Wpis z mikrobloga

#usa #spamhistoriausa #starefotografie #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu

W warunkach naturalnych Bizon żył w olbrzymich stadach. Według pewnych szacunków przed kolonizacją Ameryki przez Europejczyków populacja bizona amerykańskiego liczyła 30 milionów osobników, a niektóre wyliczenia mówią nawet o 60 milionach. Żyjące niegdyś w wielkich stadach przemierzały one bezkresne ziemie Ameryki od Krainy Wielkich Jezior aż po Meksyk. Pisarz i historyk John Filson opisywał Bizony w 1784 r. jako "zadziwiające (...) ze względu na swoją liczbę i rozmiar" pisał też, że "napełniały one podróżników zdumieniem oraz przerażeniem". Niestety w XIX wieku liczba bizonów zaczęła spadać, a ich populacja stanęła na granicy wymarcia. Miały na to wpływ takie czynniki jak rozwój lukratywnego dla przedsiębiorców handlu skórami, mięsem oraz futrami tych zwierząt. Biali traktowali też często wielkie polowania na bizony jako metodą pozbawienia Indian pożywienia, co miało być pewną metodą walki z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Budowa kolei również przyczyniła się do wymierania tych zwierząt. Trakcje poprzecinały szlaki wędrowne bizonów, rozdzielając stada. Organizowano też specjalne "polowania", które polegały na tym, że ludzie jadąc pociągiem wzdłuż przemieszczającego się stada strzelali niemal na oślep, byle coś trafić. Zabite w ten sposób bizony pozostawiano, by ich ciała rozkładały się w słońcu. Bizony znalazły się w ten sposób na granicy wymarcia, licząc w 1890 r. tylko 1000 sztuk.

Na zdjęciu mężczyzna stojący na stosie bizonich czaszek, które miały być wykorzystane do produkcji nawozu. Fotografia prawdopodobnie z 1870 r.
karmajkel-nowak - #usa #spamhistoriausa #starefotografie #historia #ciekawostkihistor...

źródło: comment_2vCcAHzuZ4M5wjPQr3oC97t8cVy5j886.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 77
@karmajkel-nowak To pokazuje, że wolny rynek nie zawsze działa. Według praw wolnorynkowych człowiek powinien zabezpieczyć bizony przed wymarciem bo miał z nich biznes i pieniądze. Ale jak widać chciwość, krotkowzrocznosc i brak umiaru potrafią być silniejsze. Czasem pewne regulacje i ograniczenia być muszą bo jak to mawia Korwin - ludzie to idioci. ( ͡º ͜ʖ͡º)

I mówię to jako wolnościowiec.
  • Odpowiedz
@Variv: Dziś wolny rynek nie działa praktycznie w ogóle, szczególnie na poważnych obszarach. Zmowy cenowe, spekulacje, gigantyczne paliwowe, finansowe czy internetowe monopole, to kur..sko dalekie od wolnego rynku
  • Odpowiedz
@Variv: Chciwość i egoizm to naturalne cechy ludzkie, więc pewnie regulacje są konieczne. Z tego samego powodu nie ma prawa istnieć anarchizm, komunizm, całkowity wolny rynek, dziki kapitalizm itp. Mówię to jako libertarianin, który nie zgadza się z ideologią korwinizmu, bo ma zbyt wiele skrajnych postaw zarówno na lewo, jak i prawo ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
  • Odpowiedz
Czasem pewne regulacje i ograniczenia być muszą bo jak to mawia Korwin - ludzie to idioci.

@Variv: To się nawet odpowiednio nazywa - "tragedia wspólnego pastwiska", zbyt duża liczba użytkowników wspólnego dobra o ograniczonej "pojemności" może doprowadzić do zniszczenia tego dobra w imię indywidualnych zysków. Wyjściem byłaby prywatyzacja, bądź reglamentowanie dostępu do wspólnego dobra i tutaj tzw. "wolny rynek" niestety nie działa.
Zresztą analogiczna sytuacja do bizonów, a nawet
mietek79 - > Czasem pewne regulacje i ograniczenia być muszą bo jak to mawia Korwin -...

źródło: comment_rbMUXcYEFKRQS1LcCIeHVlJP8WdbIPO6.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz