Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Parę dni temu minęła pewna wspaniała rocznica. Na trybunę wszedł niski, łysawy człowieczek z wąsikiem i cienkim głosem powiedział historyczne słowa ''La guerra ha terminado!''. Wojna jest skończona.

Po przegranej nad Ebro cała Republika zaczęła się sypać w gruzy. Armia narodowa podbiła szybko Katalonię, ograniczając terytorium republikanów do 1/3 kraju z Madrytem na czele. Większość zwolenników Republiki rzuciła się do panicznej ucieczki przez granicę z Francją. Żołnierze dezerterowali, jednostki topniały w oczach. Powstańcy pozwalali uciekać swoim przeciwnikom - w końcu pozbywali się w ten sposób problemu. W międzyczasie nastąpiła ostatnia duża ofensywa republikanów - bitwa pod Valsequillo. Resztki armii republikańskiej - 90 tys. ludzi, wspartych przez 200 dział i 40 czołgów - próbowało ostatni raz uniknąć tego, co nieuniknione. Republikanom szło początkowo dobrze, wbili się na 8 km w głąb obrony nacjonalistów, ale zła pogoda i połączone ataki niemieckiego i włoskiego lotnictwa odrzuciły ich siły. Powstańcy wyprowadzili kontratak i odrzucili republikanów. Ofensywa, zakończona w lutym, była kompletnym fiaskiem - utracono na darmo 6 tys ludzi.

Nie miało to już żadnego znaczenia. Niedługo później powstańcy zajęli Minorkę, a w Kartagenie wybuchło powstanie przeciwko rządom Republiki. W marcu w samym Madrycie nastąpił zamach stanu przeciwko komunistom - wojna domowa w wojnie domowej. Oficerowie republikańscy skoczyli sobie do gardeł - jedni, przewodzeni przez płk Segismundo Casadę, chcieli zakończyć wojnę, drudzy - dowodzeni przez płk Luisa Barcelo - chcieli walczyć do końca. Nacjonaliści stanęli przed Madrytem i spokojnie czekali, aż wróg sam się wykrwawi. Po kilku dniach krwawych walk wygrało stronnictwo Casady, a oddziały armii narodowej rozpoczęły ostatnią ofensywę w kierunku Madrytu. Nie napotkały żadnego oporu. Republikanie poddawali się tysiącami, wszędzie wisiały białe flagi. 1 kwietnia 1939 r. wojna zakończyła się.

Wtedy to generał Franco wypowiedział te słowa.

''Hemos pasado''. ''Przeszliśmy.''

Gdzież była wówczas butna Dolores Ibarruri, wrzeszcząca: ''No pasaran!''? Ah... zapomniałem... uciekała tchórzliwie do sowieckich przyjaciół, wbrew swojemu hasełku o umieraniu stojąc...

Mimo, że Generalissimus nie jest z mojej bajki i uważam, że sam popełnił wiele zbrodni, to uratował Hiszpanię. Ocalił ją przed katastrofą - czy to bolszewizujących rządów republikanów, czy to widmem II WŚ, i zapewnił ponad 30 lat stabilnych rządów.

W dalekim Rzymie, z balkonu w Palazzio Venezia, po upadku Barcelony ktoś inny wypowiedział tubalnym głosem inne słowa.

''Hasło czerwonych było takie: ''nie przejdą''.
A my przeszliśmy i mówię wam... i mówię wam, że przejdziemy!''

Salud, Generale i cała narodowa Hiszpanio. ¡Arriba España!

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze 

Parę dni temu minęła pewna wspaniała rocznica....

źródło: comment_LdziLaCxMMKs8msmXu7Hfvy1o992y2i6.jpg

Pobierz
  • 113
@Mleko_O: na zdjęciu jeden z masowych grobów ofiar generała Franco. Wiem, że post nie Twojego autosrstwa, ale strasznie mnie irytują te sformułowania o "30 latach stabilnych rządów generała". Być może gdyby wygrała druga strona byłoby jeszcze gorzej, ale to nie powód by gloryfikować dyktatora.

Polska pod rządami komunistów też była "stabilnie rządzona", a mimo wszystko cieszę się, że to już przeszłość
salvadorwdali - @Mleko_O: na zdjęciu jeden z masowych grobów ofiar generała Franco. W...

źródło: comment_fllFjYnxBIJpwCGWwGu0UOz2tFhACJtp.jpg

Pobierz
@Mleko_O: dokładnie, dodam więc tylko jeszcze cytat z artykułu: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/11/29/najwieksze-zbrodnie-generala-franco/#2

Represje wobec republikanów i lewicowców trwały także po zakończeniu wojny. Do 1952 r. 50 tysięcy osób skazano na karę śmierci, z tego wykonano około połowę wyroków. Według słów jednego z hiszpańskich biskupów, potrzebny był skalpel, by odsączyć ropę z wnętrzności Hiszpanii.

