Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki z #budujzwykopem, #remontujzwykopem - kolejny temat: korzysta ktoś z Was z paneli słonecznych?

Kminię właśnie ich postawienie i to jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Otóż:

1. Instalacja za 16k zł (po rabacie z Ikei) dostarczy mi tyle energii, że uciągnę cały dom przez cały rok (w lecie sprzedając nadwyżkę i w zimie dokupując powinienem wyjść absolutnie na zero).
2. W ratach wyjdzie mi to 190 zł miesięcznie przez 10 lat (za prąd około 170 zł), a potem 15 lat prądu za darmo. Wygląda bosko.
3. Producent daje 25 lat gwary na 80% wydajności paneli.
4. Geo-Solar daje 5 lat gwarancji na 80% wyprodukowanej energii, tj. jeśli system nie osiągnie 80% prognozowanej przez nich produkcji, zwrócą mi różnicę - choćby Słońce zgasło, a piekło zamarzło. Wiadomo, że po 5 latach będą mieli #!$%@?, ale już i tak prawie połowę inwestycji miałbym spłaconą, więc można potem zacisnąć zęby na kolejne 5 lat, a potem przez 15 nadal korzystać z paneli. Według ich prognozy w 25 lat zaoszczędzę około 56k zł, więc nawet gdyby się „pomylili” o (bagatela) 50%, to i tak wychodzę na plus.

Gdzie może być haczyk w tym wszystkim? Nie czytałem jeszcze dokładnie umów ani gwarancji - zabiorę się za to w wolnej chwili. Korzysta ktoś z podobnych systemów? Jakie jest ryzyko przy takich gwarancjach? Na falownik też dają, o ile dobrze pamiętam. Dla mnie rozwiązanie idealne, bo właśnie wykańczam dom, wiec mogę jeszcze śmiało robić instalacje, przerabiać dach i co tam jeszcze chcę. Gdyby nie to, że mam już dach, to bym się pewnie uśmiechnął do dachówek pana Muska ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie znam się na samych systemach i do sprawy podchodzę dość sceptycznie (zwłaszcza do wyliczeń), ale na pewno nie na tyle, żeby uznać to za voodoo i zupełnie pominąć w kalkulacjach. Wiem, że klimat mamy jaki mamy, ale firma też to uwzględniła. Dodatkowo mam dach wystawiony na południe, zabudowa typowo wiejska - lepiej być chyba nie mogło. Co radzicie, mądrzu ludzia?

#remont #geosolar #fotowoltaika #energiasloneczna #energetyka
Pobierz Funky666 - Mirki i Mirabelki z #budujzwykopem, #remontujzwykopem - kolejny temat: kor...
źródło: comment_b3Vf74W1dcD2VH5DC7f4O1ILY2MM524M.jpg
  • 56
@RozowaZielonka: typowy różowy gdy brakuje argumentów...


jak pisałem wyżej, ścigałem się wykorzystując fv i wiem jak to istotne
a to byś się dokształciła i miała argumenty do dalszej dyskusji

http://solaris18.blogspot.com/2012/10/czy-instalacje-fotowoltaiczna-nalezy-myc.html - pewnie sponsorowane
http://www.pvforum.pl/mycie-paneli-fotowoltaicznych-woskowanie-t241.html - ale forum uznałbym za bezpieczne do pozyskania opini
https://www.kaercher.com/pl/professional/urzadzenia-wysokocisnieniowe/isolar-skutecznie-czysci-solary-zapobiegajac-obnizaniu-sie-ich-wydajnosci-w-produkcji-energii-elektrycznej.html - poproś niebieskiego by Ci sprawił na przyszłe święta (uwaga SPONSOROWANE I OPINIOTWÓRCZE!!)
@JusTQL: No. Mocno znasz się na temacie, skoro proponujesz myjkę za 3k służącą do dużych instalacji., a jako "eksperta" dajesz Solarisa, Pana Bogdana Szymańskiego, który jest redaktorem Globenergia (które z kolei sponsoruje Viesmann i Karcher), a sam jest prezesem Solgenu, które kasuje klientów za czyszczenie i pomiary wydajności instalacji. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prawda jest taka, że czyszczenie instalacji do 10 kwp to jak strzelanie do muchy
@boryss: gdzie zaproponowałem myjkę? a artykuły zaproponował googiel no ale mniejsza o to. tu pewnie masz rację, i dlatego napisałem, że wskazane forum jest raczej najbezpieczniejszą formą pozyskania informacji
@JusTQL: Jak to gdzie?

poproś niebieskiego by Ci sprawił na przyszłe święta

;)
PVForum w wielu kwestiach to też szeptanka i komentarze "na zlecenie". Niemniej, masz tam opinię z solwisu, które robiło instalacje PV dla firm:

Moduł, który pracował na dachu w centrum Warszawy przez 3 lata zdjęliśmy z konstrukcji i zabraliśmy do laboratorium na badanie mocy w warunkach STC (badanie mocy nominalnej). Moc modułu przed i po umyciu była w
Jeśli ktoś mówi o sprzedaży energii to zwyczajnie nie zna się na temacie.


@ColumbusEnergy: Ciesze sie, ze ktos prostuje te brednie.

Moglibyscie powiedziec jak wyglada rachunek za prad przy opustach? Np. Jesli wyprodukuje z ogniw 25% wiecej energii niz potrzebuje, czyli z opustu (80%) dostalbym dokladnie tyle ile trzeba, to nie zaplace nic za prad w danym roku? Co z oplatami przesylowymi / dystrybucyjnymi? Jak sie zaklady energetyczne na to zapatruja?
@Funky666: Żadnych akumulatorów kolego - drogie i cholera wie jak będą sprawne po 10 latach. Nadwyżkę oddajesz do sieci, z której 80% wykorzystujesz w nocy/zimę/pochmurne dni. Tylko nie podciagaj tego pod działalność/firmę bo wtedy rozliczanie jest fatalne. BTW przy fotowoltaice aż sie prosi o pompę ciepła.
@Nivele: Już z grubsza wiem, co i jak z akumulatorami, dzięki :) Pompy nie potrzebuję - dostałem w cenie od dewelopera instalację CO razem z piecem i podłogówkę, więc ogrzeję całą chałupę za 300 zł miesięcznie ( ͡ ͜ʖ ͡)
Moglibyscie powiedziec jak wyglada rachunek za prad przy opustach? Np. Jesli wyprodukuje z ogniw 25% wiecej energii niz potrzebuje, czyli z opustu (80%) dostalbym dokladnie tyle ile trzeba, to nie zaplace nic za prad w danym roku? Co z oplatami przesylowymi / dystrybucyjnymi? Jak sie zaklady energetyczne na to zapatruja?


@Hakamairi: Jeśli nasza instalacja wyprodukuje 25% więcej energii niż potrzebujemy, to nadwyżka ta trafia do zakładu energetycznego na przechowanie i nasz
Pobierz ColumbusEnergy - > Moglibyscie powiedziec jak wyglada rachunek za prad przy opustach?...
źródło: comment_i7YlES4hDZAIofq39TmuFzNL8XE29SQS.jpg
@Funky666: Sprzedawałem kiedyś te panele tylko innej marki. Tak to działa i nie ma tu nic dziwnego a ludzie tego nie chcieli ale za to w firmach. ło panie. Nie byłem na spotkaniu na którym ktoś by tego nie chciał.
ceny instalacji od 70 000 zł w górę