Wpis z mikrobloga

Neurotyczność – jedna z wielkiej piątki cech osobowości polegająca na silnym niezrównoważeniu emocjonalnym o charakterze nerwicowym, niskiej odporności na stres i skłonności do popadania w stany lękowe. Przeciwieństwem neurotyczności jest równowaga emocjonalna. Jednostki #!$%@?ące się dużą neurotycznością wykazują ponadprzeciętną tendencję do występowania zmiennych nastrojów oraz często doświadczają takich uczuć i odczuć jak: niepokój, zamartwianie się, strach, złość, frustracja, zazdrość, zawiść, poczucie winy, nastroje depresyjne oraz samotność. Osoby neurotyczne gorzej znoszą sytuacje stresowe i wykazują większą tendencję do interpretowania zwykłych sytuacji jako zagrażających, a także obiektywnie nieistotnych frustracji jako niezwykle trudnych do pokonania. Często są zakłopotane i nieśmiałe, a także mogą wykazywać trudności w kontrolowaniu pragnień i odraczaniu gratyfikacji. Wysokie wskaźniki neurotyczności są czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, fobia, zaburzenia paniczne, inne zaburzenia lękowe oraz zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych - symptomy tradycyjnie zaliczane do zaburzeń nerwicowych.

Badanie przeglądowe określające przeciętny poziom wielkiej piątki czynników osobowości w 49 różnych kulturach wskazuje, że Polska jest krajem #!$%@?ącym się najwyższym poziomem neurotyczności mieszkańców wśród wszystkich krajów europejskich objętych badaniem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurotyczność

#przegryw #psychologia #depresja #fobiaspoleczna #wychodzimyzprzegrywu
  • 21
@LajfIsBjutiful: Wysoka neurotyczność jest charakterystyczna dla temperamentów bardziej labilnych emocjonalnie tj.choleryków i melancholików. Idąc tą drogą to czy jesteśmy mniej lub bardziej neurotyczni zależy od tego z jakim temperamentem sie urodzimy, tu już geny i predyspozycje. A sposób reakcji i intensywność zależy od tego, czy rodzice nauczyli nas radzić sobie z tym jak nasz organizm reaguje.