Wpis z mikrobloga

Zapewne wielu z Was kojarzy ten obrazek, który przewinął się na różnych portalach (w tym 9gag) w ostatnim czasie.

Jak to właściwie jest z tym naszym polskim krajobrazem pełnym kościołów? O historii, architekturze i fenomenie budownictwa sakralnego przeczytasz w naszym artykule.

Fragment

Budownictwo sakralne można spotkać w każdym zakątku naszego kraju. W przeliczeniu na jednostkę liczby ludności mamy najwięcej kościołów w Europie. Dawno już wyprzedziliśmy pod tym względem wiele ludniejszych krajów naszego kontynentu. Sekularyzacja i zeświecczenie społeczeństw większości krajów europejskich skutkuje zamykaniem, a nie otwieraniem nowych świątyń – odwrotnie niż w Polsce. Jest to fakt ogólnie znany, natomiast rzadko uświadamiamy sobie, że najwięcej nowych świątyń katolickich zostało zbudowanych w czasach PRL-u, czyli systemu który doktrynalnie zwalczał jakąkolwiek wiarę

Budowa kościołów w Polsce nigdy się nie skończyła, i nie występuje u nas zjawisko zamieniania świątyń na sklepy czy biblioteki, a nawet apartamenty, tak powszechne za Odrą. W latach 90. nastąpiło pewne wyhamowanie inwestycji sakralnych, gdy po zmianie ustroju kościoły przestały pełnić rolę swoistego centrum życia kulturalnego na komunistycznej pustyni. Zaczęto mniej dbać o dobrą architekturę, kosztem gabarytów i ornamentów. Nastała moda na katedry narodowe, które zaczęły być karykaturami z wybujałą symboliką religijną i narodową. Architektura sakralna lat 90. przestała być śmiała, a zaczęła być śmieszna. Najgorsze jednak dopiero miało nadejść.


#architektura #kosciol #religia #polska #ciekawostki #prl
Pobierz Projekt_Inwestor - Zapewne wielu z Was kojarzy ten obrazek, który przewinął się na ró...
źródło: comment_toqFe1a5is1W2Rsaxp5to0dBf6ODdjPc.jpg
  • 107
@Prosper: nie jest dokładnie tak jak myślisz. Kościół to nie tylko stare baby. Wiem bo należę do dużej wspólnoty gdzie średnia wieku to ~35 lat, spotykam inne wspólnoty, niektóre jeszcze młodsze. Co będzie to zobaczymy, może tak jak na zachodzie gdzie kościoły są przerabiane na meczety lub biura, ale chyba nie będzie tego u nas na taką skalę jak tam.
@Projekt_Inwestor:

nie występuje u nas zjawisko zamieniania świątyń na sklepy czy biblioteki, a nawet apartamenty, tak powszechne za Odrą


Wprawdzie nie na dużą skalę ale jednak występuje. W samej Świdnicy w katolickim kościele św. Barbary znajduje się klub muzyczny z salą koncertową oraz siedziba NOT a w protestanckim kościele zimowym długie lata znajdowała się sala balowa.