Wpis z mikrobloga

#codziennygwintownik
3/100
Na zdjęciu standardowy gwintownik maszynowy nieprzelotowy M20x2,5 z fanara zamontowany w zabieraku ze sprzegłem i kompensacją w osi pracy gwintownika. Sprzęgło to element środkowy ze zdjecia po lewej, do każdej średnicy gwintownika jest inne, ze względu na srednice
chwytu gwintownika oraz inna siłę sprzęgła potrzebną do pracy. Sprzęgło przestaje przenosić moment obrotowy na gwintownik w przypadku gdy dojdzie on do dna otworu, gdy otwor jest za ciasny, lub gdy wiór zaklinuje gwintownik. Kompensacja w osi jest potrzebna ze wzgledu na nieproporcjonalny posuw wrzeciona względem obrotów (1 obrót = posuw wartości skoku gwintu) jeżeli posuw bedzie większy, bez kompensacji, gwintownik jest wciskany w sprzęgło albo materiał, jeżeli większy gwintownik bedzie wyrywany ze sprzęgła lub z materiału, zależy co mocniej trzyma. Po prawej kompletne narzędzie które mocuje sie we wrzecionie jak frez czy inne przyrządy. Całość bez gwintownika nazywa się zabierak.

#cnc #obrobkametali #slusarstwo #majsterkowanie #gruparatowaniapoziomu
#qualitycontent
S.....g - #codziennygwintownik
3/100
Na zdjęciu standardowy gwintownik maszynowy ni...

źródło: comment_zDHvjJUu0p71BM3IHWqaM0CzI6gMAl4K.jpg

Pobierz
  • 35
@Salomontheking: pro tip: jeśli pęknie mały gwintownik i nie ma go jak wyciągnąć, ani wybić. Wsadza się do otworu elektrode, umieszcza na środku i puszcza prąd na pół sekundy. Często udaje się go wykręcić w ten sposób. Bo przy większych to wiadomo, rurka przecięta tak, aby były cztery bolce i wykręcanie.