Wpis z mikrobloga

@stjimmy: Serbów najbardziej prowokują Chorwaci. Przypomnę, że dwukrotnie doprowadzili do dezintegracji Jugosławii, podczas drugiej wojny światowej formując nazistowskie państwo, satelitę Trzeciej Rzeszy, a w przededniu ostatniej wojny na Bałkanach ogłaszając niepodległość z poparciem Niemiec. Ale to nie jest mój problem. Nie potrafili utrzymać w swoich łapskach Kosowa zamieszkanego przez Albańczyków - teraz mogę sobie co najwyżej pokrzyczeć i pojęczeć
  • Odpowiedz
@IdillaMZ: Wiem to człowieku, jestem historykiem i mówię ci, że to mit, że ucinali dlatego, że coś im mieli pokazywać, bo do tego pijesz we wpisie o prowokacjach. Możesz mi jeszcze opowiedzieć całe dzieje wojny stuletniej i nic nie zmieni faktu, że Francuzi nie ucinali im paluchów, dlatego że Anglicy im coś pokazywali. https://bshistorian.wordpress.com/2007/07/02/two-fingers-up-to-english-history/
Doucz się zanim będziesz się wymądrzał.
PS Chorwaci mieli prawo do niepodległości, odbieranie im go i
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: Nie rozumiesz. Zwróciłem uwagę na przyziemne, charakterystyczne dla ludów, państw żyjących, funkcjonujących na pograniczu zatargi, konflikty, szowinizmy i antypatie w cudzysłowie nazywając to "prowokowaniem". Serbom, Polakom czy tym Albańczykom wiele rzeczy nie pasuje. Tylko nas jako postronnych obserwatorów nie powinno to interesować czy Serbów "prowokuje" czarny dwugłowy orzeł.
  • Odpowiedz
@IdillaMZ:

To nie jest środkowy palec jaki pokazywali angielscy łucznicy francuskim żołdakom


Nie wykręcaj się kolego, bo ewidentnie sugerowałeś, że Francuzi im te paluchy za fuckera ucinali. Wiem, ze jest to bardzo popularny mit, dlatego zareagowałem. Nie lubię jak pod płaszczykiem edukacyjnego tonu ktoś nieintencjonalnie powiela nieprawdy. W przypadku historii, w dobie sprowadzenia jej do garści jutubowych ciekawostek stało się to niestety nagminne.
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: Co do historii. Nie mam zamiaru się spierać co do genezy gestu jakim jest środkowy palec, gdyż tego nie badałem. Natomiast praktyka obcinania środkowych palców łucznikom MIAŁA MIEJSCE, i wyobrażam sobie, że podobny gest mógł występować w owym czasie, jakkolwiek nikt nie może mieć tutaj przekonujących materiałów dowodowych. Kronikarze, zwłaszcza spisując relacje długo później takich bzdur nie opisywali.
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: Bezczelność ignorantów udających autorytety po przeczytaniu śmiesznego tekstu z wordpressu nie zna granic. Tzw. obalanie mitów, to popularne zjawisko występujace u ludzie nie mając żadnej ścisłej wiedzy, nie zdolnych do samodzielnego i abstrakcyjnego myślenia.
  • Odpowiedz
@IdillaMZ: Ale ja tego, że Francuzi palce ucinali nigdzie nie negowałem, zanegowałem jedynie nieuzasadnioną genezę ich zachowania. Twoje próby relatywizacji na zasadzie, "skoro nie wiemy jak było, to może tak było", świadczą o zerowym pojęciu na temat badań historycznych.
I super argumentum ad personam. Żyłka pękła ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kolejny facet z przerośniętym ego, nie potrafiący się przyznać do błędu nawet gdy dostanie wyjaśnienie na
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: Gdybyś zdawał sobie sprawę jak mało wiemy o naszej historii, to byś podobnych dyrdymałów nie wypisywał.
Oświecę cie, na przestrzeni ostatnich 10 tys lat nie istniały instytuty badające każde zjawisko, fakt czy szerzej wydarzenie. W bardzo wielu obszarach nasza wiedza o historii trzyma się na cieniutkiej nici zaufania do nowoczesnych metod archeologicznych, czy pojedynczej relacji spisanej wieki później.
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: a więc możemy powiedzieć, że większość władców z okresu wczesnego średniowiecza nie istniało, bowiem prawdopodobieństwo, że nasza bardzo, bardzo, bardzo ograniczona wiedza na ich temat trzyma się kupy(już nie mówię o jakichkolwiek ścisłych informacjach), jest znikome. Tym bardziej rozpatrywanie genezy jakiegoś nic nieznaczącego gestu trudno aby mogło zostać uchwycone przez te małe okienko naszego spojrzenia na nasza przeszłość.
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: może się niepotrzebnie w--------m ale ten koleś wyżej nie napisał że ucinali im palca za faka tylko tamci pokazywali im faka bo francuzi ucinali im ten palec (bo bez niego nie dali rady strzelać)

odwrotna sytuacja niż ta do której się przyczepiłeś, abstrahując od samej prawdziwości tej etymologii faka bo nie o to mi chodziło
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: Oczywiście muszę się uderzyć w pierś odnośnie nie dodania słowa "prawdopodobnie". I tutaj muszę się do tego przyznać. To by było nieuczciwe. Po prostu ująłem to zbyt lapidarnie, to nie jest wątek historyczny. Ale wszystkie zdania podtrzymuje. Koincydencja pewnych zjawisk socjologicznych oraz źródła uprawdopodobniają podobne zjawisko, taką a nie inną genezę tego gestu. Ale to trzeba dokładnie zbadać.
Co do argumentów ad personam. Nazwanie po imieniu tzw. obalaczy mitów
  • Odpowiedz
@Primus_inter_pares: Jakkolwiek kontekst tego wpisu dotyczył czegoś zupełnie innego. Chciałem tylko powiedzieć, że gest w formie symbolu danego państwa, kraju czy narodu nie może być uznawany jako forma prowokowania kogokolwiek. Bowiem w podobnym stopniu Serbów może prowokować sam fakt niepodległości Kosowa, Czarnogóry czy Chorwacji. Co za tym idzie nie można tego porównać do gestów jednoznacznie związanych z pewnym sporem czy konfliktem.
  • Odpowiedz