Wpis z mikrobloga

Niektóre z przedsięwzięć budowlanych okresu PRL po dziś dzień budzą uzasadnione zdumienie oglądających je osób a jednocześnie uznanie w środowisku architektów. Należą do nich przede wszystkim budowle wodne. Niektóre z nich rozmachem i zakresem przeprowadzonych prac nadal prześcigają wiele ze współczesnych inwestycji. Zdecydowanie należy do nich nietypowa i stosunkowo mało znana elektrownia wewnątrz góry Żar w Beskidzie Małym. Składa się ona ze sztucznego jeziora wybudowanego od zera szczycie góry, z drugiego jeziora położonego u jej podnóża, utworzonego jeszcze w II RP oraz z elektrowni zamkniętej w komorze większej niż Kościół Mariacki, wydrążonej wewnątrz góry! Zapraszam do zapoznania się z tą wyjątkową konstrukcją!

Link do znaleziska: Kolos z PRL – jedyna w Polsce podziemna elektrownia wydrążona wewnątrz góry Żar

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski).

Dodatkowe tagi: #turystyka, #podroze, #beskidy, #geografia, #podrozujzwykopem, #gruparatowaniapoziomu, #ciekawostki, #ciekawostkihistoryczne, #budownictwo, #architektura, #gornictwo, #prl, #iirp, trochę też #latanie, #szybowce i #paralotnie.
Pobierz P.....l - Niektóre z przedsięwzięć budowlanych okresu PRL po dziś dzień budzą uzasadn...
źródło: comment_87x1nwRALhgxLmXBjgNwX6nZofu4xhbN.jpg
  • 71
@Kakuag: mogę się mylić, ale kiedyś był program na NG o niej i wyjaśniali jej działanie. Elektrownia ta działa jako "rezerwa" i uruchamia się wtedy kiedy spada moc w sieci. Służy także do wytworzenia potrzebnej mocy, żeby uruchomić elektrownie poniżej podczas awarii sieci. Tak jak mówię...mogę się mylić ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Permanent-Travel Człowieku, ja zakopuje twoje wypociny za fragment:

Niektóre z przedsięwzięć budowlanych okresu PRL po dziś dzień budzą uzasadnione zdumienie oglądających je osób a jednocześnie uznanie w środowisku architektów. Należą do nich przede wszystkim budowle wodne.

Przecież to jest obiekt wybitnie inżynieryjny, zwłaszcza że to budowla wodna. Architekt nic do tego nie ma i nigdy nie mógł mieć bo nigdy w historii PRL, ani w historii III RP tego typu inwestycji nie
@Permanent-Travel: Polecam zwiedzić, wycieczka rozpoczynająca się od wejścia do góry jest całkiem klimatyczna i ciekawa.

Na górze natomiast można spotkać najmilszego pieseła obronnego na świecie. Za ogrodzeniem do zbiornika często rezyduje starszy owczarek niemiecki. Dość często się nudzi (no bo w sumie umówmy się - nie ma kolejki chętnych do kradzieży wody z wielkiego betonowego basenu), więc nauczył się pewnej sztuczki. Przez dziurę w płocie podaje kamyk. Jeżeli rzuci się go,