Wpis z mikrobloga

Niektóre z przedsięwzięć budowlanych okresu PRL po dziś dzień budzą uzasadnione zdumienie oglądających je osób a jednocześnie uznanie w środowisku architektów. Należą do nich przede wszystkim budowle wodne. Niektóre z nich rozmachem i zakresem przeprowadzonych prac nadal prześcigają wiele ze współczesnych inwestycji. Zdecydowanie należy do nich nietypowa i stosunkowo mało znana elektrownia wewnątrz góry Żar w Beskidzie Małym. Składa się ona ze sztucznego jeziora wybudowanego od zera szczycie góry, z drugiego jeziora położonego u jej podnóża, utworzonego jeszcze w II RP oraz z elektrowni zamkniętej w komorze większej niż Kościół Mariacki, wydrążonej wewnątrz góry! Zapraszam do zapoznania się z tą wyjątkową konstrukcją!

Link do znaleziska: Kolos z PRL – jedyna w Polsce podziemna elektrownia wydrążona wewnątrz góry Żar

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski).

Dodatkowe tagi: #turystyka, #podroze, #beskidy, #geografia, #podrozujzwykopem, #gruparatowaniapoziomu, #ciekawostki, #ciekawostkihistoryczne, #budownictwo, #architektura, #gornictwo, #prl, #iirp, trochę też #latanie, #szybowce i #paralotnie.
Pobierz P.....l - Niektóre z przedsięwzięć budowlanych okresu PRL po dziś dzień budzą uzasadn...
źródło: comment_87x1nwRALhgxLmXBjgNwX6nZofu4xhbN.jpg
  • 71
@Permanent-Travel: problem w tym że to nie jest elektrownia. W sensie ona nie produkuje prądu. Woda pompowana jest w nocy zużywając prąd. Wtedy prąd jest tańszy. W dzień za woda jest spuszczana w dół i wytworzony w ten sposób prąd jest sprzedawany po wyższej stawce. W ogólnym rozrachunku zużycie /wytworzenie podejrzewam że nawet wychodzi na minus. Z tym że rachunek ekonomiczny się zgadza.
Spędziłem tam miesiąc na praktykach. Super sprawa i można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy. Z ciekawostek, miałem okazję wejść do turbogeneratora i siedzieć na nabiegunniku. Był wielkości sporej lodówki ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Kakuag: Mireczku, to napisz w takim razie do holdingu Polskiej Grupy Energetycznej, który jest operatorem tego obiektu, żeby przemianowali jego nazwę... tylko nie wiem na co? Na zjeżdżalnię wodną? Aquapark? Co według Ciebie to jest, jeśli nie elektrownia? I co robi, jeśli nie produkuje prądu? A jeśli nie produkuje, to co oznacza fakt, że jej moc elektryczna wynosi 500 MW? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Kakuag: Weź czasem przeczytaj, co piszesz (:

W sensie ona nie produkuje prądu.

wytworzony w ten sposób prąd


To jest elektrownia i produkuje prąd. I tak, do wypchnięcia wody na kilkaset metrów w górę zużywa się więcej energii, niż można uzyskać ze spuszczenia jej potem w dół. I tak, to wszystko jest opisane w tym znalezisku.

@herakliusz_atencjusz: Czeka się, aż napada (;

@Permanent-Travel: Z ciekawostek - teren na zboczu
Pobierz FranciscodAnconia - @Kakuag: Weź czasem przeczytaj, co piszesz (:

 W sensie ona nie...
źródło: comment_kf4BuYBkkDB7z298D4KmeMMj1prIhcfu.jpg
@Kakuag: Zarabianie pieniędzy to tylko jedna z zalet istnienia tej elektrowni, która nie w tym celu została wybudowana. Ale musiałbyś przeczytać artykuł, a to boli, prawda?
Mógłbyś się na przykład dowiedzieć, że pobiera prąd wtedy, kiedy jest go za dużo w sieci a oddaje, kiedy jest go za mało. Gdybyś dalej drążył, dowiedziałbyś się, że jest elementem systemu, który jest w stanie postawić na nogi ogólnokrajową sieć energetyczną w przypadku, gdyby
Wszystko co piszesz to prawda. Ja tylko twierdzę ze to nie jest urządzenie które prąd wytwarza, jedynie magazynie energię a potem jej większość oddaje.
"Ale musiałbyś przeczytać artykuł, a to boli, prawda?" - po co to ubliżanie?