Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki z #budujzwykopem, #remontujzwykopem - kolejny temat: korzysta ktoś z Was z paneli słonecznych?

Kminię właśnie ich postawienie i to jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Otóż:

1. Instalacja za 16k zł (po rabacie z Ikei) dostarczy mi tyle energii, że uciągnę cały dom przez cały rok (w lecie sprzedając nadwyżkę i w zimie dokupując powinienem wyjść absolutnie na zero).
2. W ratach wyjdzie mi to 190 zł miesięcznie przez 10 lat (za prąd około 170 zł), a potem 15 lat prądu za darmo. Wygląda bosko.
3. Producent daje 25 lat gwary na 80% wydajności paneli.
4. Geo-Solar daje 5 lat gwarancji na 80% wyprodukowanej energii, tj. jeśli system nie osiągnie 80% prognozowanej przez nich produkcji, zwrócą mi różnicę - choćby Słońce zgasło, a piekło zamarzło. Wiadomo, że po 5 latach będą mieli #!$%@?, ale już i tak prawie połowę inwestycji miałbym spłaconą, więc można potem zacisnąć zęby na kolejne 5 lat, a potem przez 15 nadal korzystać z paneli. Według ich prognozy w 25 lat zaoszczędzę około 56k zł, więc nawet gdyby się „pomylili” o (bagatela) 50%, to i tak wychodzę na plus.

Gdzie może być haczyk w tym wszystkim? Nie czytałem jeszcze dokładnie umów ani gwarancji - zabiorę się za to w wolnej chwili. Korzysta ktoś z podobnych systemów? Jakie jest ryzyko przy takich gwarancjach? Na falownik też dają, o ile dobrze pamiętam. Dla mnie rozwiązanie idealne, bo właśnie wykańczam dom, wiec mogę jeszcze śmiało robić instalacje, przerabiać dach i co tam jeszcze chcę. Gdyby nie to, że mam już dach, to bym się pewnie uśmiechnął do dachówek pana Muska ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie znam się na samych systemach i do sprawy podchodzę dość sceptycznie (zwłaszcza do wyliczeń), ale na pewno nie na tyle, żeby uznać to za voodoo i zupełnie pominąć w kalkulacjach. Wiem, że klimat mamy jaki mamy, ale firma też to uwzględniła. Dodatkowo mam dach wystawiony na południe, zabudowa typowo wiejska - lepiej być chyba nie mogło. Co radzicie, mądrzu ludzia?

#remont #geosolar #fotowoltaika #energiasloneczna #energetyka
Funky666 - Mirki i Mirabelki z #budujzwykopem, #remontujzwykopem - kolejny temat: kor...

źródło: comment_b3Vf74W1dcD2VH5DC7f4O1ILY2MM524M.jpg

Pobierz
  • 56
@Funky666: Jesteś pewny, że odkupią od Ciebie energię? Najpierw to sprawdź.
Potem sprawdź nasłonecznienie w twoim rejonie. Może na południowym wschodzie się opłaca ale na północy to słabo.
Panele działają w dzień, a to wieczorami i w nocy się energii najwięcej zużywa. Jakieś akumulatory by się przydały.
.
Sprawdź lepiej wszystko, bo wyjdziesz co najwyżej na zero z tymi panelami i zakupem. A roboty w #!$%@?. W zimie śnieg leży, a
@Funky666:rozwiąż problem mycia ich...
80% sprawności nie uwzględnia jej spadku w przypadku zabrudzenia, kurz, fekalia ptaków,

byłem skiperem regatowych łodzi zasilanych ogniwami FV i byle źle wyschnięta kropla wody powoduje spadek sprawności układu.
w dodatku nie wiem jak z kupnem sprzedażą, ja bym wypiął po prostu linię oświetlenia w tablicy rozdzielczej domu i światło w całym domu podłączył pod setrownik FV z dołączonymi aku
@Funky666: My też zakładamy i powiem więcej, zrobimy taniej i na lepszych podzespołach niż Geo Solar. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli ktoś mówi o sprzedaży energii to zwyczajnie nie zna się na temacie. To co wyprodukujesz możesz wykorzystać w dowolnym momencie cyklu rozliczeniowego (80%), więc energię wyprodukowaną latem spokojnie spożytkujesz na mirkowanie w zimowe wieczory.
ale wówczas to nie jest taki deal życia jak sobie wyliczyłeś (nie koniecznie prawidłowo)

edit: w dodatku nie muszą od ciebie kupić energii... zrobią to jak będzie nie dobór, ale jak będą mieli wyprodukowaną nadwyżkę to po co mają od Ciebie kupować? w PL ten system nie działa.
obecna polityka nie sprzyja producentom tak jak to na zachodzie europy... lepiej tylko dla siebie. może ogrzewanie podłogowe z FV, albo dodatkowa wężownica dogrzewająca
@ShootinP: @Kwiro: Z tego co się orientowałem, to operator ma obowiązek odebrać, ale doczytam na pewno, dzięki!
@jack-lumberjack: Gwarancja obejmuje grady, tornada i #!$%@? wie co jeszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@danielosw: @JusTQL: Dzięki wielkie, o takie konkrety mi chodziło - na pewno się zastanowię.
@DanielPlainview: 3,36 kWp, 12 paneli Canadian Solar MONO CS6K-280, falownik Zeversolar ZS 3000S.
@JusTQL: Mam już
@RozowaZielonka: powiedz to moim dachówkom, które podczas opadu deszczu są upierdzelane zieloną naroślą biorącą się z pylących łąk i lasów...

nie napisałem, że osad z soli będzie pozostawał a syf.... każdy, ten z powietrza też. Twoja matka nie myje okien przypadkiem co święta? Mój różowy przynajmniej raz na 2 tygodnie zapierdziela w całej chacie ze ścierą