Wpis z mikrobloga

@cowboysfromhell: Bardziej wiarygodna projekcja: Gall-Peters projection.

A jest tak dlatego, że w czasach jak powstawały pierwsze mapy, Europa była "w centrum świata" i zarówno kościół, jak i władcy państw nie zgadzali się aby ta wyglądala na drobinę.

Więc skoro coś i tak należało rozciągnąć, co wynika z przekształcenia obrazu z kuli na płaską powierzchnie, to najlepiej było rozciągąć Europe.
M.....t - @cowboysfromhell: Bardziej wiarygodna projekcja: Gall-Peters projection.

...

źródło: comment_y9Y6glrXct2sVvYCbOHmhTZrAlPly95s.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 21
@Morit: co za bzdura. To nie Europa jest rozciągnięta, tylko bieguny, bo tak wynika z matematycznych właściwości Merkatora: im dalej od równika, tym większe zniekształcenie. Merkatora powszechnie używano, bo się dobrze nadaje do nawigacji, bo zachowuje prawdziwe kąty, podczas gdy taki Gall-Peters nadaje się tylko do zawieszenia na ścianie i dumania nad losem biednych, zmarginalizowanych części świata. Nie jest to projekcja bardziej "wiarygodna", bo źle oddaje kształty kontynentów i kąty.
Ja
AliShaheedMuhammad - @Morit: co za bzdura. To nie Europa jest rozciągnięta, tylko bie...

źródło: comment_0H3MA5PTqsZpLKGQ33UaNxheaULbI8ZZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@AliShaheedMuhammad: A Europa nie jest bliżej bieguna niż taka Afryka? :P
Tak samo rozciągnięto północną część jak południową? :P

Projekcja Robinsona jest oczywiście fajna, ale nie jest projekcją do płaskiej (nazwijmy to inaczej - prostokątnej) mapy, a o tym teraz mowimy.

Ja jestem zwolennikiem globusa, a cała reszta to tak jak mówisz kompromisy..
  • Odpowiedz