Wpis z mikrobloga

Rozmowa z moim synem gdy miał jakieś 4 lata i byliśmy na spacerze:
- Tato?
- Tak?
- Co to za pan wisi przybity?
- Część ludzi wierzy w historię o tym panu i go postawili.
- Jaką historie?
- Że jest to syn boga, którego ludzie zabili i przybili.
- Ty i mama nie wierzycie w boga?
- Nie.
- Ale jak był bogiem to jak go mogli zabić?
- Nie wiem synku, dorośniesz to poczytasz, dla mnie to bajka jak te co w telewizji.
- Dorośli myślą, że bajka jest prawdziwa?
- Dorośli mało myślą, chodź na lody.
- Ale ten bóg...
- Jedz loda, synek, jedz... błagam...

Od tego momentu gdy widzę krzyż w miejscu publicznym ta rozmowa mi się przypomina. Ciekawe jak by się czuli katolicy musząc opowiadać dzieciom o allahu bo co skrzyżowanie by mijali kobietę w burce?

#gimboateizm #ateizm #wiara #religia #katolicyzm #bekazkatoli #zalesie
  • 432
@ArtWrt147: to jest zabawne, że edek chce jednocześnie czerpać korzyść z tego, że postuluje boga (nieokreślonego) więc trudniej jest go zbić na linii dowodów. Ale jak tylko zaczyna o nim mówić to wychodzą cechy konkretnego teistycznego przypadku boga osobowego, stwórcy. Na którego dowody przeciwko są wszędzie xD

Czyli nie możesz ateuszu udowodnić nieistnienia boga, ergo istnieje. Ale nie jako filozoficzny koncept, czy też bliżej nieokreślony bóg, tylko mój konkretny, osobowy, ingerujący
A jeśli nie jest stwórcą to nie jest Bogiem.


@ediz4: Bogiem chrześcijańskim nie, ale bogiem jakimkolwiek może być. Występują w różnych religiach bogowie niebędący stwórcami.

no ale powiedziałeś, że ateiści nie przyznają, że robią coś religijnego.


@iAmTS: Tak, są tacy ateiści. Nigdzie nie napisałem, że wszyscy tak robią.

Co to ma do rzeczy w tej dyskusji teizm - ateizm do której dołączyłeś. Chyba ze coś innego mówisz to wyjaśnij bo
Bogiem chrześcijańskim nie, ale bogiem jakimkolwiek może być. Występują w różnych religiach bogowie niebędący stwórcami.


@glonstar: Być może źle się wyraziłem - chodzi o religie monoteistyczne co nie jest chyba zaskakujące. Bóg w liczbie pojedynczej. Czy istnieje taka religia nie łącząca Boga ze stwórcą - ja takiej nie znam.
@ediz4: co z tego, ze nie istnieje religia jak istnieją teistyczne koncepty takich bogów, które w zasadzie są tak samo (lub nawet jeszcze mniej) trudne do obalenia jak koncepty monoteistyczne. Na które jest jeszcze trudniej obalić dowody czy znaleźć argumenty przeciw niż na jezuska.
@to_juz_przesada Czy Jezus jako postać historyczna uzdrawiał chorych? Przywracał wzrok ślepym? Zmieniał wodę w wino? Ożywiał zmarłych? Czy umarł na krzyżu i zmartwychwstał po trzech dniach? Bo jeśli nie, to fakt istnienia osoby o imieniu Jezus nie jest żadnym dowodem na istnienie Jezusa biblijnego. Więc jak najbardziej można zakładać, że Jezus z nadprzyrodzonymi zdolnościami nigdy nie istniał.
@Br4TOLD: I o tym OP pisał, że nie chciałby indoktrynować dziecka za każdym razem, gdy widzi kobietę w burce - to samo tyczy się krzyża.
Religia to coś, o czym powinno się decydować po 16-18 rż., gdy ma się o tym pojęcie, a zamiast tego nieświadome dziecko jest zapisywane do jakiejś organizacji i straszone od małego piekłem i bozią. A co jeśli dziecko chce wierzyć w Allaha? Potwora Spaghetti? Zapewnisz mu
Religia to coś, o czym powinno się decydować po 16-18 rż., gdy ma się o tym pojęcie, a zamiast tego nieświadome dziecko jest zapisywane do jakiejś organizacji i straszone od małego piekłem i bozią. A co jeśli dziecko chce wierzyć w Allaha? Potwora Spaghetti? Zapewnisz mu tę wiedzę? Bo chrzcząc dziecko odbierasz mu możliwość obiektywnego poznawania innych religii.

Straszenie arabami zawsze na propsie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@
@lakukaracza_:

Nie zagiął tylko nie miałem zamiaru straszyć go ogniem piekielnym za grzechy bo


Aha czyli do tego sprowadza sie chrzescijanstwo? Moglbys np powiedzuec mu o naukach Chrystusa, przypowiesciach, Nowym testamencie itp.
Ale nie, Ty zaraz wyskakujesz z jakimis zydowskimi ogniami ze Starego Testamentu xD
Katole i ateusze to bekowe grupy jednak
@satyricon

Wiesz że ateizm to jest stan w którym dana osoba nie wierzy w Boga? Ktoś kto nie wierzy w Boga nie nazywa siebie ateistą bo inaczej wychodzi że jednak identyfikuje się z jakąś grupą

Przeczytaj to jeszcze raz i zastanów się co chciałeś napisać, bo ja nie jestem w stanie tego rozgryźć.

