Wpis z mikrobloga

REGULOWANIE OLBRZYMICH KWOT

W antycznym Rzymie dochodziło często do zakupu olbrzymich i drogich posiadłości. Pytanie na jakie wciąż nie znamy odpowiedzi to, w jaki sposób rozliczano się za olbrzymie kwoty.
Świetnym przykładem jest rok 62 p.n.e., kiedy to Cyceron zakupił olbrzymi i niezwykle drogi dom od Marka Krassusa, na prestiżowym Palatynie – wzgórzu, na którym potem zlokalizowane były pałace cesarskie. Całkowita kwota sprzedaży wyniosła 3,5 mln sestercji. Nie posiadamy jednak informacji jak powyższa suma została uregulowana z Krassusem. Ciężko uwierzyć w to, aby Cyceron zorganizował grupę niewolników, która licznymi wozami przetransportowała do sprzedawcy olbrzymie ilości monet.
Domniemywać można, że zapłatę uregulowano po prostu w postaci sztabek złota, do których przewiezienia wymagana byłaby mniejsza ilość wozów lub po prostu formy papierów wartościowych. Problem jednak w tym, że nie posiadamy za bardzo dowodów na istnienie bardziej zaawansowanego rzymskiego systemu bankowego lud kredytowego.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/regulowanie-olbrzymich-kwot/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne
Pobierz IMPERIUMROMANUM - REGULOWANIE OLBRZYMICH KWOT

W antycznym Rzymie dochodziło często...
źródło: comment_BLOBg35umAsW4VQksOV4TV313P0p3iLm.jpg
  • 13
@IMPERIUMROMANUM: a może Cyceron miał takie haki na Krassusa, że temu drugiemu pozostało dobrowolnie oddać dom albo stracić wszystko? A kupno to tylko wersja oficjalna i nie było żadnego przekazania pieniędzy.
Problem jednak w tym, że nie posiadamy za bardzo dowodów na istnienie bardziej zaawansowanego rzymskiego systemu bankowego lud kredytowego.


@IMPERIUMROMANUM: W antyku bankowość była bardzo rozwnięta. Pierwsze wzmianki o greckiej bankowości pochodzą od Isokratesa (393 r. p.n.e.). Znana jest seria bankróctw greckich banków w latach 377-371 p.n.e gdy upadły banki Timodema, Sosinoma i Aristolocha. Pierwszy państwowy bank powstał w Egipcie za panowania Ptolemeuszy (III-I wiek p.n.e). Wg historyków nawet chłopi dokonywali