Wpis z mikrobloga

Czy ktoś jeszcze z ludzi uważających się za chrześcijan (tj. naśladowców Chrystusa) w dzisiejszych czasach przestrzega IV Przykazania Bożego i świeci dzień sobotni jako dzień święty (czyli oddzielony od reszty dni)?

Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go. (Wj 20:8-11)


#chrzescijanstwo #wiara #katolicyzm #protestantyzm #religia
  • 17
@ajron_men: ważne, żeby poświęcać dni Bogu, nieważne jakie. Akapit zatytułowany "wzajemna wyrozumiałość dla odmiennych poglądów":

Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania! Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu.
@dolus_deliberatus:

na tablicach dekalogu mamy prawo moralne czy rytualne?

Paweł oskarżony przed Feliksem przyznał:

To jednak wyznaję przed tobą: Według drogi, nazywanej przez nich sektą, służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków. (Dz 24:14)


Mk 2,27 - mówi, że szabat jest dla człowieka.
Łk 6:5 - mówi, że mesjasz jest Panem szabatu.
Łk 23,56 - Niewiasty po śmierci Jezusa zachowały spoczynek szabatowy.
Mt
na tablicach dekalogu mamy prawo moralne czy rytualne?


@ajron_men: I takie i takie. Poświęcenie jakiegoś dnia tylko dla Boga to nakaz moralny. Konkretny dzień to nakaz rytualny.

Jaki dzień święcisz zatem i na jakiej podstawie?


Niedziele, na podstawie przykazania IV, aby jeden dzień poświęcić Bogu.

Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta

czy nowiu, czy szabatu. Są to tylko cienie spraw
@ProjektZ: zwróć uwagę na kontekst, tam chodziło aby nikogo nie sądzić ze względu na zachowywanie dni postnych i sposobu poszczenia. Idealnie to można odnieść do katolickich piątków, a nie nakazu uświęcania szabatu jako pamiątki stworzenia świata, nakazu wyrytego palcem Boga na tablicach dekalogu, które zostały włożone do Arki Przymierza - symbolu tronu Boga na ziemi.

Niektóre rzeczy w ogóle nie są uznawane przez Boga za pokarm - jak np. wieprzowina, co
@ajron_men: na górze masz cytat, że dot. to również szabatu. Jezus skończył z tym bezmyślnym trzymaniem się Prawa. Czy naprawdę myślisz, że Bóg gniewa się na ludzi kiedy poświęcają mu niedziele zamiast soboty? Jaka to jest nieznacząca rzecz w obliczu zbawienia? I o tym jest powyższy cytat z listu do Rzymian czy Kolosan. Ja nie mam problemu z tym, że obchodzisz soboty zamiast niedziel, to nie może dzielić ludzi wierzących.
@dolus_deliberatus:

I takie i takie.


Które to które? Czyli chrześcijanie nie muszą przestrzegać całego Dekalogu? Przypomnij nam teraz czym jest grzech i miłość do Boga? Podpowiem: 1 List Jana.

Niedziele, na podstawie przykazania IV, aby jeden dzień poświęcić Bogu.


Biblijny dowód na to, że niedziela jest teraz dniem świętym, który należy poświęcić Bogu? Przydałaby się też informacja o tym, że zmienia się rachuba i siódmy dzień to teraz niedziela. Czy Jezus
W KKK IV przykazanie, to czczenie ojca


@ajron_men: A co to za różnica? W PŚ nie ma podziału. Nazwałeś to przykazanie IV to mówię po Twojemu.

Które to które?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Moralno%C5%9B%C4%87
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rytua%C5%82

Czyli chrześcijanie nie muszą przestrzegać całego Dekalogu?


Muszą cały w kontekście moralnym.

