Wpis z mikrobloga

Chcialbym rozpoczac dyskusje na temat ceny mieszkan. Nie znam sie totalnie na rynku mieszkaniowym, na nieruchomosciach i deweloperce, dlatego mam nadzieje ze ktos bedzie mi w stanie wytlumaczyc: dlaczego obecnie mieszkania sa takie drogie? Mowie pod wzgledem wynajmu jak i kupna glownie w wiekszych miastach.

Z tego co wiem to obecnie oplaca sie brac kredyty i ludzie inwestuja w mieszkania a potem je wynajmuja wiec w ten sposob sobie splacaja kredyt i jeszcze cos dla siebie zarobia, dlatego wynajem mieszkan jest obecnie taki drogi. Czy to prawda? Czy to jedyny powod? Mam na mysli glownie duze miasta: Warszawa, Gdansk, Wroclaw, Krakow, Katowice, Szczecin, Poznan, itd. Czy jest szansa na jakis "krach" po tym jak stopy procentowe sie zwieksza i wzrosna raty kredytowe?

Mnie to zastanawia czemu te mieszkania nie tanieja a wrecz ida w gore. Przeciez:
- mamy niz demograficzny i starzejace sie spoleczenstwo
- ludzie wyjezdzaja za granice
- jedyny naplyw ludnosci to ludnosc wschodnia ktora raczej ma mniejsze szanse na kredyt i wykup tutaj mieszkan, a z Ukrainy raczej majatku tez nie przywoza ludzie
Przeciez niz demograficzny i starzejace sie spoleczenstwo=mniejszy popyt na mieszkania=wiecej mieszkan powinno stac pustych (np. od developerow) i w konsekwencji tego powinny taniec. A obecnie to tak nie wyglada. Ceny mieszkan ida w gore i to nawet drastycznie zarowno pod wynajem jak i pod kupno.

Juz druga sprawa jest taka ze niektorzy wolaja astronomiczne kwoty za mieszkania ktore sa w paskudnym stanie, zarowno pod wynajem jak i sprzedaz.

Dlaczego tak jest? Czy moze ktos mi wytlumaczyc sytuacje ktora toczy sie na rynku mieszkaniowym lub polecic mi jakies artykuly i felietony poswiecone temu zjawisku?

Czy mamy obecnie doczynienia z banka mieszkaniowa?

#mieszkanie #mieszkania #deweloperka #nieruchomosci #warszawa #gdansk #wroclaw #katowice #krakow #poznan
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

- jedyny naplyw ludnosci to ludnosc wschodnia ktora raczej ma mniejsze szanse na kredyt i wykup tutaj mieszkan, a z Ukrainy raczej majatku tez nie przywoza ludzie


@konto_rezerwowe: no ale mieszkania muszą od kogoś wynajmować. To samo studenci. Migracja do Wrocławia jest spora. Plus zdziwilbys sie, ile posród ukrainców jest dzieci ludzi zamożnych.
  • Odpowiedz
@konto_rezerwowe: Jakby mieszkania były drogie, to by ich nikt nie kupował. A schodzą jak ciepłe bułki. Czyli dopóki są chętni, ceny będą rosnąć. Poza tym większość mieszkań nie jest kupowana na kredyt, tylko za gotówkę.
  • Odpowiedz
Przeciez niz demograficzny i starzejace sie spoleczenstwo=mniejszy popyt na mieszkania=wiecej mieszkan powinno stac pustych


@konto_rezerwowe: stoją, ale w pipidówach. Spójrz tylko na to, jak rozbudowują się największe aglomeracje i wszystko od developerów schodzi od ręki.
  • Odpowiedz
- mamy niz demograficzny i starzejace sie spoleczenstwo


@konto_rezerwowe: ale to nie dzieci i starcy kupują mieszkania tylko ludzie w wieku produkcyjnym czyli np. pokolenie wyżu demograficznego z lat 80. Wydaje mi się, że do 10 lat sytuacja zmieni się diametralnie bo wyż lat 80. będzie obkupiony a sytuacja rynkowa przejdzie na niż lat 90.
  • Odpowiedz
@konto_rezerwowe: Dlaczego mieszkania są drogie i ceny nadal będą rosnąć:
1) W Polsce nadal jest zbyt mało mieszkań i jest na nie duży popyt (efekt kilkudziesięciu ubiegłych lat)
2) Mówisz o niewielkim przyroście naturalnym i migracji, ale mówisz o całym kraju. Natomiast wiele większych miast odnotowuje dodatnią migrację ludności
3) Mieszkania nie są tak drogie skoro większość ofert od deweloperów znika w mgnieniu oka i potem zostają tylko najgorsze mieszkania
  • Odpowiedz
@konto_rezerwowe: prócz tego co wyżej wymienione, to część mieszkań wykupują ludzie, którzy będąc na emigracji inwestują pieniądze w mieszkania w Polsce. albo pod wynajem, albo dla siebie, jako zabezpieczenie.
do tego wzrost cen wszystkich produktów, niekoniecznie proporcjonalny do wzrostu wynagrodzeń.
  • Odpowiedz
@konto_rezerwowe: Wszystkie duże duże aglomeracje w Polsce, za wyjątkiem Łodzi i GOPu, zyskują mieszkańców. W Gdańsku, gdzie wzrost cen w ostatnim roku był zdecydowanie największy, odpowiadają za to inwestorzy wykupujący mieszkania pod dobówki. Całe nowe inwestycje w centrum miasta idą na aparthotele i są nawet reklamowane jako doskonała inwestycja, nie jako miejsce do zamieszkania.
  • Odpowiedz
@konto_rezerwowe: jest bardzo ale to bardzo dużo kapitału na rynku który trzeba gdzieś wsadzić a banki niepewne. Spójrz jakie fury jeżdżą. Kumpel młody facet ma trochę forsy i bawi się w takie kupowanie ostatnio po jednym dniu najlepsze mieszkania były wykupione w nowym bloku on zdążył jedno zaklepać to potem od niego odkupował inny facet z przebitką. Jak masz większą kasę to ciężko w coś pewnego wsadzić.
  • Odpowiedz