Wpis z mikrobloga

@132qwe: Z drewnem mam wątpliwości. Samo drewno wydaje się zdrowym materiałem (chociaż np. pył powstający przy piłowaniu drewna jest rakotwórczy wg. ONZ), jednak co do drewna to występuje: 1. Impregnacja chemikaliami, 2. słyszałem, że dom z drewna jest najmniej szczelny co doprowadza do sytuacji, ze promieniotwórczość np. z fundamentów dostaje się do środka o wiele łatwiej przez co w domy drewnianym jest stosunkowo wysoka promieniotwórczość. Widziałem takie badania.
@johanlaidoner: Silikaty odradzają głównie budowlańcy - waży to tonę, nie da się przeciąć, ani odłupać tak łatwo. Trzeba specjalnej tarczy (pewnie diamentowej). Po prostu nie chce im się robić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Silikaty są idealne jeżeli ktoś buduje dom z akumulacją ciepła (podłogówka w warstwie płyty fundamentowej, solidne ocieplenie wszystkiego).
@piowit: Podobno tańsze.

@WuBe: wg. tego to silikaty mają mniejszą promieniotwórczość niż beton komórkowy piaskowy:
http://www.grupasilikaty.pl/leksykon-budowlany.php?id=39
http://muratordom.pl/budowa/sciany-murowane/materialy-budowlane,108_7699.html

Nie wiem jaka jest prawda, w każdym razie wyniki są zbliżone, a silikat jest całkowicie naturalny, natomiast beton komórkowy (który w sumie jest podobny do silikatu) ma jakieś tam domieszki, także bazując na tym wybrałbym silikat za jego naturalność, nawet jeżeli promieniowanie byłoby ciut większe niż betonu komórkowego piaskowego.
@WuBe: @uukk: Naturalna promieniotwórczość, ale promieniotwórczość. Im mniej tym lepiej. Z drugiej strony liczy się, przynajmniej dla mnie, naturalne pochodzenie materiału. Teraz się dowiedziałem, że zarówno silikaty jak i beton komórkowy jest naturalny, ale beton komórkowy powstaje w znacznie bardziej skomplikowanym procesie i ma więcej składników, w tym aluminium, które wywołuje gwałtowną reakcję. Sylikat to po prostu mieszanina piasku z dodatkiem niewielkiej ilości gipsu i wody. Tak więc chyba silikat
@johanlaidoner: Coś Ty taki wrażliwy na promieniotwórczość? O ile materiał budowlany nie został stworzony ze składniku, który był blisko np. złóż uranu to nie ma praktycznie żadnego wpływu na zdrowie człowieka. O wiele większą zaletą silikatów jest izolacyjność akustyczna.