Ten cytat dotyczy fałszywej ascezy, czytaj kontekst


Pudło. To jest wniosek dotyczący Prawa. Jako, że wcześniej jest mowa, że z tego samego powodu już nie musimy się obrzezywać.
na górze masz cytat, że dot. to również szabatu. Jezus skończył z tym bezmyślnym trzymaniem się Prawa. Czy naprawdę myślisz, że Bóg gniewa się na ludzi kiedy poświęcają mu niedziele zamiast soboty? Jaka to jest nieznacząca rzecz w obliczu zbawienia? I o tym jest powyższy cytat z listu do Rzymian czy Kolosan. Ja nie mam problemu z tym, że obchodzisz soboty zamiast niedziel, to nie może dzielić ludzi wierzących.


@ProjektZ: Jezus
Np. w katolicyzmie dekalog składa się z 9 przykazań, które są zdaniami a nie równoważnikami zdań :D Ostatnie przykazanie tam, samo w sobie nie ma sensu. Za to zniknęło drugie, aby mógł dojrzeć kult Diany Efeskiej i czwarte zostało pozmieniane. Ale przecież wiadomo, że rzymska wiara odmieniła zakon i czasy, o czym prorokował Daniel.


@ajron_men: Co? xD Dam Ci skan z mojego PŚ. Bo nie wiem o co chodzi xD Czego
Pobierz
źródło: comment_mT4G3gFLL7PW100KHJse5QHKgikubtuV.jpg
@ajron_men:

robi się coraz ciekawiej! :D

Nie wiem co Cie tak ucieszyło. Jeżeli uważasz, że naprawdę błądzę to powinieneś się zasmucić, że zmierzam do potępienia. Widocznie nie masz czystych intencji. I tak - jest coś takiego jak bezmyślne trzymanie się przykazań. Dam przykład:

4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
Załóżmy, że jest rodzina, w której ojciec bije swoje dziecko. Na czym polega czczenie swojego ojca przez dziecko w takim wypadku?
Szabat szalom na każdy wierny Bogu dom!

Chwilę mnie nie było, ale nadrabiam i odpowiadam :)

@dolus_deliberatus

Co? xD Dam Ci skan z mojego PŚ. Bo nie wiem o co chodzi xD Czego tam nie mam co masz Ty?


Z całą pewnością nie masz wiedzy z zakresu rzymskiej doktryny.
Przeczytał sobie formułki katechetyczne przykazań Katechizmu Kościoła Katolickiego. Są one nadrzędne wobec wersów biblijnych, o czym świadczy nauczanie ich w szkołach i w
@ajron_men: Czy uważasz, że należy kamienować cudzołożnice?

Mniej szczęścia miał Jan Hus, bo płonął żywcem


Fajnie, że dokoptowałeś Husa do tematu, chociaż nie ma z tym nic wspólnego. Dzięki temu wygląda jakby spalono go z polecenia Rzymu. Tak trzymać towarzyszu.

Celowo pomijam ad personam.

W dyskusji staram się unikać osobistych wtyków, ale jesteś niemowlakiem w sprawie wiary pijącym zsiadłe duchowe mleko. Namaść oczy i uciekaj od matki nierządu (KRK), bo dla
@ajron_men: dzięki za troskę, ale tak piszesz i piszesz jak to powinno wszystko wyglądać, jaki to święty jesteś, a masz jakieś grzechy? Czy jesteś aniołem na ziemi? Nie naśmiewam się - tacy przecież też są.

Niech trwa braterska miłość. Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę.

Może akurat.
Dzień dobry, bo Bóg jest dobry!

@dolus_deliberatus:

Czy uważasz, że należy kamienować cudzołożnice?


Przecież masz odpowiedź w Piśmie Święty jak Jahusza Ha Mashiach (TEN Pomazaniec) w duchu łaskawości postąpił z cudzołożnicą. Nie należy sądzić bliźnich miarą kamienia, bo jaką miarą osądzasz, taką Ci później Bóg osądzi - z uczynków prawa nie będzie zbawiony żaden człowiek, bo nie da się przestrzegać wszystkich nakazów i przykazań w sposób doskonały. Co nie znaczy,