Wpis z mikrobloga

Pół roku temu zginął mój ojciec w pracy. Był ubezpieczony osobiście i w pracy. Łącznie dostanę jakieś 300 tys. złotych. Jak zainwestować te pieniądze? Myślałem, żeby wszystko włożyć w jakiś duży indeks giełdowy (np. DJIA). Te pieniądze nie są mi teraz koniecznie potrzebne do życia, gdyby je zainwestował wyjąłbym je dopiero za 15-20 lat. Myślicie, że to jest dobra opcja na ulokowanie pieniędzy?

#pieniadze #inwestycje #akcje
  • 24
można przypuszczać, że wartość nieruchomości wzrośnie w ciągu np. 15 lat


@overjoyed: Na jakiej podstawie? 10 lat temu (czyli niedawno) ceny nieruchomości spadły o kilkanaście procent.
@wulad: Na pewnie nie wrzucałbym wszystkiego do jednego wora:

Osobiście podzieliłbym to tak:
- 20% - obligacje skarbowe (najpewniej amerykańskie, może niemieckie)
- 55% - akcję (z tym, że te 55% podzieliłbym na rynki rozwinięte i rozwijające się w stosunku 1 : 3)
- 10% - kruszce
- 15% - spekulacje + inwestycje alternatywne + samorozwój

Nie wiem czy nieruchomość to dobra inwestycja bo:
- zamrażasz kasę na dłuuuuuuuuugi termin.
-
@wulad: posluchaj @Nartenlener, dobrze Ci radzi. Proporcje tez dal ok.

W nieruchomosci bym nie szedl, bo krach wiekszy niz ten z 2008 jest za rogiem no i osobiscie wiecej % dalbym w kruszce (zloto) - ale nie jestem zadnym ekspertem¯\_(ツ)_/¯
@almet73: Dzięki :)

@wulad: Ogólnie zasada jest taka: Im więcej ludzi krzyczy: INWESTUJ!, WCHODZ! - to znaczy, że trzeba #!$%@?ć jak najdalej - najlepiej w coś odwrotnego.

Co do tego czy w co konkretnie inwestować, jakie instrumenty to już debata na dłuższą chwile. Trzeba by poszukać takich instrumentów które:
- nie są mega drogie
- mają stabilne finanse
- są w branży rozwojowej lub choćby takiej która nie upadnie za
@Nartenlener: @wulad: tylko ze brak doswiadczenia w inwestowaniu i wlozenie 55% w akcje to troche zbyt ryzykowane - zmienilabym proporcje ale cala reszta racja. I dokladnie, zadne mieszkania ani kryptowaluty, nikt nie wie co bedzie na rynku mieszkaniowym za 15 lat, bo w koncu ta banka na rynku nieruchomosci musi kiedys peknac.
@wulad: Po pierwsze to POCZYTAJ, DOEDUKUJ się z inwestowania. Może to zabrzmi jak banał z jakiejś ulotki bankowej ale określ swoje tolerancje na ryzyko, horyzont inwestycyjny, poziom wiedzy z inwestowania. Wybierz strategię (np. maksymalizacja zysku, ochrona kapitału itp). I uważaj na wszystkich doradców i niezależnych ekspertów.

Tak jak tu inny piszą dywersyfikacja to podstawa (ale taka mądra, skrojona pod Ciebie, Twój kapitał i potrzeby).
Na pewno zainteresowałbym się obligacjami skarbowymi (te
@Nartenlener: Co do nieruchomości pełna zgoda -teraz chyba nie jest najlepszy czas na kupowanie z myślą o inwestycji i wyciąganiu fajnych %.
Co do zaproponowanego podziału, to dobrze ze zaznaczyles ze Ty byś tak zrobił bo kolega moze miec zupelnie inne potrzeby i strategię i to moze mu zupelnie nie odpowiadac. Widzę jeden duzy problem - ryzyka walutowego: obligacje zagraniczne, kruszcze ceny w USD, zagraniczne rynki akcji... Zyski wypracowane przez te