Wpis z mikrobloga

#studbaza #w4 #w8 #pwr #informatyka
Cześć Mireczki wiem że ten temat był tu wałkowany miliony razy, ale dostałem się kilka dni temu na informatykę na w4, natomiast brakuje mi 10 pkt rekrutacyjnych do w8. Porównywałem syllabusy, plany lekcji etc ale trudno jest cokolwiek z tego zrozumieć.
Interesuję się głównie nowymi technologiami - takie rzeczy jak drony, samochody elektryczne, AI to coś czym chciałbym się zajmować. Z drugiej strony developerka aplikacji mobilnych i webowych też wydaje mi się fajna - można się zajmować takimi rzeczami po wydziale elektroniki?
Nie ukrywam, że w przyszłości nie chciałbym pracować na etat, mam dużo własnych pomysłów, ale brak narzędzi na ich realizację. Mam pewne podstawy programowania, ale nauka tego na własną rękę wymaga czasu, a wziąłem się za to stosunkowo niedawno.
No i chciałbym wyjechać na Erasmusa do jakiejś lepszej uczelni (może Norwegia?) na te 2 semestry.
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego że studia bez własnej pracy nic nie dają, ale o to się nie martwię. Wiem za to, że można tu znaleźć ciekawych ludzi z równie ciekawymi pomysłami, a to też jest ważne.

Na którym wydziale miałbym więcej czasu dla siebie, na własną pracę? Pchać się w kolejne rekrutacje na w8, czy zostać na w4?
Pozdrawiam :)
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem jak jest na w4, ale studiowałem infę na w8 i czasu dla siebie jest od groma, spokojnie na tyle żeby można było pracować czy tam realizować własne pomysły ;)
  • Odpowiedz
@SunnySky: próbuję sobie wspomnieć wszystko, na inżynierskich, to ogólnie:

Po W-4 zyskujesz wiedzę z zakresu trochę inżynierii oprogramowania (C++, Java, Java EE, UML, bazy danych, testy jednostkowe), ale głównie w programie nauczania masz ścieżkę do poznania elektroniki od budowy układów cyfrowych (bramki logiczne, przerzutniki, projektowanie i wdrażanie układów kombinacyjnych/sekwencyjnych, algebra Boole'a, minimalizacja), potem jest wejście w świat układów programowalnych (FPGA i CPLD), gdzie masz okazję nauczyć się języku opisu sprzętowego VHDL, potem można by potocznie rzec, wchodzisz w całą "historię" powstania współczesnego komputera od strony inżynierskiej - jak działa kalkulator - dowiesz się o systemach liczbowych i reprezentacjach w postaci binarnej, jak działa mikroprocesor, aż wchodzisz na to jak można zaprojektować procesor, czy jak działa współczesny komputer na przykładzie architektury x86. Poznajesz rolę systemu operacyjnego i dostajesz podstawę programowania układów wbudowanych. Przy okazji przewalają się podstawy przetwarzania sygnałów (głównie już cyfrowych) oraz otrzymujesz dawkę wiedzy o sieciach komputerowych i podstawową wiedzę o pisaniu skryptów (ja miałem bash i perl).

Za moich czasów pewna część osób jeszcze miała styczność z nauczaniem o systemach kontroli wersji, ale to chyba też nie wszyscy. Takie coś nie było wtedy w programie i tylko wybrani prowadzący wymagali tego na
  • Odpowiedz
@SunnySky: a no i jeszcze ostatni rok to już specjalizacja. Wybierasz kierunek, w którym chcesz się wgłębiać http://weka.pwr.edu.pl/kandydaci/informatyka/specjalnosci

* Inżynieria internetowa (INT) - wbrew pozorom to jest głównie ścieżka architektury komputerów (można by rzec, że embedded, ale to byłoby przerysowanie)
* Inżynieria systemów informatycznych (INS) - specjalizacja w Javę EE i inżynierię oprogramowania
* Systemy informatyki w medycynie (IMT) - ścieżka przetwarzania sygnałów
* Systemy i sieci komputerowe (ISK) -
  • Odpowiedz
@SunnySky: na W-8 mogę tylko jako obserwator coś powiedzieć :D

Jest więcej inżynierii oprogramowania, większy nacisk jest na naukę procesu wytwarzania software, niż na architekturę komputera. Więcej jest trochę zajęć dodających soft-skillów jak zarządzanie.

Rzekłbym nawet, że po W-8 Inf wychodzisz jako informatyk w koszuli slim xD A po W-4 Inf wychodzisz jako informatyk w koszuli flanelowej w kratkę :D

Aczkolwiek świat potrzebuje obu tych typów :P
  • Odpowiedz
@BlueBear: Orientujesz się jak wygląda sytuacja z czasem na w8 informatyce w j angielskim? Da się spokojnie rozwijać po godzinach czy materiału jest tyle że żeby zdać trzeba do wieczora się uczyć?
  • Odpowiedz