Wpis z mikrobloga

Zapewne wielu z Was kojarzy ten obrazek, który przewinął się na różnych portalach (w tym 9gag) w ostatnim czasie.

Jak to właściwie jest z tym naszym polskim krajobrazem pełnym kościołów? O historii, architekturze i fenomenie budownictwa sakralnego przeczytasz w naszym artykule.

Fragment

Budownictwo sakralne można spotkać w każdym zakątku naszego kraju. W przeliczeniu na jednostkę liczby ludności mamy najwięcej kościołów w Europie. Dawno już wyprzedziliśmy pod tym względem wiele ludniejszych krajów naszego kontynentu. Sekularyzacja i zeświecczenie społeczeństw większości krajów europejskich skutkuje zamykaniem, a nie otwieraniem nowych świątyń – odwrotnie niż w Polsce. Jest to fakt ogólnie znany, natomiast rzadko uświadamiamy sobie, że najwięcej nowych świątyń katolickich zostało zbudowanych w czasach PRL-u, czyli systemu który doktrynalnie zwalczał jakąkolwiek wiarę

Budowa kościołów w Polsce nigdy się nie skończyła, i nie występuje u nas zjawisko zamieniania świątyń na sklepy czy biblioteki, a nawet apartamenty, tak powszechne za Odrą. W latach 90. nastąpiło pewne wyhamowanie inwestycji sakralnych, gdy po zmianie ustroju kościoły przestały pełnić rolę swoistego centrum życia kulturalnego na komunistycznej pustyni. Zaczęto mniej dbać o dobrą architekturę, kosztem gabarytów i ornamentów. Nastała moda na katedry narodowe, które zaczęły być karykaturami z wybujałą symboliką religijną i narodową. Architektura sakralna lat 90. przestała być śmiała, a zaczęła być śmieszna. Najgorsze jednak dopiero miało nadejść.


#architektura #kosciol #religia #polska #ciekawostki #prl
Pobierz Projekt_Inwestor - Zapewne wielu z Was kojarzy ten obrazek, który przewinął się na ró...
źródło: comment_toqFe1a5is1W2Rsaxp5to0dBf6ODdjPc.jpg
  • 107
@Projekt_Inwestor: A ja czekam, kiedy baptystom i luteranom oddadzą kościoły w Bartoszycach. Nie ma Domu Kultury. I tylko jeden katolicki kościół i jedna cerkwia grekokatolicka (przerobiona z remizy).
W Górowie Iłowieckim podobno wszyscy Ukraińcy. Tam straszy ruina kościoła. Komuchy oczywiście dały wszystkie kościoły katolikom. Jak upadła komuna, to unici dostali swój kościół.
Jeszcze 10 lat, i stare wszystkie stare baby wykitują. Wtedy KK będzie albo musiał podpiąć się pod państwową kroplówkę, albo zwinąć interes.


@Prosper: dokładnie, sam ze swojego doświadczenia widzę, jako "praktykujący ateista", jak się zmieniła frekwencja w kościele na przełomie ostatnich lat. Kiedyś pełne kościoły, obecnie garstki ludzi :)
@Marcinowy: tereny byłego NRD. Biedniejsze, więc i unikane przez imigrantów socjalnych. Jedynie w największych miastach tego regionu jest jako taki poziom ekonomiczny. Drezno - bo teren przemysłowy. Berlin - bo stolica.
gówno prawda, chodzę do kościoła co niedzielę i jest dużo młodych ludzi, dużo ludzi w średnim wieku i dużo starszych osób. Każdy niezależnie od wieku może chodzić do kościoła i wierzyć w Boga.


@Kopamatakawapl: W dużych miastach już wygląda to totalnie inaczej.