejś hipotezy powinno być proporcjonalne do siły dowodów. W ten sposob doszedłem do swojego ateizmu.