Wpis z mikrobloga

@maniac777: takiego, który będzie pełnił role bazy dla aplikacji webowej. Specjalnych wymagań ona nie ma, bo działa nawet na XE. Nie potrafię określić wersji.

Serwer jeszcze nie jest kupiony ale zakładam, że 1 CPU 4 core.
@dymek_: No to działa czy nie działa na XE? :) Tak jak pisałem, licencja zależy od tego który to Oracle i na jakim serwerze będzie odpalony. Skoro aplikacja webowa to zakładam, że model licencjonowania per core będzie. (alternatywa jest per user, ale wtedy liczy się tyle licencji ilu użytkowników korzysta z aplikacji).

Generalnie ze względu na cenę licencji Oracle to:
1. Opłaca się zainwestować w procesory które mają mniej rdzeni, ale
@maniac777: działa :) Wygląda to tak, że tę aplikację sprzedaję w formie usługi, klient płaci abonament, dostaje dedykowaną domenę, apka działa na moich serwerach (11g Standard). Mam też jedno wdrożenie, gdzie klient (mały) chciał mieć to u siebie więc dostał XE. Teraz mam dużego klienta i dla niego XE będzie za mały.

Czyli:
1. Kupić serwer pod IIS
2. Kupić serwer pod Oracle z jak najmniejszą liczbą core.
3. Kupić Oracle
Na stronach podają, że jest to licencja na procesor(bez uwzględniania liczby core). Czy chodzi im o procesor 1-core?


@dymek_: Na procesor czyli na rdzeń ;) Generalnie zależy od procesora. Tu masz przelicznik licencji w zależności od CPU:

http://www.oracle.com/us/corporate/contracts/processor-core-factor-table-070634.pdf

Większość procesorów Intela ma 0.5 więc jak masz CPU z 4 rdzeniami to potrzebujesz 4*0.5=2 licencje. Tu masz jeszcze rozważania na temat wirtualizacji:

http://www.oracle.com/us/corporate/pricing/partitioning-070609.pdf
@dymek_: Sprzedajesz aplikacje dużemu klientowi i o pomoc w sprawie licencji pytasz na portalu ze śmiesznym obrazkami? To sugeruje że albo nie powinieneś był użyć Oracle albo coś ta baza jest obsługiwana i powinna się na XE zmieścić.
@plushy osoba odpowiedzialna za tę część jest na urlopie, a handlowiec chce przygotować wstępną ofertę więc po prostu mu pomagam. Czy aby zdać tu pytanie mam załączyć CV wszystkich pracowników firmy, opisać strukturę organizacyjną firmy oraz zamieścić informację czy sekretarka ma akurat okres?
@dymek_
Oracle Standard Edition korzysta z licencji per-socket czyli ważna jest liczba fizycznych procesorów bez względu na liczbę rdzeni.
Natomiast wersja Enterprise korzysta z przelicznika per-core czyli tabeli od @maniac777

www.oraclefaq.com/wiki/Oraclelicensing#Processorlicensing