Nie identyfikuję się z żadną grupą. Grupa często oznacza owczy pęd i powielanie poglądów bez własnych refleksji oraz wtłaczanie
@TwojStaryToKorniszon: To tym bardziej nie powinieneś wykorzystywać nieświadomości dziecka do chrztu.
A gdybyś czytał OPa to przeprowadził rozmowę z dzieckiem, gdy podrósł, więc jak widać indoktrynować można tylko w jedną stronę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A wiesz, chętnie bym się w sumie dowiedziała z pierwszej ręki, czemu przyjąłeś formę, w której ukazujesz się jako buc i ignorant i ośmieszasz cały nurt, przez co jako ateistka mam ciarki zażenowania czytając twoje posty.


@to_juz_przesada:

Kiedyś może się wyżalę na środowisko Ateistów i Racjonalistów do którego należę od 20lat, ale to na pewno nie temat na teraz bo w robocie jestem. > Jak mnie denerwują Ci "ateiści" czy ja
ukazujesz się jako buc i ignorant i ośmieszasz cały nurt, przez co jako ateistka mam ciarki zażenowania czytając twoje posty.


@to_juz_przesada A sama reprezentujesz, to co wywołuje u Ciebie zażenowanie. Tak jak pisałem wcześniej, jesteś żywym dowodem, że takie tematy wywołują skrajne emocje u dorosłych osób (zakładam, że taką jesteś), a co dopiero u dzieci w wieku około 4 lat. Autor wpisu przecież pisał, że wyjaśnił wszystko jak dzieciak był starszy i
@lakukaracza_: Rozumiem, że jesteś niewierzący, ale skoro zaczął się interesować nie powinieneś go zbywać. Skoro jesteś ateistą z wyboru powinieneś dać możliwość wyboru innym. Daj mu Biblię, Koran, Torę do przeczytania, niech sam zdecyduje w którą stronę pójdzie.
@lakukaracza_: uderz w stół, czy może ołtarz to "ateista" się odezwie. Wepchnąć to by się przydało ci trochę rigcz do tego pustego łba. Wojujący ateizm rak internetu. Przyjdzie taki internetowy ateista i wysrywa swoje historie co 5 min o czymś co jak twierdzi nie istnieje. A jednak jego życie jest zdefiniowane przez to nie istniejące coś.

Nie mogę pić,

nie mogę spać,

muszę o nie istniejącym bogu pisać.
Rozumiem, że jesteś niewierzący, ale skoro zaczął się interesować nie powinieneś go zbywać. Skoro jesteś ateistą z wyboru powinieneś dać możliwość wyboru innym. Daj mu Biblię, Koran, Torę do przeczytania, niech sam zdecyduje w którą stronę pójdzie.


@MechanicznyTurek: Rozumiem, że nie przeczytałeś moich komentarzy w tym wpisie bo byś wiedział, że już to dawno uczyniłem, gdy uznałem go na tyle ogarniętego. Nawet na mapce mu pokazywałem w jakich krajach jakiego boga
@lakukaracza_: moim zdaniem przykre jest to, że kształtujesz w dziecku pogardę do ludzi wierzących, bo 'malo mysla' 'bajka' 'zabobony'. Czemu nie możemy się wzajemnie szanować i nauczac tego swoje dzieci? Świat byłby o tyle piękniejszy jakbyśmy mniej sobą pogardzali i widzieli w drugiej osobie człowieka, który tak samo jak my bywa smutny, jest mu przykro, ma uczucia, niezależnie od poglądów religijnych czy politycznych. Nie musimy się wzajemnie kochać, ale miejmy do
@lakukaracza_: ale kto ci czego zakazuje? Ja? Kościół? Przyjrzyjmy się twoim wysywom dokładniej:

Ja - w dupie mam kościół, jest bóg, nie ma, boga, buddy, allacha co mnie to interesuje. Nie wieże w to, nie marnuje na to czasu. Tzw ateizm.

Kościół w Polsce - brak władzy ustawodawczej. Dobrowolny, nikt nie zmusza nikogo do chodzenia. Mają jakieś doktryny, nakazy, zasady. To wolno tamtego nie wolno. Chcesz to się stosujesz, nie to
@lakukaracza_ no to dziecko napewno podejdzie poważnie do fundamentu całej cywilizacji europejskiej(nie mówię o wierze w Boga), nawet Nietsheze który napisał żE Bóg jest martwy prawie całą swoją tworczosc odnosi do Biblii i Jezusa Chrystusa...

Ten krzyż to nie tylko Katolicyzm ale 2000lat historii Europy ale lepiej młodemu wytłumaczyć ze to bajka xD a potem zdziwko ze pokolenie cebuli wyrasta.