Jak zauważył polski historyk Paweł Machcewicz,dla porównania w czasach stalinowskich (od 1944 do 1956 roku) w Polsce wykonano kilka
salvadorwdali - @Mleko_O: dokładnie, dodam więc tylko jeszcze cytat z artykułu: https...

źródło: comment_Z0s8XaNAQTijGSfzT5hdUdyIr1WWdrCY.jpg

Pobierz
Jak zauważył polski historyk Paweł Machcewicz,dla porównania w czasach stalinowskich (od 1944 do 1956 roku) w Polsce wykonano kilka tysięcy wyroków śmierci (prawdopodobnie 3-4 tysiące). Ogólną liczbę ofiar (zabójstw i egzekucji) reżimu frankistowskiego Antony Beevor szacuje na 200 tysięcy osób.


@salvador_w_dali: Pan raczy żartować. Po pierwsze

Sumarycznie ocenia się, że na ziemiach wschodnich II RP wcielonych do ZSRR aresztowano, internowano i deportowano 40 do 50 tysięcy osób. Polskie podziemie niepodległościowe na
@Mleko_O Generał Franco to jeden z największych przywódców w Europie XX wieku. Uratował Hiszpanię przed komunizmem jednocześnie w trakcie II wojny światowej mądrze lawirował między wrogimi sobie obozami. Nie przystąpienie do wojny uratowało kraj przed kolejną tragedią. Szkoda, że jego dorobek jest niedoceniany przez samych Hiszpanów. Kolejny raz sprawdza się przysłowie, że najtrudniej być prorokiem we własnym kraju.
@Mleko_O: > zapewnił ponad 30 lat stabilnych rządów.

Widzę, że kolega nie zapoznał się z historią Hiszpanii i powtarza bzdury, m.in. Frondy, która usilnie stara się wyretuszować prawdziwą twarz Franco.

Za sprawą Franco ponad 30 tys. niemowląt, głównie z Kraju Basków, Katalonii i Andaluzji, zostało sprzedanych. Tak, dobrze czytasz - sprzedanych. Kobietom, które nie pasowały do modelu wzorowej katoliczki, czyli np. takie które posiadały partnera młodszego od siebie, zabierano bobasa tuż
Nie mogę już edytować, więc pokuszę się o kontynuację.

Do obejrzenia historia Meksykanki, która została kupiona w '68 w Hiszpanii przez rodzinę, która nie mogła mieć dziecka. Pani Lily bądź Diana, jakkolwiek nazywa się naprawdę, prawdopodobnie nigdy nie pozna rodziców biologicznych, ponieważ wszystkie papiery palono, tworząc nowe, fałszywe akta i dane osobiste.

A Ty opie, jakbyś się czuł gdyby okazało się, że Twoi rodzice kupili Cię jak maskotkę w sklepie z zabawkami?
jestemburakiem - Nie mogę już edytować, więc pokuszę się o kontynuację.

Do obejrze...
@Mleko_O Polacy jak zwykle wiedzą co najlepsze dla innych nacji xD. Po pierwsze w Hiszpanii nie było komunistów ani tym bardziej bolszewików tylko socjaliści i to niezależni od Stalina i ZSRR. Po drugie, jako liberałowie powinniście popierać legalnie wybrany rząd a nie nielegalny zamach stanu ( ͡° ͜ʖ ͡°). I jeszcze to zdanie o uniknięciu II WŚ i 30 latach stabilnych rządów. Autor kompletnie nie zna się na
@CzarnkowskiePiwo Nie utożsamiam się z poglądami opa, bo hiszpańską wojną domową interesuję się od dawna i stała się tematem mojej pracy licencjackiej i magisterskiej, stąd też wiem, że Franco święty nie był. No ale takiego #!$%@? jak twoje to już nie idzie zdzierżyć, jak to nie było komunistów? To gdzie byli jak nie w Hiszpanii? Sowiecki sprzęt, sowieccy dowódcy, wiodąca rola PCE (Partido COMUNISTA de España), stalinowskiej partii. No i zwalczany przez
@jestemburakiem Op zły, op niedobry ( ͡° ʖ̯ ͡°) Frondy w życiu nie czytałem więc proszę mnie do tego nie mieszać. Pierwsze słysze o sprzedanych niemowlętach i nie mówię, że nie, ale do 30 tys radzę zachować pewien dystans. Mogę poprosić o źródła w jakimś zrozumiałym języku? Hiszpańskiego nie znam. I nie, filmiki na youtube to nie źródło. A pytanie jak ja bym się czuł gdyby kupiono mnie